Jump to content

βοηθεια Calcium Reactor Aqua Medic Kr1000


Recommended Posts

μολις παρελαβα εναν calcium reactor aqua medic kr1000 με ολα τα

παρελκομενα μπουκαλα ηλεκ/κη, βαλβιδα,ρη μετρο κτλ.

το προβλημα μου ειναι η σειρα της συνδεσης,που μπαινουν βαλβιδες

αντεπιστροφης καθως και το οτι υπαρχη στην συσκευασια και

ενα drip counder το οποιο δεν ξερω που τοποθετειτε και τι διαφορα

εχει με το bouble counder?

εαν θα μπορουσε καποιος να μου δωσει αναλυτικη βοηθεια(για το που θα παει καθε σωληνακι) θα το εκτιμουσα

γιατι απο το site της aqua medic δεν εβγαλα ακρη.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να τον ξέρω καθόλου ,αυτών τον ρεακτορα ,πιστεύω ότι η συνδεσμολογία στους περισσότερους είναι η ίδια

Μπουκάλα CO2 - μανόμετρο - ηλ/κη βαλβίδα - βαλβίδα ανεπιστροφής - bubble counter -ρεακτορας !!!

Απο το ενυδρείο πέρνεις παροχή , είτε με Τ απο κάπποια αντλεία ,είτε απο κυκλοφωρητή και το συνδέείς με τον ρεακτορα στην είσοδο που έχει για το νερό (Θα έχει και κάποιον ρυθμιστή , ωστε να ελένχεις την ροή)

Απο τον ρεακτορα θα υπαρχει ένα σοληνάκι το οποίο θα είναι η έξοδος του ρεακτορα και θα πρέπει να το πάς στο ενυδρείο

To probe του controller ,το βάζεις στην αναμωνεί του ρεακτορα (αφού το έχεις καλιμπραρεί ) και τήν μπρίζα της ηλ/κης βαλβίδας την συνδέεις πάνω στον controller ,ωστε να την ελένχει !!!

Αυτα μου έρχωνται τώρα !!!!

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα .οποτε περιμενωτα καταλαβα ολα μονο που εχω προβλημα με τo probe και την εισοδο του στον reactor.

απο οτι καταλαβα ο συγκεκριμενος reactor θελει ειδικο ηλεκτροδιο με πασο για να βιδωνει στον reactor .

εκανα γνωστο το προβλημα μου στο μαγαζι που τα αγορασα ολα (υποτιθετε μετα απο διαβεβαιωσεις τους οτι ολα θα ηταν συμβατα μεταξυ τους) και οτι θα επικοινωνησουν με τον αντιπροσωπο της Aqua Medic και θα με ενημερωσουν την δευτερα ποτε περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το probe της SERA είναι συμβατό.

Link to comment
Share on other sites

Νικο απλως το ηλεκτροδιο της sera δεν εχει τα πασα που χρειαζονται για τον συγκεκριμενο reactor οπως μπορεις να δεις στην σελιδα της aqua medic http://www.aqua-medic.de/seawater/en/20/electrodes%20cat/

γιατι το δικο μου ειναι το closed versions of the Aqua Medic Calcium Reactors και χωρις τα πασα στο ηλεκτροδιο θα εχω διαροη καθως δεν υπαρχει κατι για να σφιγγει και να κραταει το ηλεκτροδιο μεσα στον reactor

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...