Jump to content

Καλησπέρα και μια μικρή βοήθεια παρακαλώ.


Edana

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι νέα στο χώρα αλλά και στο forum, και θα ήθελα τη γνώμη σας και την άποψη σας (σαν πιο έμπειροι στο χώρο) για το τι έχω κάνει μέχρι τώρα. Εδώ και 1,5 περίπου χρόνο (ίσως λιγότερο), έχω στήσει ένα ενυδρείο 160 ltr. με εξωτερικό φίλτρο και ένα μικρό εσωτερικό. Έως χτες το βράδυ είχα σέρπες και χήρες μέσα, 4 και 4 αντίστοιχα, με αρκετά φυτά φυσικά. Χτές έβαλα 2 μικρούς δίσκους. Ενώ ο ένας τρέχει πίσω από τον άλλον την περισσότερη ώρα ή κάθονται ήσυχα δίπλα δίπλα, είναι κάποιες στιγμές που ο ένας σαν να σπρώχνει τον άλλον με τη μουσούδα του στα πλαΙνά του. Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα στο μέλλον?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο aquazone! οι δισκοι ειναι ευαισθητα ψαρια κ δυσκολα για αρχαριους.

τεστ νερου κανεις?

τι τιμες εχει το ενυδρειο σου?

αυτο ειναι το πιο σημαντικο κ απαυτο ισως μπορεσουμε να εξηγησουμε τη συμπεριφορα τους.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πιστευω οτι θα εχεις προβλημα.Οι δισκοι ειναι ασυμβατοι με τα ψαρια που ηδη εχεις καθως και τα λιτρα σου ειναι αρκετα περιορισμενα.Διαλεξε τι ψαρακια θες διαβασε απο εδω το προφιλ τους σε τι συνθηκες νερου ζουνε και εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε σε οτι περαιτερω απορια εχεις

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην καλωσηρθες στο φορουμ μας!!!

Απο εκει και περα να σου πω και εγω με τη σειρα μου οτι το ενυδρειο σου δεν ειναι καταλληλο για δισκους.

Οι δισκοι ειναι ηρεμα ψαρια που ζουνε σε κοπαδια (Τουλαχιστον 4-5 ψαρια) και εχουν μεγαλες απαιτησεις σε λιτρα!!! Απο την αλλη τα υπολοιπα ψαρια σου ειναι ασυμβατα με τους δισκους λογω του οτι ειναι αρκετα ζωηρα και θα στρεσσαρουν τους δισκους.

Απογφασισε λοιπον τι ακριβως θελεις. Αν θελεις δισκους θα πρεπει να παρεις την αποφαση για μεγαλυτερο ενυδρειο. Αν αυτο δεν ειναι εφικτο καλυτερα δωσε τους δισκους και βαλε στο ενυδρειο ψαρια να ταιριαζουν με τα ηδη υπαρχοντα :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην καλωσηρθες στο φορουμ μας!!!

Απο εκει και περα να σου πω και εγω με τη σειρα μου οτι το ενυδρειο σου δεν ειναι καταλληλο για δισκους.

Οι δισκοι ειναι ηρεμα ψαρια που ζουνε σε κοπαδια (Τουλαχιστον 4-5 ψαρια) και εχουν μεγαλες απαιτησεις σε λιτρα!!! Απο την αλλη τα υπολοιπα ψαρια σου ειναι ασυμβατα με τους δισκους λογω του οτι ειναι αρκετα ζωηρα και θα στρεσσαρουν τους δισκους.

Απογφασισε λοιπον τι ακριβως θελεις. Αν θελεις δισκους θα πρεπει να παρεις την αποφαση για μεγαλυτερο ενυδρειο. Αν αυτο δεν ειναι εφικτο καλυτερα δωσε τους δισκους και βαλε στο ενυδρειο ψαρια να ταιριαζουν με τα ηδη υπαρχοντα :)

ΣΥΜΦΩΝΑΩ ΑΠΟΛΥΤΑ :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

04/11/2008, 21:03:55 andrikos

ΣΥΜΦΩΝΑΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

A ωστε συμφωνας :):thumbup: :thumbup:

Kαλως ηρθες στο φορουμ :)

Έγινε επεξεργασία - fake_gio
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα θα ήθελα να ευχαριστήσω για την ανταπόκρισή σας.

Όσο για τις τιμές μπορώ να πω λίγα. Για το ph κάναμε το test στο κατάστημα που τα πήρα, και ήταν πολύ μαλακό. Έτσι μου είπαν. Όσο για νιτρικά είναι στο πιο χαμηλό επίπεδο, και αμμωνία πολύ αχνά πλησιάζει στο δεύτερο επίπεδο, στο πράσινο. Και θερμοκρασία στο 29. Δεν ξέρω τι άλλο χρειάζετε να αναφέρω.

Και επίσης μορώ να πω ότι δεν κρύβονται συχνά οι δίσκοι, βγαίνουν όλη την ώρα μπροστά, και παρόλλο που μπήκαν χτες το βράδυ, ψαχουλεύουν και τρώνε κανονικά. Μόλις τα τάισα. Και όση ώρα είναι που έχω έρθει δεν τα βλέπω να πειράζονται μεταξύ τους. Και τα μικρά κολυμπάνε κοντά τους και δεν αντιδράνε οι δίσκοι.

Πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να τα παρακολουθήσω για λίγο (γιατί δεν είναι μεγάλοι οι δίσκοι), και μετά να αλλάξω ότι χρειάζετε?

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία πρέπει να πάει και να μείνει στο μηδέν! Αλλαγή νερού 40% με ίδια θερμοκρασία και ξαναμιλάμε...

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία πρέπει να πάει και να μείνει στο μηδέν! Αλλαγή νερού 40% με ίδια θερμοκρασία και ξαναμιλάμε...

Ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ, θα κάνω την αλλαγή αύριο.

Να κάνω μια ερωτησούλα ακόμη. Εάν το σπρώξιμο που κάνει ο ένας είναι, ας πούμε κακό, γιατί δε τρέχει ο άλλος να κρυφτεί, όταν είναι μαζί και κολυμπάνε, ή όταν ψαχουλεύουν να φάνε δίπλα δίπλα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ, θα κάνω την αλλαγή αύριο.

Να κάνω μια ερωτησούλα ακόμη. Εάν το σπρώξιμο που κάνει ο ένας είναι, ας πούμε κακό, γιατί δε τρέχει ο άλλος να κρυφτεί, όταν είναι μαζί και κολυμπάνε, ή όταν ψαχουλεύουν να φάνε δίπλα δίπλα?

Καλως ορισες. :) Τo εγραψε πιο πανω ο Nidal, ζουν σε ομαδες και εχει αναγκη ο ενας την παρουσια του αλλου. Δεν ειναι απαραιτητο οτι επειδη σπρωχνονται, ο ενας θα πρεπει να εξαφανιστει απο το χωρο. Αν και κιχλιδες ειναι "δειλα" και "ημερα" ψαρια, τουλαχιστον οσο ειναι μικρα. Διαβασε παλι προσεκτικα αυτα που γραφτηκαν και κανε κατι για τα ψαρακια, ειναι κριμα να τα ταλαιπωρησεις (δεν θελω να γινω προφητης κακων γεγονοτων).- :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες. :thumbup: Τo εγραψε πιο πανω ο Nidal, ζουν σε ομαδες και εχει αναγκη ο ενας την παρουσια του αλλου. Δεν ειναι απαραιτητο οτι επειδη σπρωχνονται, ο ενας θα πρεπει να εξαφανιστει απο το χωρο. Αν και κιχλιδες ειναι "δειλα" και "ημερα" ψαρια, τουλαχιστον οσο ειναι μικρα. Διαβασε παλι προσεκτικα αυτα που γραφτηκαν και κανε κατι για τα ψαρακια, ειναι κριμα να τα ταλαιπωρησεις (δεν θελω να γινω προφητης κακων γεγονοτων).- :)

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα κάνω ότι καλυτερο, μπορώ. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...