Jump to content

Η Ιστορία ενός Ενυδρείου


Aquadominus

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, μετά από τόσο καιρό αναμονής επιτέλους παρέλαβα το καινούργιο μου ενυδρείο ένα Fluval Roma240. :wootwoot:

DSC01425.jpg

DSC01426.jpg

Μετά από μία ακόμη ημέρα αναμονής άρχισα το στήσιμο, το οποίο και μου πήρε 5 ημέρες λόγω λεπτομερειών που ήθελα να προσέξω…, Αφού συγκέντρωσα τα απαραίτητα εργαλεία... :wootwoot:

DSC01427.jpg

Ξεκίνησα με το έπιπλο :wootwoot:

DSC01428.jpg

DSC01430.jpg

DSC01431.jpg

Στην συνέχεια τοποθέτησα τις ιδιοκατασκευές που είχα έτοιμες από πρίν, (Πίνακας Ελέγχου, Thermocontroller Eliwell, φωτισμός ντουλαπιών),

DSC01433.jpg

DSC01435.jpg

DSC01434.jpg

Το Eliwell τοποθετήθηκε στο κέντρο του επίπλου σε υποδοχή που ανοίχτηκε,

DSC01436.jpg

DSC01437.jpg

DSC01444.jpg

DSC01455.jpg

Μετά τοποθέτησα τον πίνακα ελέγχου,

DSC01439.jpg

DSC01440.jpg

Και τα φώτα στα ντουλάπια,

DSC01441.jpg

DSC01442.jpg

DSC01443.jpg

Τέλος βιδώθηκαν οι πρίζες όπου θα συνδεθούν όλες οι συσκευές και θα ελέγχονται από τον πίνακα ελέγχου,

DSC01448.jpg

DSC01447.jpg

DSC01446.jpg

Και όλα είναι έτοιμα για την τοποθέτηση του ενυδρείου επάνω στο έπιπλο, :wootwoot:

DSC01449.jpg

Στην Συνέχεια τοποθετήθηκαν, η μπουκάλα Co2 την οποία έφτιαξα εγώ,

DSC01403_0039.jpg

DSC01420.jpg

DSC01421.jpg

DSC01450.jpg

Και τέλος τα φίλτρα,

DSC01466.jpg

DSC01467.jpg

DSC01463.jpg

«ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΜΕ ΔΙΣΚΟΥΣ»



Πληροφορίες

Διαστάσεις: 120 x 40 x 50

Όγκος: 240lt

Κατηγορία: Φυτεμένο με Δίσκους

Διακοσμητικά υλικά: Λεπτόκοκκη χαλαζιακή άμμος, ξύλα Mopani & Sumatra

Φόντο:Dark Blue αφίσα

Φωτισμός:2 Τ8 x 40w (AquaGlo & PowerGlo)

Διάρκειαφωτισμού: 8 ώρες



Φιλτράρισμα:

Εξωτερικό: Eheim Ecco 2233 (480lt/h)

Εξωτερικό: Fluval 305 (1000lt/h)

Θερμοστάτης: Fluval Tronic 300W

Παροχή CO2:Μπουκάλα 2lt

Παράμετροι:

pH:7,0

Γενική σκληρότητα (GH): 2

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5

Αμμωνία (ΝΗ3):0,2

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Αλλαγές νερού:1/3 κάθε βδομάδα, 70% α/ο και 30% βρύσης ανακατεμένα σε βαρέλι

Θερμοκρασία:28

Άλλες πληροφορίες: Eco Aqualizer, 24 ώρες την ημέρα [/color]



Λοιπά σχόλια: Τα αφήνω σε σας..

Εσωτερικο Φίλτρο με Ενεργό Άνθρακα, Ένα 24ώρο την Εβδομάδα ή όποτε κρίνετε απαραίτητα

Φωτογραφίες:



DSC01465.jpg

DSC01464.jpg

DSC01453.jpg

DSC01457.jpg

Καλά Καλά, πλάκα κάνω τα άλλαξα όλα φάρους Βράχια τόσο κράξιμο δεν θα άντεχα άλλο πιστεύω το αποτέλεσμα να σας αρέσει το ενυδρείο τρέχει 13 ημέρες η παραπάνω μετρήσεις είναι χθεσινές το Σάββατο θα κάνω και την πρώτη αλλαγή νερού με νερό από Α.Ο. και περιμένω πως και πώς για να στρώσει και να βάλω τα πρώτα μου Δισκάκια.

DSC01475.jpg

DSC01476.jpg

DSC01474.jpg

DSC01477.jpg

DSC01473.jpg

:chair::chair::wootwoot::)

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφη δουλεια,να το χαιρεσε.Δεν σου κρυβω οτι στις πρωτες φωτο ψιλοξενερωσα,αλλα μετα ολα ΟΚ.

καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!Πολυ δουλεια και με μεράκι!!! Περιμενουμε και τα δισκάκια, που θα το καταχαρούν!!!

Κατι μου λέει οτι ψωνίζεις ....απο του Νidal :chair:

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λέει οτι ψωνίζεις ....απο του Νidal :chair:

Που το κατάλαβες φαίνεται πουθενά;;;; :chair:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!! Πολύ καλή δουλειά.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει .πολυ μερακι.Οι 5 μερες που δαπανησες αξιζαν τον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πανέμορφο!!!Καλή συνέχεια!!! :chair::chair::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Κωνσταντίνε για το μεράκι και για τη δουλειά που έχεις κάνει!!! Πραγματικά ωραία και αναλυτική παρουσίαση!!! :chair:

Μιας και σκοπεύεις να το κάνεις δισκοενυδρείο θα ήθελα να επισημάνω κάποια πραγματάκια... :chair:

Το πρώτο που θα σου πρότεινα είναι περισσότερα ξύλα τα οποία θα δημιουργήσουν περισσότερες σκιες και μέρη που οι δίσκοι σου θα νιώθουν ασφάλεια! Φυσικά πρέπει να τοποθετηθούν με τέτοιο τρόπο ώστε να αφήνουν ελεύθερο το βυθό από κάτω!

Το δεύτερο είναι να ''αδειάσεις'' όσο περισσότερο μπορείς τον πυθμένα από ξύλα και διακοσμητικά καθώς οι δίσκοι κυκλοφορούν και τρέφονται κυρίως στο βυθό!

Και τέλος αν και όχι τόσο σημαντικό να μη χρησιμοποιείς αεραντλία (ή τουλάχιστον όχι τόσο πολύ) και αν μπορούσες να άλλαζες το χαλίκι με άμμο... Φυσικά μεγάλη σημασία να δώσεις στους συγκάτοικους που θα διαλέξεις (αν βάλεις τελικά)!

Πάντα καλοπροαίρετα και με γνώμονα πρώτα τους δίσκους!!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μερακλής! Το αυτοκόλλητο στη μπουκάλα με τον πίνακα συγκέντρωσης με έστειλε!

Πολύ καλή παρουσίαση!

Καλή συνέχεια φίλε κιθαρίστα! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και κάθε επισήμανση είναι καλοδεχούμενη για την βελτιστοποίηση του ενυδρείου μου.

Συγχαρητήρια Κωνσταντίνε για το μεράκι και για τη δουλειά που έχεις κάνει!!! Πραγματικά ωραία και αναλυτική παρουσίαση!!! :)

Μιας και σκοπεύεις να το κάνεις δισκοενυδρείο θα ήθελα να επισημάνω κάποια πραγματάκια... :thumbup:

Το πρώτο που θα σου πρότεινα είναι περισσότερα ξύλα τα οποία θα δημιουργήσουν περισσότερες σκιες και μέρη που οι δίσκοι σου θα νιώθουν ασφάλεια! Φυσικά πρέπει να τοποθετηθούν με τέτοιο τρόπο ώστε να αφήνουν ελεύθερο το βυθό από κάτω!

Το δεύτερο είναι να ''αδειάσεις'' όσο περισσότερο μπορείς τον πυθμένα από ξύλα και διακοσμητικά καθώς οι δίσκοι κυκλοφορούν και τρέφονται κυρίως στο βυθό!

Και τέλος αν και όχι τόσο σημαντικό να μη χρησιμοποιείς αεραντλία (ή τουλάχιστον όχι τόσο πολύ) και αν μπορούσες να άλλαζες το χαλίκι με άμμο... Φυσικά μεγάλη σημασία να δώσεις στους συγκάτοικους που θα διαλέξεις (αν βάλεις τελικά)!

Πάντα καλοπροαίρετα και με γνώμονα πρώτα τους δίσκους!!! :thumbup:

Εκτός από Δίσκους θα βάλω Apistogramma & Ramirezi την αντλία την έχω χαμηλώσει αρκετά και δεν νομίζω ότι μπορώ να βάλω και άλλα ξύλα είδη έχω μέσα 3 Mopani, 1 Sumatra, 1 κομμάτι με μία annubia Gold δεμένη επάνω και έχω και μία καρύδα για τα Apisto κάτω από την μία ρίζα Mopani σε τέτοιο σημείο που να σχηματίζεται σκιά στην φωλιά, οπότε φοβάμαι ότι εάν βάλω και άλλα ξύλα δεν θα μείνει καθόλου χώρος για τα Δισκάκια μου για τον Βυθό μάλλον θα μετακινήσω λίγο την μία Annubia για να δημιουργήσω ένα ξέφωτο.

Όσο για την λευκή άμμο δεν μου αρέσει και για αυτό προτίμησα αυτήν που βλέπεται η οποία όμως δεν είναι χαλίκι είναι χαλαζιακή άμμο 0,2mm και έχω πάρει το ΟΚ από τον MASTER (Nidal) :)

Πάντως και πάλι ευχαριστώ και οποιοδήποτε άλλο σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο.

Παρεμπίπτοντος εχθές έκανα και την πρώτη αλλαγή νερού (40%) με νερό Α.Ο. και το απόγευμα θα κάνω μετρήσεις και θα σας πω πως πάω. ( Ψάρια δεν υπάρχουν ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

Νέες μετρήσεις 03/11/2008:

pH: 7.0

GH: 2.0

KH: 3.0

NO2: 0.0

NO3: 6.0

NH3: 0.1

Fe: 0.1

Link to comment
Share on other sites

ευγε!

νοικοκυρης!!!

στην αρχη μας τρομαξες λιγο!!! :)

αλλα το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο!!

η μονη μου ενσταση ειναι στην αεραντλια κ στο co2.

πως θα τα συνδυασεις?

Link to comment
Share on other sites

ευγε!

νοικοκυρης!!!

στην αρχη μας τρομαξες λιγο!!! :)

αλλα το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο!!

η μονη μου ενσταση ειναι στην αεραντλια κ στο co2.

πως θα τα συνδυασεις?

Την έχω χαμηλώση την αεραντλία αισθητά και επίσης έκνα και λίγο παραπάνω χώρο στον βυθό σε λίγες μέρες θα ανεβάσω και άλλες φώτο.

Link to comment
Share on other sites

με λιγα φυτα ακομα στο ενυδρειο πιστευω θα καλυπτεσαι απο πλευρας οξυγονου την ημερα.

το βραδυ που τα φυτα θα αποβαλλουν co2 καλο θα ηταν με ενα χρονοδιακοπτη να ανοιγη η αεραντλια.

με τυρφη θα κατεβασεις το ph?

αν ναι σε τι τιμες εχεις σκοπο να το φτασεις?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από Δίσκους θα βάλω Apistogramma & Ramirezi την αντλία την έχω χαμηλώσει αρκετά και δεν νομίζω ότι μπορώ να βάλω και άλλα ξύλα είδη έχω μέσα 3 Mopani, 1 Sumatra, 1 κομμάτι με μία annubia Gold δεμένη επάνω και έχω και μία καρύδα για τα Apisto κάτω από την μία ρίζα Mopani σε τέτοιο σημείο που να σχηματίζεται σκιά στην φωλιά, οπότε φοβάμαι ότι εάν βάλω και άλλα ξύλα δεν θα μείνει καθόλου χώρος για τα Δισκάκια μου για τον Βυθό μάλλον θα μετακινήσω λίγο την μία Annubia για να δημιουργήσω ένα ξέφωτο.

Όσο για την λευκή άμμο δεν μου αρέσει και για αυτό προτίμησα αυτήν που βλέπεται η οποία όμως δεν είναι χαλίκι είναι χαλαζιακή άμμο 0,2mm και έχω πάρει το ΟΚ από τον MASTER (Nidal) :)

Νερό από Α/Ο σε συνδιασμό με νανοκιχλίδες για συγκάτοικους δίσκων είναι λίγο...εκρηκτικός συνδιασμός... :thumbup:

Εαν κάποια στιγμή είτε τα ραμιρέζι είτε τα απίστο εναποθέσουν αυγά (καθόλου απίθανο σε μαλακό νερό) τότε πιθανόν να αποκτήσουν πρόβλημα τα δισκάκια σου,

εκτός εαν δε σκοπεύεις να βάλεις ζευγάρια στο ενυδρείο σου... :)

Όπως και να'χει σου εύχομαι ότι καλύτερο και να το φτιάξεις όπως επιθυμείς!!! Μετά τον MASTER το χάος!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχω τύρφη στο ένα φίλτρο και σε συνδυασμό με το C02 θα σταθεροποιήσω το pH στο 6,5 -6,8 όσο για τα Apisto & τα Ram έχω φτιάξει τόσες κρυψώνες που δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

1. Ομολογω οτι εισαι "μαστορΗς".

2. Και τα ramirezi ειναι apistogramma.

3. Σε γενικες γραμμες συμφωνω με αυτα που εγραψε ο Γιωργος (Genirus).

4. Θα παιζεις με τη Flying V (δεν πιστευω να ειδα λαθος!!! :thumbup: ) για να τους καλοπιανεις να φανε;;; :)

5. Δεν μπορω να καταλαβω τι κολλημα ειναι αυτο με το συστημα Eliwell, σε δισκους!!!! Ειναι οι μονοι που δεν το χρειαζονται (οπως και τα φυτα, που ειναι υπευθυνα στο να βαλεις τα ανεμιστηρακια):thumbup:

6. Ειναι αδιαφορο τι ειπε για το χαλικι ο ...........Master (;;;;;:):thumbdown::rasp: καλυτερα να ρωταγες τους δισκους τι προτιμανε. :thumbdown:

7. Καλη επιτυχια.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει και εγω φωτιστικα απο το ΙΚΕΑ μεσα στα ντουλαπια, κοστος 4€ το ενα και ειναι πολυ χρησιμα οταν ανοιγεις τις πορτες

ωραια παρουσιαση

Link to comment
Share on other sites

6. Ειναι αδιαφορο τι ειπε για το χαλικι ο ...........Master (;;;;;:):thumbup::thumbup: καλυτερα να ρωταγες τους δισκους τι προτιμανε. :thumbup:

7. Καλη επιτυχια.- :)

Ο Master είπε λευκή άμμο εγώ ζήτησα εναλλακτική λύση και καταλήξαμε σε αυτήν που φαίνεται την βρίσκω ποιό ωραία και ποίο κατάλληλη για φύτεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...