Jump to content

Αναγνωριση οργανισμων


Recommended Posts

λιγες μερες μετα την τοποθετηση του βραχου κ τα πρωτα σημαδια ζωης αρχιζουν να φαινονται ετσι εχω παρακατω

μερικες φωτο (αναλυση :wootwoot: ) για αναγνωριση, ελπιζω να καταλαβαιτε τι ειναι για να μου πειτε κ μενα :chair:

1.φυτρωνουν ξαφνικα κ ανοιγουν σαν ομπρελα, εχω 3 προς το παρον

post-6772-1225483086_thumb.jpg

2.εχει φυτρωσει στον βραχο κ φαινεται σαν μικρο κοραλακι η κατι τετοιο, μου μοιαζει σαν κατι μαλακο παντος (μοιαζει σαν μικρο χερακι)

post-6772-1225483231_thumb.jpg

3.ειναι σαν σκουλικακι κ βγαινει απο τον αραγωνιτη

post-6772-1225483302_thumb.jpg

4.ειναι σαν μανιταρακι με διαφανο κορμο κ χρωμα ροζ η κατι τετοιο, εχω παρατηρησει οτι ανοιγει κ κλεινει

post-6772-1225483398_thumb.jpg

ΥΓ1.ακομα εχω δει 2 σαλιγγαρακια στην πλατη του ενυδρειου αλλα φωτο δεν εχει ακομα

ΥΓ2.ελπιζω να ηταν καλες οι περιγραφες μου :chair:

Link to comment
Share on other sites

Φωτο1: Σκουλήκι της κατηγορίας των πολυχαιτών. Όσο δεν υπάρχουνν φυσικοι εθροί, θα μπορείς να τα θαυμάζεις.

Φωτο2: ?????? ασβεστιακή άλγη?????

Φωτο3: Είναι άκοιλο σκουλήκι της συνομοταξίας Nemertea. Με τη μόνη διαφορά, ότι βγαίνει από το βράχο όπου εδρεύει και μπαίνει στον αραγωνίτη. Θα βοηθήσει κατά πολύ στην ισορροπία του φυσικού συστήματος.

Φωτο4: Είναι ένα μανιτάρι. Το χρώμα του είναι περισσότερο πράσινο και θα το αναδείξει όταν ανάψουν τα φώτα και φυσικά έχει επιβιώσει κατά τη σκοτεινή περίοδο. Δεν διακρίνεται τόσο καλά στη φωτογρααφία, αλλά το γνωρίζω από ....πρώτο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Φωτο2: ?????? ασβεστιακή άλγη?????

γι'αυτο δεν ειμαι σιγουρος γιατι αλλες φορες εμφανιζεται κ αλλες οχι, θα προσπαθησω για μια καλυτερη φωτογραφια :chair:

Link to comment
Share on other sites

Star polyps, πράσινα. Αν βρουν τις κατάλληλες συνθήκες, θα πολλαπλασιαστούν και ομορφύνουν πολύ το βράχο.

Να τα χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Star polyps, πράσινα. Αν βρουν τις κατάλληλες συνθήκες, θα πολλαπλασιαστούν και ομορφύνουν πολύ το βράχο.

Να τα χαίρεσαι.

ναι οντως ειναι πρασινα κ με χαρα μου σας λεω πως σημερα ειναι 4 :)

αυτο που με απασχολει ειναι ο φωτισμος, εχουν βγει ψηλα στο βραχο, υπαρχει προβλημα ???

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολα ανθεκτικά και εξαπλώνονται .

για αυτό το λογο κάτι πρέπει να κάνεις αν δεν θέλεις να γεμίσει όλο το ενυδρείο ,ο αναμενόμενος χρόνος για να συμβεί κάτι τέτοιο είναι 2-2,5 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

για αυτό το λογο κάτι πρέπει να κάνεις αν δεν θέλεις να γεμίσει όλο το ενυδρείο ,ο αναμενόμενος χρόνος για να συμβεί κάτι τέτοιο είναι 2-2,5 χρόνια

πως θα περιορισω την εξαπλωση περα απο αυτο που θελω εγω ???

Link to comment
Share on other sites

γεια και παλι, λοιπον σημερα στην βαση του ενυδρειο ειδα το παρακατω που ειναι στις φωτο μετα απο ωρες οπως θα δειτε εχει ανοιξει περισσοτερο, τι ειναι ???

παντως ειναι ομορφο :)

post-6772-1225739838_thumb.jpg post-6772-1225739856_thumb.jpg post-6772-1225739872_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μανιτάρι πράσινο.

Μου φαίνεται ότι μαζί με το βράχο, ψώνισες και τα πρώτα σου κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

Μανιτάρι πράσινο.

Μου φαίνεται ότι μαζί με το βράχο, ψώνισες και τα πρώτα σου κοράλλια.

:):)

επειδη ειναι σχεδον κατω απο τον βραχο στην βαση του, μπορω να το μετακινησω καπου αλοου, μπορω να το πιασω ???

Link to comment
Share on other sites

τελικα το πηρα απο εκει που ηταν κ το πηγα λιγο πιο μπροστα, ειναι καλυτερο να ειναι στον αραγωνιτη η στον βραχο ???

καποια στιγμη αρχισε να παρασυρετε απο τα ρευματα τι να κανω αν αρχισει παλι να το αφησω ησυχο :)

εδω ειναι τωρα:

post-6772-1225876627_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο σημείο είναι αυτό που του αρέσει. Συνηθως βράχος. Όπου και να το βάλεις αυτό θα μετακινηθεί αναζητώντας καλύτερες συνθήκες, εκτός αν δεν τα καταφέρει.

Η άποψή μου είναι να μην ασχολείσαι μαζί του. Άστο να βρει το δρόμο του.

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχιζουμε λοιπον την αναγνωριση (Αλτ, Τις ει) :)

Καταρχην εχω παθει πλακα με την αναπτυξη των οργανισμων, ο πολυποδας σε λιγες μερες 5πλασιαστηκε κ το μανιταρι πηρε μορφη :)

post-6772-1225993505_thumb.jpg post-6772-1225993529_thumb.jpg

Τελος εχω δει αναμεσα στα βραχια το παρακατω της φωτογραφιας, αλλες φορες ειναι ανοιχτο κ αλλες κλειστο, τι ειναι ???

post-6772-1225993899_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε banik, δες και λίγο τηλεόραση.....

Στην τελευταία φωτογραφία σου δεν μπορώ να διακρίνω τίποτα. Προσπάθησε για μια καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

:)

μοιάζει με δίθυρο μαλάκιο προσκολλημένο στο βράχο ..

έχω ένα τέτοιο , κάνει τέλια παραλλαγή , σαν μέρος του βράχου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μιας κ υπαρχει αυτο το θεμα ειπα να μην ανοιξω αλλο :rolleyes:

Ετσι εχω δει σε μερικα σημεια του βραχου να αναπτυσονται κατι σαν τριχουλες-ιστος λευκος κ δεν ξερω τι ειναι, για πειτε μου :rolleyes:

post-6772-1228468663_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...