Jump to content

Tunze turbelle stream


Recommended Posts

Αφού το σκίμμερ ,η tunze υπερχύληση έδωσε και αυτή το παρόν, η γαλβανιζέ βάση έιναι στην θέση της, το επόμενο βήμα είναι η αγορά των κυκλοφοριτών. Θυμίζω ότι το ενυδρείο είναι το rio180 200 λίτρων περίπου.

Επειδή δεν μου αρέσει η εικόνα(και μόνο που το φαντάζομε) των τεσσάρων με πέντε κλασικών κυκλοφοριτών στο ενυδρείο, σκέφτομε η κυκλοφορία του νερού να γίνετε με μία tunze turbelle stream 6000 με speed contr;oller. Διάβασα ότι η παροχή του νερού γίνετε με την μορφή κώνου και μπορεί να δώσει από 2500 έως 7000 l/h. Ξέρω ότι είναι μία τσουχτερή λύση αλλά είμαι διατεθημένος να το υποστώ αν τελικά αξίζει. Εσείς τι λέτε; Εχει κανείς δουλέψει με αυτούς τους κυκλοφορητές και ποιά είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα είναι οι καλύτεροι κυκλοφορητές για αυτήν την δουλειά.Η δύναμη τους είναι απίστευτη και η ποιότητα τους κορυφαία!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μου προτείνεις αντί για 4-5 κλασικούς κυκλοφ. να πάω στην επιλογή turbelle stream 6000 για τα λίτρα που έχω. Απλά το μόνο που κολλάω είναι ότι άκουσα πως μερικές φορές κολλάνε, ιδίως όταν υπάρχει μεγάλη περιεκτικότητα σε ασβέστιο. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αυτό, αλλά όπως και να το κάνεις άλλο ένας κυκλοφ. και άλλο 5. Και μόνο από την κατανάλωση ρεύματος να το δεις συμφέρει.

Κάτι άλλο που μου ξενίζει είναι αν θα αφήνει νεκρό περιοχή στην κυκλοφορία.....οπότε δώρον άδωρον το χρήμα που σκας. Περιμένω τις εμπειρίες σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ξενοφών. :D

Η turbelle stream πραγματικά είναι μια αρκετά δυνατή αντλία όμως νομίζω ότι δεν είναι ότι καλύτερο για τα λίτρα σου.Με την τοποθέτηση της στο σύστημα σου θα έχεις υπερβολική ροή σε κάποια σημεία και αρκετά αδύναμη σε κάποια άλλα μιας και μια αντλία όσο δυνατή και να είναι δεν μπορεί να συγκριθεί με 4-5 οπού θα είναι σωστά τοποθετημένες στα κατάλληλα σημεία έτσι ώστε να διακατέχεται ομαλά το όλο σύστημα και σε συνδυασμό με έναν wavemeker θα δεις εκπληκτικά αποτελέσματα.

Σου δίνω και ένα άσχημο παράδειγμα. στο ότι το καλοκαίρι λείπεις 10-15 μέρες και για κάποιο λόγω η tunze κολάι. ξέρεις τι έπεται να συμβεί εφόσον τα πάντα θα είναι βασισμένα πάνω της? :D

Αν παρόλο αυτά θέλεις να προχωρήσεις στην αγορά της να έχεις υπόψη ότι χρειάζεται κάθε 15 μέρες καθαρισμό μιας και όπως σωστά άκουσες είναι αρκετά

Ευπαθή σε υψηλά επίπεδα ασβεστίου.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ΤΑΝ με βλέπω να πηγαίνω σε κλασσικές λύσεις μάλλον. Από αυτές έχεις κάποιες να προτείνεις; Είτε από ελλάδα είτε από εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα τους maxi-jet της Aquarium Systems.

Με 5 χιλιάριδες νομίζω θα έχεις ικανοποιητική κυκλοφορία.

Από Ελλάδα ο mp-1000 κοστίζει περίπου στα 35e.

Πέρα από τους κυκλοφορητές θα θεωρούσα ιδανική και την προσθήκη wave maker.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 turbelle 6100 και 2 6060, ενω εχουν πολυ καλη ροη η ποιοτητα κατασκευης τους δεν ειναι οτι καλυτερο κατα τη δικη μου γνωμη. Για να παει καλα ενα ενυδρειο reef, θελει και λιγο παραπανω τιμες παο αυτες του κλασικου θαλλασινου νερου, ε δυστηχως και εχω και μαρτυρες για αυτο ειναι πολυ ευαισθητες παρολο που τις καθαριζω καθε 2 μηνες....

Στο 6μηνο με 8μηνο μου εχουν κολησει οι 6100 και θελουν επισκευη ενω ηδη μου κολισε μετα απο 7 μηνες λειτουργειας και η 6060. Ακουγετε περιεργο αλλα ειναι περα για περα αληθεια...

Τωρα σαν κυκλοφορια ειναι εξαιρετικες, αλλα λογο φιλοσοφιας ισως στις γωνιες του ενυδρειου να παρουσιαστει μια μικρη βρωμιτσα και να πρεπει να βαλεις καποια αλλη κυκλοφορια και εκει. Οχι κατι ιδιαιτερο αλλα για μια υποβοηθησει ισως να ειναι αρκετη.

Αλλα για τα λιτρα σου, δεν θα ελεγα πως ειναι οτι καλυτερο. Δεν μπορεις να πας για stream εκει. Ειναι υπερβολικο. Με 5-6 1000αρες και μια εναλαγη ρευματων νερου θα ειναι οτι καλυτερο, ειτε μεσω wavemaker ειτε μεσω χρονοδιακοπτη.

Εαν βαλεις turbelle στο ενυδρειο σου, μετα θελεις λιγη ζαχαρη και καφε και πας για φραππε...! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνίσω και εγώ μαζί σας.

Δυστυχώς έχω και εγώ πολύ κακή εμπειρία με τους δυο 6060 που έχω σε λεοτουργία.Εχω αλλάξει φτερωτές(ολόκληρο σύστημα με ανταλακτικά) πολλές φορές χωρίς αποτέλεσμα. Το μειονέκτημά τους κατα τη γνώμη μου είναι ότι δεν έχουν άξονες περιστροφής όπως όλοι οι άλλοι κυκλοφορητές. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ότι μόλις ένα πλαστικό εξαρτηματάκι "πετσικάρει" αμέσως ο κυκλοφορητής βγαίνει εκτός λειτουργίας.

Θέλω όμως να παρατηρήσω και ένα άλλο μειονέκτημα που έχω διαπιστώσει. Η ευρεία ροή που εξασφαλίζει η προπέλα ,όπως υποστηρίζει η εταιρεία Tunze, δεν στρεσσάρει καθόλου τα κοράλλια ακόμα και αν είναι μπροστά απο τον κυκλοφορητή.

Εγω όμως διαπίστωσα το εντελώς αντίθετο.Μπορεί να μην ενοχλεί τις ακροπόρες αλλά τα LPS τα τσαλακώνει και όταν αυτά βρίσκονται στην άλλη άκρη του ενυδρείου (απόσταση 230cm).

Προσωπικά θεωρώ τους maxi jet 1000 σαν τους καλύτερους κυκλοφορητές για την περίπτωσή μας. Και αυτό γιατί είναι οικονομική η αγορά τους, εξασφαλίζουν τέλεια ροή, είναι σχεδιαστικά κομψοί, δεν χρειάζονται συχνό καθάρισμα, είναι δοκιμασμένοι σε συνεχή λειτουργία άνω των 6 ετων, ο ανοξείδωτος άξονος δεν παρουσιάζει ποτέ την παραμικρή οξύδωση, συνεργάζονται με όλα τα συστήματα wave maker............

Πληροφοριακά απο την πείρα μου αναφέρω ότι όταν κάποια φορά σπάσει η πλαστική φτερωτή χρειάζεται αντικατάσταση και ο άξονας.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Θέλω όμως να παρατηρήσω και ένα άλλο μειονέκτημα που έχω διαπιστώσει. Η ευρεία ροή που εξασφαλίζει η προπέλα ,όπως υποστηρίζει η εταιρεία Tunze, δεν στρεσσάρει καθόλου τα κοράλλια ακόμα και αν είναι μπροστά απο τον κυκλοφορητή.

Εγω όμως διαπίστωσα το εντελώς αντίθετο.Μπορεί να μην ενοχλεί τις ακροπόρες αλλά τα LPS τα τσαλακώνει και όταν αυτά βρίσκονται στην άλλη άκρη του ενυδρείου (απόσταση 230cm).

12494[/snapback]

Συμφωνω απόλυτα. Αυτο σε αναγκαζει ετσι να ψαξεις να βρεις αλλα σημεια για τα ευαισθητα κοραλια στη μεγαλη ροη αναμεσα σε εσοχες στα βραχια και οχι μονο. Περα απο το σχετικα μεγαλο και συχνο κοστος της επισκευης. Σε 14 μηνες λειτουργειας μου εχουν χαλασει οι 3 απο τις 4 turbelle. Εαν εχω 75% πιθανοτητες να χαλασουν σε ενα περιπου χρονο τοτε σιγουρα δεν ειναι ποια η καλυτερη αγορα οπως ισως να νομιζαμε παλαιοτερα... :D Κριμα. :D

Οι maxijet ομως που εχω σαν support κυκλοφορια, μπορει να κανουν ψιλοθορυβο, αλλα ειναι σκυλια! Δεν παθαινουν τιποτε. Ενα χρονο δουλευουν χωρις ουτε μια φορα να τις εχω καθαρισει επιτηδες και δεν εχουν κανενα προβλημα εως τωρα. Απλα ειναι μικρες σε δυναμη και δεν κανουν για μεγαλο ενυδρειο. Οι EHEIM που ειναι επισεις σκυλια σε αποδοση και αντοχη ειναι πολυ ογκωδες. Αλλα ισως για αυτο να εχουν και τοσο αντοχη. Χαρη στη βαρια κατασκευη τους.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί κύριοι

Εχω συνδεδεμένους δυο κυκλοφορητές 6060 σε σύστημα Wave maker. Παρατήρησα όμως οτι πολύ σύντομα παρουσιάζουν πρόβλημα στην φτερωτή.Μάλιστα την τελευταία φορά, που αντικατέστησα τη φτερωτή με καινούργια, κράτησε μόλις δύο μήνες!

Θα ήθελα να με ενημερώσετε αν το συγκεκριμένο προιόν σας συνεργάζεται με συσκευές εκτός της εταιρείας TUNZE πράγμα το οποίο δεν αναφέρεται στις οδηγίες χρήσης.

Περιμένω την υπεύθυνη ενημερωσή σας με πραγματικό ενδιαφέρον.

Νίκος Ψάλτης

10455[/snapback]

Νικο περνωντας το θαρρος να απαντησω εδω σε σχεση με τις συγκεκριμενες αντλιες, ενα παιδι που στο παρελθον εχει ποσταρει εδω στο ξενο ομως κομματι του φορουμ. Εχει ενα πολυ καλο site και μαλιστα εχει σαφη αναφορα σε μοντιφια για τις turbelle. Η αντλια 6000 και η 6100 ειναι ιδιες αντλιες απλα αλλαζουν οι μετασχηματιστες. Εδω το παλικαρι εχει βαλει αλλο μετασχηματιστη απο καταστημα ηλεκτρονικων και εχει κανει την δουλεια του μια χαρα.

http://www.sloreef.com/indexENG.htm

http://www.sloreef.com/bojan/pumps2.htm

Δεν αναφερετε σε επισημο ανταλακτικο απο αλλη ενυδρειακη εταιρια αλλα πιστευω θα το βρεις πολυ ενδιαφερων. Εχω και εγω την αποροια και με ποιο τροπο, εαν μπορω να συνδεσω τις αντλιες αυτες με το IKS εγκεφαλο που εχει με το dimmable switch που εχει.. Ισως να μην γινεται αλλα ολο το αρθρο του παιδιου δινει μια ποιο "απο μεσα" γνωση των συγκεκριμενων αντλιων.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Φίλε Discos

Οντως είναι πολύ ενδιαφέρουσα η αναφορά και η κατασκευή. Νομίζω όμως πως δεν αξίζει αυτή η μετατροπή γιατί θα με βάλει σε πρόσθετα έξοδα αφου δεν έχω τα ηλεκτρονικά της tunze και υπάρχει πάντα η πιθανότητα αποτυχίας.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ τους maxi jet 1000 σαν τους καλύτερους κυκλοφορητές για την περίπτωσή μας. Και αυτό γιατί είναι οικονομική η αγορά τους, εξασφαλίζουν τέλεια ροή, είναι σχεδιαστικά κομψοί, δεν χρειάζονται συχνό καθάρισμα, είναι δοκιμασμένοι σε συνεχή λειτουργία άνω των 6 ετων, ο ανοξείδωτος άξονος δεν παρουσιάζει ποτέ την παραμικρή οξύδωση, συνεργάζονται με όλα τα συστήματα wave maker............

Πληροφοριακά απο την πείρα μου αναφέρω ότι όταν κάποια φορά σπάσει η πλαστική φτερωτή χρειάζεται αντικατάσταση και ο άξονας.

Φιλικά Νίκος

12494[/snapback]

Παιδεια θα ηθελα να πy και εγω την γνωμη moy, αν μου επιτρεπεται :D

θα συμφωνησο με τον Νικο με ολα αυτα που λει για τους maxi jet. Εγω προσωπικα εχω 3

maxi jet ( 2-1200 και 1- 900) τα οποια εχω στο ενυδρειο για τρεια χρονια χωρις κανενα προβλημα. Τα εχω πανω se wavemaker και η ροη νερου ειναι παρα πολη καλη.

Ειπαρχη μια DYI μετατροπη στους maxi jet Μετατροπη

που κανει την ροη του νερου πιο κονικη και με λιγοτερη δυναμη( κατι παρομοιο με την Tunze)

Argurhs

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα η μετατροπή που ουσιαστικά είναι στο πνεύμα του Tunze.

Βλέποντας όμως την κατασκευή του με έπιασε πονοκέφαλος.

Αν κάποιος αποφασίσει να το κατασκευάσει, ας φτιάξει πέντε-έξι να προμηθεύσει κι άλλους ενδιαφερόμενους.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κατασκευή!!!!!!!

.......αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις και τα σωστά εργαλεία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα η μετατροπή που ουσιαστικά είναι στο πνεύμα του Tunze.

Βλέποντας όμως την κατασκευή του με έπιασε πονοκέφαλος.

Αν κάποιος αποφασίσει να το κατασκευάσει, ας φτιάξει πέντε-έξι να προμηθεύσει κι άλλους ενδιαφερόμενους.

12593[/snapback]

Πολύ καλή κατασκευή!!!!!!!

.......αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις και τα σωστά εργαλεία!!!!

12597[/snapback]

Εκτος της καλης γνωσης του πως να γινει και απαραιτιτη προηποθεση να πιανουν τα χερια του, οποιος το κανει καλο ειναι να εχει και απειρη υπομονη, ολιγον τι απο μαζοχισμο :D αλλα και μη προσδοκιες για το εαν το αποτελεσμα πραγματικα θα ειναι το αναμενομενο... :D

Τι λεει το παλικαρι...μεχρι να κανω ολη την κατασκευη που κανεις δεν μπορει να μου εγγυηθει πως θα δουλεψει σωστα, εαν θα εχει πραγματικα καλη ροη αλλα και τι αντοχη στο χρονο θα εχει...Θα εχω φτειαξει ενα ενυδρειο απο την αρχη!! :D:D

Σοβαρα τωρα δεν νομιζω πως θα εχει χρηση σε πραγματικες συνθηκες κατι τετοιο. Ειναι πολυ επιπονο για αυτα που ενδεχωμενος να δωσει... :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα σε ενα Rio 240 εχω τον 6000 αλλα και 3 maxijet 1000 lt πισω απο το βραχο, η κυκλοφορια ειναι καταπληκτικη, τωρα σε οτι αφορα τα προβληματα δεν εχω αποψη διοτι το δουλευω 4 μηνες τωρα.

Απο την αλλη οι maxijet δεν μου εχουν παρουσιαση το παραμικρο προβλημα εκτος απο την συχνο καθαρισμο που θελουν στη εισοδο νερου.

post-473-1141202977_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου. Αν θέλεις κάνε μας μια παρουσίαση εξοπλισμός-ζωντανά κ.λ.π.. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για κυκλοφορητές έχει κάτι να πεί κάποιος που έχει δουλέψει Powerhead της AquaClear ;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για κυκλοφορητές έχει κάτι να πεί κάποιος που έχει δουλέψει Powerhead της AquaClear ;

13115[/snapback]

εχω αρκετούς στο ενυδρείο μου 200 λίτρων. και στα 1000 και στα 1500 λίτρα είναι απροβλημάτιστοι και χωρίς ιδιέταιρη συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...