Jump to content

Η ΚΡΙΣΗ μας φερνει κοντά..


Recommended Posts

Φιλοι χομπίστες γειά σας, :)

Παρακαλουθω το forum από το καλοκαίρι αλλά πλέον χρειάζομαι ενεργή συμμετοχή και ΒΟΗΘΕΙΑ..

Αρχικά να σας παρουσιάσω τα ενυδρεία μου

1) Cayman 120lt open

2) Resun DMS 45lt

και τα δύο θαλασσινά.

Ξεκίνησα το 1ο τα Χριστούγεννα φέτος...Εξοπλισμός

@ 15kgr. Liverock

@ Deltec sand + reef base Sera

@ Deltec Skimmer MCE 300

@ Eheim 2213 (κυκλ. 400lt/h)

@ Tetratec 700 (κυκλ 700lt/h)

@ 2 @ Hydor Coralia #1 (1500lt/h έκαστη)

@ Rio (hang on back) 400lt/h

@ Ru Wal α/ο 190lt/day

@ 2@ T8 @Arcadia 18w each + reflectors (marine + moonlight)

Δεν υπάρχει sump αλλά μόνο φίλτρα εξωτερικά. Μετά από 8 μήνες λειτουργίας πλέον βγάζω από τα φίλτρα τη βιολογία και αφήνω μόνο σφουγγάρια, Ζεόλιθο, αντι φωσφορο, και υαλοβάμβακα. Τη βιολογία πλέον την περιμένω αποκειστικά από το βράχο. Στο RIO έχω μόνο τον ενεργό άνθρακα για να κάνω εύκολα αλλαγές χωρίς να ανοίγω τα άλλα δύο.

Το Μάρτιο πρόσθεσα

1 @ Blue Damsel (Fiji Devil)- αρχικά ήταν δύο..

1 @ Χαβανέζο

1 @ Κλόουν..αρχικά ήταν δύο

3 @ Hermit

2 @ Lysamata anboiresis

1 @ Coral Banded Shrimp

2 @ crabs τα βρήκα μεσα στους βράχους

2 @ ανεμώνες (επίσης μέσα στους βράχους)

και τελευταία 4 μικρούς αστερίες σαν νύχι χεριού (επίσης από το τίποτα βγήκαν πριν από ένα μήνα)

Το δεύτερο Damsel επειδή δεν τα βρήκε ΚΑΘΟΛΟΥ με το Χαβανέζο αναγκάστηκα να του κάνω το 2ο ενυδρείο Resun 45lt. To 2o κλόουν το βρήκα ΔΥΣΤΥΧΩΣ έξω από το ενυδρείο....

Επίσης, έχω προσθέσει με διαφορά μήνα τα εξής:

1 @ euphylia

1 @ sarcopytum

1 @ pachyclavularia

1 @ Mushrooms Tongan

Μετά από 10 μήνες που δουλεύει το ενυδρείο έχω ΤΡΙΑ προβλήματα:

1) Aptaisia lots of it

2) nitrate σχετικά υψηλές τιμές αλλά σταθερές.

3) αισθάνομαι ότι έχει μείνει στάσιμο, δηλ. δεν μπόρεσα να βάλω κάτι καινούργιο μέσα όλο το καλοκαίρι (πήρα chiller Hailea 500lt αλλά έλειπα αρκετά) αλλά επίσης έτσι όπως έχω στήσει τους βράχους (με μεγάλα κενά μεταξύ τους και σε ορόφους) δεν υπάρχει αρκετός χώρος για νέα ψάρια ή κοράλλια..

Χομπίστες θα προσπαθήσω να ανεβάσψ φωτό asap.. αλλά έχω πρόβλημα με την aptaisia. Στη θεσ/νίκη δεν βρίσκω pepermint και μάλλον θα παραγγείλω από εξωτερικό (??)

ουφ τα είπα όλα... :)

Ενω λοιπόν περίμενα να σταθεροποιηθούν οι τιμές ΕΣΚΑΣΕ η ΚΡΙΣΗ..της APTAISIA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αλλά έχω πρόβλημα με την aptaisia. Στη θεσ/νίκη δεν βρίσκω pepermint και μάλλον θα παραγγείλω από εξωτερικό (??)

ουφ τα είπα όλα... :)

Ενω λοιπόν περίμενα να σταθεροποιηθούν οι τιμές ΕΣΚΑΣΕ η ΚΡΙΣΗ..της APTAISIA

μην ανυσηχεις,ολα θα πανε καλα.

το joyce juice αν το εχεις ακουστα...ειναι φονιας της απταισια,ευκολα και γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε κ ανεβασε καμια φωτο με τα ενυδρεια σου :):):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι χομπίστες γειά σας, :)

Παρακαλουθω το forum από το καλοκαίρι αλλά πλέον χρειάζομαι ενεργή συμμετοχή και ΒΟΗΘΕΙΑ..

Αρχικά να σας παρουσιάσω τα ενυδρεία μου

1) Cayman 120lt open

2) Resun DMS 45lt

και τα δύο θαλασσινά.

Ξεκίνησα το 1ο τα Χριστούγεννα φέτος...Εξοπλισμός

@ 15kgr. Liverock

@ Deltec sand + reef base Sera

@ Deltec Skimmer MCE 300

@ Eheim 2213 (κυκλ. 400lt/h)

@ Tetratec 700 (κυκλ 700lt/h)

@ 2 @ Hydor Coralia #1 (1500lt/h έκαστη)

@ Rio (hang on back) 400lt/h

@ Ru Wal α/ο 190lt/day

@ 2@ T8 @Arcadia 18w each + reflectors (marine + moonlight)

Δεν υπάρχει sump αλλά μόνο φίλτρα εξωτερικά. Μετά από 8 μήνες λειτουργίας πλέον βγάζω από τα φίλτρα τη βιολογία και αφήνω μόνο σφουγγάρια, Ζεόλιθο, αντι φωσφορο, και υαλοβάμβακα. Τη βιολογία πλέον την περιμένω αποκειστικά από το βράχο. Στο RIO έχω μόνο τον ενεργό άνθρακα για να κάνω εύκολα αλλαγές χωρίς να ανοίγω τα άλλα δύο.

Το Μάρτιο πρόσθεσα

1 @ Blue Damsel (Fiji Devil)- αρχικά ήταν δύο..

1 @ Χαβανέζο

1 @ Κλόουν..αρχικά ήταν δύο

3 @ Hermit

2 @ Lysamata anboiresis

1 @ Coral Banded Shrimp

2 @ crabs τα βρήκα μεσα στους βράχους

2 @ ανεμώνες (επίσης μέσα στους βράχους)

και τελευταία 4 μικρούς αστερίες σαν νύχι χεριού (επίσης από το τίποτα βγήκαν πριν από ένα μήνα)

Το δεύτερο Damsel επειδή δεν τα βρήκε ΚΑΘΟΛΟΥ με το Χαβανέζο αναγκάστηκα να του κάνω το 2ο ενυδρείο Resun 45lt. To 2o κλόουν το βρήκα ΔΥΣΤΥΧΩΣ έξω από το ενυδρείο....

Επίσης, έχω προσθέσει με διαφορά μήνα τα εξής:

1 @ euphylia

1 @ sarcopytum

1 @ pachyclavularia

1 @ Mushrooms Tongan

Μετά από 10 μήνες που δουλεύει το ενυδρείο έχω ΤΡΙΑ προβλήματα:

1) Aptaisia lots of it

2) nitrate σχετικά υψηλές τιμές αλλά σταθερές.

3) αισθάνομαι ότι έχει μείνει στάσιμο, δηλ. δεν μπόρεσα να βάλω κάτι καινούργιο μέσα όλο το καλοκαίρι (πήρα chiller Hailea 500lt αλλά έλειπα αρκετά) αλλά επίσης έτσι όπως έχω στήσει τους βράχους (με μεγάλα κενά μεταξύ τους και σε ορόφους) δεν υπάρχει αρκετός χώρος για νέα ψάρια ή κοράλλια..

Χομπίστες θα προσπαθήσω να ανεβάσψ φωτό asap.. αλλά έχω πρόβλημα με την aptaisia. Στη θεσ/νίκη δεν βρίσκω pepermint και μάλλον θα παραγγείλω από εξωτερικό (??)

ουφ τα είπα όλα... :)

Ενω λοιπόν περίμενα να σταθεροποιηθούν οι τιμές ΕΣΚΑΣΕ η ΚΡΙΣΗ..της APTAISIA

Καλο ειναι να μας γραψεις και με τις οιπολυπες τιμες πως τα πας:MG Calcium,Phosphate,Nitrite,Nitrate,Ammonia,KH, pH,Magnesium.Tην Αιπτασια μπορεις να την πολεμησεις και με φυσικους τροπους οπως με ενα ψαρακι Χελμοντ οι με 2,3 γαριδες Wurdemani.Me χημικα εγω ελυσα το προβλημα με ενα συστατικο οπου ονομαζεται Joes Juice και ειναι aquarium save σε μικρο πλαστικο μπουκαλακι και εινα εν πιχτο ασπρο υγρο τραβας λιγο με την συριγγα και σχεδον τι διπλη ποσοτητα νεροΑΟ Η

συριγγα εχει πλαστικη μυτη μια φορα ριχνεις σε καθε Αιπτασια και Αντιο για παντα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την άμμεση ανταπόκριση. Εχω ήδη διαβάσει όλα τα topics για την aptaisia αλλά δυστυχώς Klaz αυτή τη στιγμή έχω τουλάχιστο 30-40 ανεμώνες. Ακόμα και στο σφουγγάρι από το φίλτρο έχω βρει, μέσα στη κοράλια και πολλές μικρές μέσα στο βράχο & άμμο. Θα προσπαθήσω σύντομα να ανεβάσω τιμές και φωτό. Δεν ξέρω για το Χέλμοντ αν μπορώ να το ζουλήξω στα 120λτ. Σύντομα φωτό..ευχαριστώ

Και στο μικρό resun εχω βρει μερικές

Έγινε επεξεργασία - cathan
Link to comment
Share on other sites

Ενας χελμον θα σου τις κανονισει ολες....Θα σκασει με τοσες πολλες :)

Link to comment
Share on other sites

Ενας χελμον θα σου τις κανονισει ολες....Θα σκασει με τοσες πολλες :)

Μόνο αυτές που έχει πρόσβαση θα φάει ΑΜΑ του κατέβει η όρεξη και

υπάρχει η πιθανότητα να μην τις ακουμπήσει και καθόλου.

Νομίζω με τις pepermint θα κάνει καλύτερη δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Αν εβαζε και τα 2 μαζι? :):)

Στα 120 λίτρα είναι μικρός ο αριθμός των ψαριών που θα μπουν.

Ο χελμοντ θα του δεσμεύσει αρκετή ιχθυοφορτιση, και θα δυσκολέψει στην επιλογή των συγκατοίκων του

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε, σε καλωσορίζω στο forum μας!

Είναι λογικό να έχεις υψηλές τιμές νιτρικών, αφού όλο αυτό το διάστημα χρησιμοποιούσες τεχνητή βιολογία και δεν έδωσες την ευκαιρία να ανπτυχθεί ο φυσικός βιολογικός μηχανισμός.

Οι γαρίδες pepermint, κατά τη γνώμη μου, είναι η καλύτερη λύση για την αντιμετώπιση του υπερπληθυσμού των aiptasias. Νομίζω ότι κάποια στιγμή θα βρεις να προμηθευτείς, αφού δεν αποτελούν σπάνιο είδος και εισάγονται τακτικά.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα ένα χελμοντ σήμερα, ελπίζω να βολευτεί και να έχει όρεξη. Παρήγειλα και γαρίδες αλλά θα κάνει 12 μέρες να έρθουν..λυμπάμαι που πήγα στην εύκολη λύση (με το ψάρι) αλλά υπόσχομαι καλό φαγητό μετά..το ξεκαθάρισμα..

Νίκο πιστεύεις ότι τα αστεράκια, μακαρόνια, και substrate στα φίλτρα δεν χρειάζονται, σωστά? Σιγά σιγά θα τα απομακρύνω (έχουν μείνει μόνο αστεράκια). Με τη φωτό υπάρχει θέμα..θα διαβάσω πρώτα την τεχνική στο forum..

Link to comment
Share on other sites

μόλις βούτηξε..τον ανέλαβαν οι γαρίδες για γυάλισμα και ο χαβανέζος του εξηγει τους όρους διαβίωσης...ελπίζω μην έχουμε άλλη κρίση..(!)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε τα νεα σου, χρειάζομαι και εγω ενα chelmon....

Αμάν κι εγώ χρειάζομαι ένα, κι είναι και πολύ όμορφο ψάρι. Βλέπω να αυξάνει η τιμή των έπα στη Κρήτη. Γύρω στα 20-30ευρά έχουν κανονικά;

Καλά εγώ τώρα πως τις κόλλησα που ο βράχος είναι ο ίδιος εδώ δυο χρόνια. Με κανένα κοράλλι θα ρθε καμιά μικρούλα ίντα να πω :)

Link to comment
Share on other sites

Ο Χαβανέζος είναι μάπας..το butterfly είναι τόσο ήρεμο και βρίσκει την ευκαιρία ο παλιός να του κάνει δύσκολη την προσαρμογή..Εχθές έκλεισα το skimmer και έριξα fishtamin για ενύσχιση του chelmon και ταϊσα 2 φορές από λίγο γιατί ο παλιο Χαβαν είναι φαγάνας και ήθελα να είναι cool..αλλά δεν είναι καθόλου..το chelmon είναι κολλημένο στην αντλία και αναμονή..let's hope it works..ίσως βιάστηκα με τον ψάρακα αλλά ήθελα να προσθέσω ένα ακόμα μεγαλούτσικο..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, οι φωτογραφίες δεν είναι ότι βλέπω..τα φλασ τα χαλαει όλα..θα προσπαθησω ξανά, σύντομα

post-6351-1225907470_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, οι φωτογραφίες δεν είναι ότι βλέπω..τα φλασ τα χαλαει όλα..θα προσπαθησω ξανά, σύντομα

post-6351-1225907597_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

..όπως φαίνεται το πρόβλημα είναι παντού.. :)

post-6351-1225908119_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΟΟΟΟΟΟΟ :):thumbup::thumbup::thumbup::thumbdown::thumbdown:

φίλε μου θα πρέπει να κανονισεις μια εισαγώγη pepermint μόνο για εσένα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...