Jump to content

Αλλαγή φωτισμού σε Αφρικάνικο!!!


costas21

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους...

σκαιφτόμουν.....(κακό αυτό)...να αλλάξω τον φωτισμό στο Αφρικάνικό μου (rio 300) τώρα έχει επάνω 2Χ40watt μία daylight και μία wormlight έβαλα δοκιμαστικά απο έναν φίλο μια ακτινική αντικαθιστώντας την daylight και το αποτέλεσμα μου άρεσε πολύ τονιστίκαν τα χρώματα των ψαριών σκούρινε λίγο και το τοπίο και ήταν πολύ καλό,Ατμοσφαιρικά τουλάχιστον...Πιστεύετε ότι θα έχω μεγάλο πρόβλημα άλγης; και άν ναι θα μπορούσα να βάλω έστω μία χρωματιστή αντί για την ακτινική; καμία πρόταση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρο

Φιλικά Κώστας... :chair:

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Εγω που το δοκιμασα στο ριο 240 αντιμετωπισα θεμα αλγης.Μπορει και να ηταν τυχαιο,μπορει και οχι.Για να δουμε κι αλλες γνωμες.Παντως σαν φωτισμος εχεις δικιο οτι ειναι πολυ ωραιος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα μέχρι πρίν ενα μήνα στο RIO 400 με τους Αφρικάνους 1 daylight και 1 bluesky της sera 12000 k.

Ανάπτυξα άλγη ,μετά απο συσκότηση χάθηκε,έτσι αποφάσισα να αντικαταστήσω τη bluesky με μια seraplant για να δώ πως πάει η κατάσταση γιατί φοβάμαι οτι πιθανόν να οφειλόταν στη παρουσία της bluesky.θα δούμε.

Φιλικά Σωκράτης :chair:

Link to comment
Share on other sites

Άλγη έχω έτσι και αλλιώς πράσινη και καφέ και δέν έχω πρόβλημα αντίθετα μου αρέσει αρκετά και το βρίσκω και πολύ φυσικό αυτό που με προβληματίζει είναι να μήν με επισκευτεί καμία BBA και άντε να την αποχωρηστείς μετά :chair:

Φίλε Σωκράτη χρωματιστή είναι η seraplant ; κόκκινο ή μπλέ...; σου είπαν πως δεν θα έχεις πρόβλημα με αυτήν;

Link to comment
Share on other sites

Άλγη έχω έτσι και αλλιώς πράσινη και καφέ και δέν έχω πρόβλημα αντίθετα μου αρέσει αρκετά και το βρίσκω και πολύ φυσικό αυτό που με προβληματίζει είναι να μήν με επισκευτεί καμία BBA και άντε να την αποχωρηστείς μετά :chair:

Φίλε Σωκράτη χρωματιστή είναι η seraplant ; κόκκινο ή μπλέ...; σου είπαν πως δεν θα έχεις πρόβλημα με αυτήν;

Είναι σαν ρόζ 4900k http://www.sera.de/index.php?id=63&L=14 .Η sera την πρότεινει αν θυμάμαι καλά σε συνδυασμό ή με bluesky ή daylight.Εγώ αποφάσισα να αλλάξω την bluesky με daylight και απο συζήτήσεις που έκανα με άλλους φίλους χομπίστες.

Φιλικά Σωκράτης :chair:

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν ρόζ 4900k http://www.sera.de/index.php?id=63&L=14 .Η sera την πρότεινει αν θυμάμαι καλά σε συνδυασμό ή με bluesky ή daylight.Εγώ αποφάσισα να αλλάξω την bluesky με daylight και απο συζήτήσεις που έκανα με άλλους φίλους χομπίστες.

Φιλικά Σωκράτης :chair:

H sera όπως θα δεις λέει για κόκκινο - μπλέ χρώμα .Σε κάποιο κατάλογο που διάβασα πρότεινεται ο συνδυασμός για αφρικάνικα plant- bluesky , εγώ όμως όπως έγραψα πιο πάνω αποφάσιασα την αντικατάσταση της bluesky.

Ετσι αυτή τη στιγμή έχω μπροστά daylight και πίσω plant.

Φιλικά Σωκράτης :chair:

Link to comment
Share on other sites

:chair: Ευχαριστώ πολύ Σωκράτη!!! Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...