Jump to content

Votka


fake_gio

Recommended Posts

Εχω διαβασει σε πολλα site αλλα και σε πολλα φορουμ (βλεπε Reef central) οτι

πολυ χρησιμοποιουν Βοτκα για να κανουν τα sps τους να δωσουν τα καλιτερα τους χρωματα

αλλα και για να βοηθησουν την υγεια τους και την αναπτυξη τους .

Ποια ειναι η γνωμη σας πανω σε αυτο ? :chair:

Το εχει δοκιμασει ποτε καποιος? :chair:

Link to comment
Share on other sites

Αποτι ξερω τι votka τη χρησιμοποιουνε για τη μειωση των ΝΟ3 ειχα σκεφτει και εγω στο παρελθον να χρησιμοποιησω αλλα δεν ειναι γνωστες οι αναλογιες ή το τι κακο μπορει να προκαλεσει οποτε το αφησα για τα καλα παντως αν το επιχειρισεις να εισαι πολυ προσεχτικος!

Link to comment
Share on other sites

τα μειωμένα νιτρικά – φωσφορικά σε συνδυασμό με το αυξημένο βακτηριοπλαγκτον φέρνουν τα καλά αποτελέσματα .. θέλει προσοχή στη εφαρμογή , δεν συγχωράει τσαπατσουλιές

Link to comment
Share on other sites

Οποτε τι προτεινεται ?

Μου φενεται αρκετα καλη προσθηκη αλλα και πολυ επικυνδυνη :chair:

Έγινε επεξεργασία - fake_gio
Link to comment
Share on other sites

Οποτε το αφηνουμε γιατι αφου διαβασα και αυτα που εδωσε η φιλρου θελει πολυ παρατηρηση και προσοχη... :chair:

Έγινε επεξεργασία - fake_gio
Link to comment
Share on other sites

Οποτε το αφηνουμε γιατι αφου διαβασα και αυτα που εδωσε η φιλρου θελει πολυ παρατηρηση και προσοχη... :wootwoot:

ο φιλρου .... μου ξεφυγε :wootwoot::wootwoot::chair::wootwoot::):wootwoot::wootwoot::chair:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν γράφετε τα συμπεράσματα, που αποκομίσατε διαβάζοντας τις πιο πάνω αναφορές, ώστε να υπάρχουν συνοπτικά και εδώ, προς ενημέρωση των μελών μας???

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο όπως αναφέρω δεν προτείνω (και φαντάζομαι και κανείς άλλος) η προσθήκη τέτοιων χημικών σε ενυδρεία μόνο και μόνο για αισθητικούς λόγους!Αυτό που έκανα εγώ ήταν ένας πειραματισμός που τον σκεφτόμουν καιρό και δεν τον δημοσιοποίησα μέχρι να δώ τα αποτελέσματα!Αν υπάρχει κάποιος που με τους κλασικούς τρόπους (αλλαγές νερού , καλύτερο skimming , ταϊσμα με μέτρο) δεν δεί μείωση σε Νο3 - Ρο4 τότε ΝΑΙ να προσπαθήσει με αυτές τις μεθόδους αλλά με πολύ ΠΡΟΣΟΧΗ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...