Jump to content

Παρουσίαση του Ενυδρείου μου


faze

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι καιρό στο ΑΖ... Δεν έκανα όμως παρουσίαση του ενυδρειου μου, επειδή πειραματιζόμουν αρκετά, με διάφορα set-ups και ψάρια. Αν έκανα παρουσίαση θα έτρωγα το κράξιμο της ζωής μου! :chair:

Λοιπόν... Το set-up που θα παρουσιάσω τρέχει περίπου 5 μήνες με κάποιες αλλαγές!

...........................................................................................................................................

Διαστάσεις: 50x30x40cm

Όγκος: 60 litres

Φίλτρανση: 1) JBL Εσωτερικό Βιολογικό για 100l 2) Βιολογικό Ενσωματωμένο στο καπάκι με κυκλοφορητή

Παροχή CO2: DIY κατασκευή με μπουκάλι αναψυκτικού 1,5l, μείγμα μαγιάς και ζάχαρης

Θερμοστάτης: Jager για μέχρι 100l

Φωτισμός: 1) Τ5 απλή λευκή (την είχε πάνω το ενυδρείο) 2) Τ5 Arcadia ροζ (για φυτά) (12ωρη λειτουργία)

Υπόστωμα: λεπτόκοκκη λευκή άμμος

Διακόσμηση: 2 ρίζες mopani

Αεραντλία: Sera (7ωρη λειτουργία το βράδυ)

Λίπανση: Seachem Flourish και Flourish Iron

PH: 7

GH: 10

KH: 6

NO2: 0

NO3: 12.5 mg

NH3: 0

Συντήρηση: Κάθε 2 βδομάδες: Αλλαγή 30% του νερού μισό από τη βρύση, μισό από κανάτα πόσιμου νερού που κάνει το νερό της βρύσης PH5, Test τιμών, Καθαρισμός φίλτρων, κλάδεμα και περιποίηση των φυτών αν χρειάζεται, Αλλαγή του μείγματος για CO2.

Τάισμα: μία φορά τη μέρα, μεγάλη ποικιλία ξηράς τροφής σε flakes, pellets, ταμπλέτες κ.ά

Φυτά:

- Κερατόφυλλο

- Rotala Rotundifolia

- Hygrophyla Polysperma

- Hygrophyla Siamensis

- Valisneria Americana

- Ludwigia Rebens

- Limnophila

- Cabomba

- Micranthemoides

- Egeria Densa

- Leukokephala

- Anubia nana

Ψάρια:

- 2 Pleco Ancistrus (ζευγάρι)

- 1 Corrydoras Bronze

- 1 Corrydoras Sterbai

- 8 Rummy Nose

- 4 Bolivian Rams (ζευγάρια)

- 2 Ramirezi Gold (ζευγάρι)

- 2 Ramirezi German Long Fin (ζευγάρι)

- 2 molly balloon (έχουν μείνει από γέννα σε προηγούμενο setup)(ευτυχώς θηλυκά)

Άλλα:

- 1 Zebra Snail

Σταύρος Κυπραίος

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφιούλα; :chair: Πως να πούμε κάτι αν δεν το δούμε;

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές Φωτογραφίες...

post-6805-1225477443_thumb.jpgpost-6805-1225477456_thumb.jpgpost-6805-1225477467_thumb.jpgpost-6805-1225477476_thumb.jpgpost-6805-1225477488_thumb.jpgpost-6805-1225477495_thumb.jpgpost-6805-1225477502_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαν στησιμο πολυ ομορφο με πολυ ωραια φυτα,δεν καταλαβα το μισο νερο απο κανατα?δηλαδη?πως ειναι ph 5? :chair:

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

Το μισό φρέσκο νερό που βάζω είναι από μία κανάτα που φιλτράρει τα άλατα και έτσι κατευάζει το PH στο 5 κρατώντας τις υπόλοιπες τιμές ίδιες με της βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειναι οικιακη συσκευη νερου που φιλτραρει αλατα και αλλες βλαβερες ουσιες.Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! :chair:

Πολυ καλο!

ποια συσκευη ειναι/ποσο εχει? και που την βρισκεις? (με εβαλες σε σκεψεις) :chair:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο!

ποια συσκευη ειναι/ποσο εχει? και που την βρισκεις? (με εβαλες σε σκεψεις) :chair:

+1 :chair:

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο, και από την περιγραφή και από τις photo φαίνεται ότι έχεις διαβάσει κάποια πράγματα και υπάρχει διάθεση για κάτι ωραίο, το οποίο σίγουρα θα έρθει.

Θα έλεγα ότι θα ήταν επιθυμητή μια περαιτέρω μείωση στο PH και την σκληρότητα αλλά αυτό δεν προέχει.

Η βασική μου παρατήρηση έχει να κάνει με τον πληθυσμό και το είδος των ψαριών. Εννοείται ότι τα molly πρέπει να φύγουν, και εννοείται ότι με τόσα ζευγάρια ram εκεί μέσα θα γίνει χαμός. Στα 60 λίτρα θα έλεγα να περιορισθείς μόνο σε ένα ζευγάρι ram, τα 8 rummy, 5-6 cory, και το ζευγάρι Ancistrus (ακόμη και αυτά που αναφέρω είναι πολλά) και με κατάλληλη επιλογή φυτών να γίνει ένα τέλειο tank Ν. Αμερικής.

Ξέρω ότι θα προσπαθήσεις για αυτό, καλή σου συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο...! Αχ αυτα corydoras... Πανε σε κοπαδι τον 5 και πανω...Δες εδω...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο :chair:

Ακολουθα τις συμβουλες των παιδιων και εισαι οκ.. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις παρατηρήσεις σας!

Τα molly πρέπει όντως να φύγουν αλλά θα μείνουν μέχρι να πάρω 2ο ενυδρείο!

Δεν θέλω να τα δώσω γιατι είναι από γένα που έγινε στο ενυδρείο και τα έσωσα χωρίς γενίστρα, με μία απόχη τα κυνηγούσα να μην τα φάνε τα άλλα στο παλιό κοινωνικο set-up που είχα! (τα έχω αγαπήσει, ιδιαίτερα το μικρούλι!)

Για τα corry συνφωνώ! μακαρι να ειχα παραπάνω λίτρα να έβαζα αρκετά!

Δεν μπορώ να κάνω κάτι περαιτέρω όμως για τα λίτρα μου γιατί το Φεβρουάριο μπαίνω φαντάρος και δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορώ να το περιποιούμε το ενυδρείο....

Αν βγω με το καλό εχει να γίνει χαμός! :chair:

Και με τα rams ευτυχώ δε πέφτει ξύλο... Έχει βρει το καθένα την περιοχή του και ζουν ειρηνικά!

Εκτός από τα bolivian rams τα αρσενικά που ρίχνουν και καμιά ουριά! αλλά δεν πειράζει κιχλιδες είναι!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη προσπαθεια ΜΠΡΑΒΟ .Εγω θα σου ελεγα να βαλεις ενα φοντο μαυρο απο πισω ,θα σου τονισει τα χρωματα τοσο των ψαριων οσο και των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στάυρο, το στήσιμο του ενυδρείου σου είναι πραγματικά πολύ όμορφο. Μαζί με την αναλυτική περιγραφή που μας έκανες είναι φανερό ότι έχεις μεράκι, αγάπη για το χόμπι και αρκετή γνώση. Σίγουρα έχεις τα προσόντα και την διάθεση να πας ένα ακόμη βήμα παραπέρα. Μπράβο, καλή δουλειά.

Ωστόσο θά ήθελα να κάνω μερικά σχόλια.

Για την σύνθεση των ψαριών σου καλύφθηκα από τον chrisx και εν μέρει από την απάντηση σου. Εκεί που επίσης θα ήθελα να στρέψεις την προσοχή σου είναι στα φυτά. Αν όχι όλα, σίγουρα τα περισσότερα δείχνουν να έχουν σοβαρό πρόβλημα. Και συγκεκριμένα βλέπω φύλλα με πολλά σημάδια και τρύπες, φυτά που αγωνίζονται να φτάσουν στην επιφάνεια δηλαδή στο φως, αραιά φύλλα και μακριά κοτσάνια και απουσία φύλλων στα κάτω στρώματα των ψηλών φυτών σου. Σύμφωνα με την περιγραφή που μας έκανες η συντήρηση και η ρουτίνα που ακολουθείς είναι υποδειγματική. Εκεί επομένως που εστιάζεται το πρόβλημα είναι ο φωτισμός σου. Αναφέρεις έναν σωστό συνδιασμό λαμπών, δεν μας λες όμως τα συνολικά watt. Παρόλα αυτά δύο λάμπες Τ5 θα πρέπει να είναι αρκετές για 60 λίτρα, τουλάχιστον για τα λιγότερο απαιτητικά φυτά. Μήπως όμως οι λάμπες σου είναι παλιές; Πότε τις έβαλες στο ενυδρείο σου;

Πραγματικά δεν μπορώ να βρώ άλλη εξήγηση για την κατάσταση των φυτών σου. Περιμένω την απάντηση σου.

Πάντα φιλικά και με καλή πρόθεση. Και πάλι μπράβο για την προσπάθεια σου. :chair:

Θόδωρος

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σου Θόδωρε.

Οι λάμπες είναι σχετικά καινούριες. Συγκεκριμένα η άσπρη είναι 6 μήνες και η ρόζ 2 μήνες.

Αυτό που τους έφτεξε και μου τσάκισε μερικά ηταν η έλειψη σιδήρου...Τώρα πρόσφατα αγόρασα το iron της Seachem και κάτι γίνεται...

Επίσης πριν να συνδέσω το CO2 στην σκαλιέρα που έχω τώρα, το είχα στην είσοδο για αέρα του εσωτερικού JBL και δεν είχα αρκετη απορόφυση...

Σ'ευχαριστώ και πάλι.

PS:Κούκλος ο Ruby Clown σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στην προσπάθεια ανάκαμψης των φυτών σου. Θα πριμένω νέα σου.

Μπορείς να μου πεις πόσα είναι τα watt σου; Ρωτάω από περιέργεια, αφου όπως και να 'χει τα ram δε θέλουν έντονο φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Σέυχαριστώ!

για τα Watt θα το κοιτάξω και θα σου πώ...

Link to comment
Share on other sites

ομορφο το ενυδρειο σου!

να το χαιρεσαι...

Να σαι καλά antonis t83. Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τα Watt στις λάμπες είναι 8 στην κάθε μία

Link to comment
Share on other sites

Νεε μου μια χαρα σε βρισκω :)

Εχεις "χερι" θα τα πας καλα και φαινεται οτι διαβαζεις κιολας (πως αλλιως θα μαθαινες για την κανατα :thumbup: )

Συμφωνω με το Χρηστο (chrisx) για τη συνθεση των ψαριων και μαλιστα θα συμπληρωνα οτι τα cory τα οποια εχεις 2 μονο και μαλιστα διαφορετικα να δοθουν και αυτα και να μεινει το ζευγαρι των mikrogeophagus ramirezi με το ζευγαρι των ancistrus και το κοπαδακι των Rummy Nose Tetra.

Και αν το κανεις θα σου πω και τι φταιει για τα φυτα σου. :)

ριξε seachem potassium στη μιση δοσολογια του εβδομαδιαιου προγραμματος. Η ελλειψη του καλιου κανει τις τρυπες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...