Jump to content

Tanganyika Calls...


sarevock

Recommended Posts

Παιδια καλημερα ,

το εφερα απο δω το εφερα απο κει το ξανα ζυγισα, το τεντωσα το κουρασα το νυσταξα αλλα μετα απο 33 μερες πιστευω κατεληξα με την γυναικα μου στο ΤΙ θελουμε να κανουμε...

Ε ναι, Tanganyika θα κανουμε... (κατα 99.9%)

τωρα, εχω καποιες ερωτησεις:

εχουμε 740 λιτρα οποτε σκεφτομαι να βαλουμε frontosa (1αρσενικο + 2-3 θυληκα)

τι αλλο μπορω να βαλω μαζι με frontosa? ξερω οτι ειναι μεγαλο ψαρι και πιστευω πως ενα "χαρεμακι" ειναι ισα-ισα για τα λιτρα (μπορει να κανω και λαθος) αλλα το γεγονος οτι ειναι lazy swimmer το ψαρι σκεφτηκα οτι ισως μενει χωρος και για αλλα ψαρια...

Τι προτεινεται απο τα παρακατω? και σε ποσα κομματια?

Altolamprologus calvus

Altolamprologus calvus "White Chaitika"

Altolamprologus compressiceps

Benthochromis tricoti

Callochromis melanostigma

Chalinochromis brichardi

Ctenochromis horei

Cyathopharynx furcifer

Cyathopharynx furcifer "Cape Kabogo"

Cyphotilapia frontosa - Fast Fact Sheet

Enantiopus sp. "kilesa"

Eretmodus cyanostictus

Julidochromis dickfeldi

Julidochromis marlieri Burundi

Julidochromis transcriptus "Gombi" photos only

Lamprologus meleagris (pearly occellatus) Fast Fact Sheet

Lamprologus ocellatus "Gold" (photos only)

Lamprologus tetracanthus

Neolamprologus brevis - Fast Fact Sheet

Neolamprologus brichardi "Rutunga" Burundi

Neolamprologus furcifer (photos only)

Neolamprologus leleupi (photos only)

Ophthalmotilapia ventralis - Fast Fact Sheet

Paracyprichromis nigripinnis (photos only)

Tropheus duboisi

Tropheus moorii

Ευχαριστω! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε χαίρομαι που θα μπείς στην ομάδα των Αφρικάνων.Τώρα όσον αφορά τίς φροντόζες.

Εγώ πιθανόν να τις έβαζα και μόνες τους.Αλλά αν θέλεις να προσθέσεις και άλλα ψάρια,να έχεις υπόψιν σου οτι δεν μπαίνουν ψάρια πολύ μικρά σε μέγεθος γιατί μάλλον θα γίνουν γευμα για τις φροντόζες.Εγώ θα σου πρότεινα τους κάλβους .Σου παραθέτω ένα άρθρο για να δείς τι προτείνεται :

http://www.cichlid-forum.com/articles/frontosa_tankmates.php, δεν σημαίνει βέβαια οτι πρέπει να συμφωνήσουμε απολύτως με τον συγγραφέα.Για παράδειγμα προτείνει πλεκο ή clown ,εγώ τουλάχιστον το αποφεύγω ανκαι εχω δεί ενυδρεία απο το εξωτερικό κυρίως ,με τέτοιες συνθέσεις.Αυτό που σε ενδιαφέρει εσένα είναι η προτελευταία παράγραφος .Προτείνει βέβαια συνδυασμό και με haps απο malawi, προφανώς επειδή είναι μεγάλα και δεν κινδυνεύουν απο τις φροντόζες και έχουν τις ίδιες διατροφικές συνήθειες.Εμένα η γνώμη μου είναι επειδή αν δεν κάνω λάθος ασχολείσαι πρώτη φορά με αφρική ο συνδυασμός να είναι μεταξύ ψαριών της ίδιας λίμνης , της ωραίας Ταγκανίκας :chair: δηλ. κάλβους.

Μπορείς να μπείς και να δείς τα profiles http://www.cichlid-forum.com/profiles/results.php των κάλβων.

Καλή επιτυχία , Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :chair:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σωκρατη σε ευχαριστω πολυ!

Αυτο φοβηθηκα και εγω να σου πω την αληθεια, οτι οι frontosa Μπορει να φαει μικροτερο ψαρι, αλλα αν μεγαλωσουν απο μικρα μαζι υπαρχει παλι αυτος ο κινδυνος?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σωκρατη σε ευχαριστω πολυ!

Αυτο φοβηθηκα και εγω να σου πω την αληθεια, οτι οι frontosa Μπορει να φαει μικροτερο ψαρι, αλλα αν μεγαλωσουν απο μικρα μαζι υπαρχει παλι αυτος ο κινδυνος?

Βεβαίως υπάρχει κίνδυνος γιατί η φροντόζα θα φτάσει κάποια στιγμή το τελικό μέγεθος της περίπου 35 πόντους και κάποια στιγμή ανεξάρτητα αν μπούν μαζί θα της ανοίξει η όρεξη , γιαυτό λέμε ψάρια που είναι σχετικά μεγάλα για παράδειγμα ο Altolamprologus calvus φτάνει περίπου τους 15 πόντους και δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος γιαυτόν.

Διάβασε τα άρθρα για να καταλάβεις το όλο ζήτημα.

Καλό διάβασμα , φιλικά Σωκράτης :chair:

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, οποτε κυριως ψαχνω ψαρια της ιδιας λιμνης τα οποια θα εχουν τελικο μεγεθος γυρω στα 15cm ?

Το ενα αρθρο λεει οτι "in fact most of the Lake Malawi Haplochromines will do well with frontosa." χμμμ... ειναι διαφορετικη λιμνη βεβαια αλλα τι λετε εσεις?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να μην μπερδέψεις τις λίμνες,κάθε λίμνη έχει τα δικά της ψάρια και χαρακτηριστικά,αυτή βέβαια είναι η γνώμη μου,απο εκεί και πέρα εσύ κάνεις ότι θες.

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα δεν θα ηθελα να μπλεξω τις 2 λιμνες, δε μπορει να μην εχει η ταγκανικα αλλα ψαρια που να φτανουν max τα 15cm ?...?...?

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα δεν θα ηθελα να μπλεξω τις 2 λιμνες, δε μπορει να μην εχει η ταγκανικα αλλα ψαρια που να φτανουν max τα 15cm ?...?...?

Yπαρχουν το θεμα ειναι ποιος θα τα φερει στην Ελλαδα :chair:

Οσω αναφορα τους συνδιασμους θα ελεγα οπως και ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Φροντοζες , καλβους , κανα γατοψαρο (αφρικανικο)και αν δεις κατι αλλο

μεγαλουτσικο :chair::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Thanks!

Επεσε στα χερια μου ενα αρθρο για την λιμνη Tanganyika και διαβαζω οτι περα απο τις κιχλιδες φιλοξενει καποια ειδη χελιων MASTACEMBELIDAE και καποια ειδη γατοψαρων BAGRIDAE οπως επισης και σαλιγκαρια neothauma ...

αυτα υπαρχουν στα ελληνικα πετ σοπς?

μπορω να τα βαλω στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου στη θεση σου,με αυτα τα λιτρα,θα εβαζα ενα ειδος.........Tropheus.

Link to comment
Share on other sites

Παντως για συνυπαρχουν στην ιδια λιμνη αρα... μπορει καποιος να τα βαλει μαζι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου στη θεση σου,με αυτα τα λιτρα,θα εβαζα ενα ειδος.........Tropheus.

Ενδιαφέρουσα η πρότσαη σου Στράτο για αντί φροντόζες ,Tropheus .Τελοσπάντων πιστεύω ο φίλος μας μετά απο τόση ενημέρωση απο το φόρουμ και το κατάλληλο διάβασμα θα καταλήξει στον πιο ενδιαφέρον συνδυασμό γιαυτόν.

Φιλικά Σωκράτης :chair:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην ανοιγω αλλο thread τζαμπα να σας πω την αμαρτια μου?

Πηγα στο ποταμι να ψαξω πετρες παρεα με το κεζαπ.... εχει φοβερες πετρες αυτες που μου αρεσουν παρα πολυ αλλα δεν ειναι ασβεστολιθηκες...

πειραζει να βαλω αυτες? (το ph του νερου μου ειναι 8,1)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...