Jump to content

ΔΙΣΚΟΠΑΘΕΙΑ


ionas

Recommended Posts

Καλησπέρα

Εδώ και 3 μέρες έχω πρόβλημα με έναν δισκο. Ειναι λίγο νοχελής και έχει μαυρίσει.

Σήμερα παρατήρησα στην κοιλιά του κάτι σαν πληγή να το πω?

μαλλον σαν τμήμα του εντέρου του μοιάζει να είναι φουσκομένο κα προσ τα έξω.

Εδω και 3 μέρες δε δεν έχει φάει τιποτα πράγμα που με κάνει να πιστεύω πως είναι εντερική ασθένια.

καμοια γνώμη για την αντιμετόπιση?

Είναι κρίμα να παει χαμένος γιατι είναι ο αγαπημένος μου

Link to comment
Share on other sites

Κανεις τον κοπο να βαλεις μια καθαρη φωτογραφια απο το ψαρι να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με τι λιγοστή μου πείρα θα σου πω πως ο δίσκος σου μάλλον ετοιμαζεται για γέννα(αν δεν το εχει κανει ειδη), και αυτο που εχει κατεβασει ειναι ο γεννητικός του σωλήνας....αν ειμαι λάθος ας με διορθώσουν :chair:

Link to comment
Share on other sites

OK αλλα γιατί δεν τρώει και έχει θαμπώσει και το χρώμα του?

Και εξάλου πρέπει να είναι αρσενικός!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε iona ποσα καιρο εχεις το ψαρι?Εχεις αλλα ψαρια μαζι?Κρυβεται και καθεται κοντα στον πατο ή κοντα στην επιφανεια ακινητο?

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω λιγο καιρό μαζι με άλλους 7 δίσκους οι οποιοι ειναι ΟΚ.

Αυτόσ πάλι κρύβεται στα ξύλα αλλα που και που κάνει και καμοια βόλτα μπροστά στο τζάμι

Link to comment
Share on other sites

Για δες καλυτερα εκει που κρυβεται μπας και δεις τιποτα αυγουλακια...ειναι μονος του ή κανει ιδιαιτερη παρεα με καποιον;;; Παντως οταν ειναι σε φαση γεννας σκουραίνουν απιστευτα και δεν τρωνε και πολυ...ασε που ο σωληνας ειναι ολοφάνερος....

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε το παιδιά το ψαράκι μετακόμησε στη γειτωνιά των αγγέλων.

Δυστυχώς δεν τα κατάφερε.

Το θέμα μπορει να κλείσει!!!

:chair:

Link to comment
Share on other sites

:chair::wootwoot::wootwoot::):chair: τι λες τωρα....συλλυπητήρια

Το θέμα όμως καλύτερα να μην κλεισει και να βρουμε τα αίτια, για να μην εχεις και αλλες απώλειες...απο μετρήσεις πως είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Eιλικρινα λυπαμαι για το ψαρι σου.Εψαξα λιγο στην βιβλιογραφια που εχω και βρηκα οτι ειναι μεταδοτικο.Θα προτεινα να κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου να μην ταισεις σημερα και να χρησιμοποιησεις αντιβιωση απο αυριο.Φαινεται να ειναι ενδοπαρασιτο αλλα εξελιχθηκε τρομερα γρηγορα.Κανε μια γεναια αλλαγη νερου και περιμενε και την γνωμη του nidal.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα και μονο μπορω να πω οτι ειναι εντερικο προβλημα καθως κατι τετοιο δεν εχει τυχει να το συναντησω ποτε!!! Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι εξελιχθηκε παρα πολυ γρηγορα.

Κανε την αλλαγη που λεει ο φιλος pan και ανεβασε τη θερμοκρασια στους 32-33 βαθμους για 3-4 μερες. Το διαστημα αυτο θα πρεπει να δειχνεις τεραστια προσοχη στο ενυδρειο σου μηπως τυχων και ξαναεμφανιστει κατι :chair:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...