Jump to content

Ενυδρείο 60lt


Recommended Posts

Αγαπητοι Φίλοι τα φώτα σας παρακαλώ.

Βρίσκομαι στο στάδιο να επιλέξω ψαράκια για το 60 λιτρο ενυδρείο του γιού μου.

Το ενυδρείο είναι στρωμένο με τις εξής παραμέτρους νερού ΡΗ 7,3 ΚΗ 7 GΗ14.

Μέχρι στιγμής έχω βάλει δύο Corydoraς aenaus (Μπρονζέ) μικρού μεγέθους και ένα ζευγάρι Kribensis επίσης μικρού μεγέθους. Επίσης η υπάρχει η σχετική διακόσμηση και φυσικά φυτά.

Οι τιμές του νερού δεν έχουν δυνατότητα διόρθωσης.Απλά διαπίστωσα οτι μετά απο δύο εβδομάδες έπεσαν οι προαναφερόμενες τιμές κατά 1 βαθμό σε όλα.

Θα ήθελα να μου προτείνεται κάποια είδη που θα μπορούσαν να ταιριάξουν με τα ήδη υπάρχοντα και να είναι ίδιας αντοχής αλλά και κάπως εντυπωσιακά.

Ζητάω πολλά?

Περιμένω τις προτάσεις σας με πολύ ενδιαφέρον.

Με εκτίμηση Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Νίκο εγώ θα πρότεινα ένα ζευγαράκι νανοκιχλίδες (mikrogeofagus, apistogramma) αλλά αφού αποφάσισες να βάλεις τα krib, το αποκλείουμε. Θα έλεγα να αυξήσεις το κοπαδάκι των κορυς σε 5-6 και να προσθέσεις ένα κοπαδάκι 8-9 rasbora.

Γιατί δεν σπας λίγο το νερό της αλλαγής με νερό όσμωσης για να μαλακώσει λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλημέρα,

ένα από τα πράγματα που θα έβαζα εγώ και έχω να σου δώσω :D είναι 2 apple snail, και 2 Caridina japonica (από αυτές δεν έχω :D). Είναι καθαρά θέμα γούστου βέβαια αν σου αρέσουν μια και αυτά που προτείνω δεν είναι ψάρια! Αυτό πάντως που έχω παρατηρήσει όχι μόνο στο δικό μου ενυδρείο αλλά και ενός φίλου, είναι ότι με έναν τέτοιο συνδυασμό δεν πρόκειται να ασχοληθεί ποτέ ο γυιος σου (ή εσύ!) με καθάρισμα τζαμιών από άλγη ή και ακόμα με την άλγη στα φυτά.

Τώρα όσο αφορά από ψάρια, θα μπορούσες να βάλεις κάποια guppies ή άλλα ζωοτόκα μικρά.

:D

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου προτείνεται κάποια είδη που θα μπορούσαν να ταιριάξουν με τα ήδη υπάρχοντα και να είναι ίδιας αντοχής αλλά και κάπως εντυπωσιακά.

Ζητάω πολλά?

Περιμένω τις προτάσεις σας με πολύ ενδιαφέρον.

Με εκτίμηση Νίκος

12286[/snapback]

Σε περίοδο αναπαραγωγής τα κριμπένσις γίνονται αρκετά επιθετικά

Επειδή σε λίγο καιρό θα αρχίσεις να σκέφτεσαι την αναπαραγωγή και τα λίτρα ειναι λίγα για άλλα ψάρια θα σου πρότεινα μερικά ottocinclus affinis που μπορεί να μην ειναι εντυπωσιακά όμως ειναι καλοί αλγοφάγοι.

http://www.remowiechert.de/AQ/Bilder/otohuari10.jpg

H αναπαραγωγή θα σε αποζημιώσει απ'οτιδήποτε.

http://tsamisaquarium.com/Selides/Fish/kribensis.htm

ΥΓ.

Φρόντισε να εχεις και καμια καρύδα για σπηλιά.

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά

Η ιδέα για τα Rasbora μου αρέσει αρκετά.Δεν ξέρω όμως τις αντοχές τους στην ζέστη του καλοκαιριού και ίσως το ΡΗ είναι πολύ υψηλό γιαυτό το είδος.Αν έχετε περισσότερες εμπειρικές γνώσεις για τα ψαράκια αυτά παρακαλώ ενημερώστε με.

Οι οτόκυκλοι είναι επίσης καλή ιδέα αλλά σκέφτομαι να τους βάλω αργότερα όταν θα υπάρχει λίγη άλγη.Εννοώ 2 ή 3 ψαράκια.

Με το βυθό και τα μεσόνερα πιστεύω ότι είμαι καλυμένος. Τι γίνεται όμως απο τη μέση και πάνω? Θα ήθελα να υπάρχει κάποιο είδος σε ζευγάρι ή μικρό κοπαδάκι για να δείχνει πιο πλούσιο το ενυδρείο.

Τα Guppies φοβάμαι ότι δεν θα αντέξουν μόλις ανέβει η θερμοκρασία και δεν θέλω να απογοητεύσω το παιδί.

Τα σαλιγγάρια apple έχω την εντύπωση ότι επειδή δεν υπάρχει άλγη, πιθανά να επιτεθούν στα φυτά.

Περιμένω και άλλες ιδέες.

-Δυνατότητα 'οσμωσης δεν υπάρχει.

Ευχαριστώ Νίκος

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι Νίκο ότι σε θερμοκρασίες 28+ βαθμούς ζορίζονται λίγο. Προτιμούν λίγο πιο κρύο νερό 22-25. Επίσης με ph γύρω στο 7 θα τα πάνε πολύ καλύτερα.

Τι θα έλεγες για μερικά glowlight ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα 5 rasbora Harlekin τα οποία προσαρμόστικαν πολύ καλά μέχρις στιγμής.

Επίσης έβαλα και μια μικρή ρίζα για να μου ρίξει κάπως το ΡΗ και τη σκληρότητα.

Θελω να ρωτήσω όποιον γνωρίζει κάτι και μπορεί να μου απαντήσει :

-Το προιόν "proper PH 6,5" της Aquarium Pharmaceuticals μπορεί να μου σταθεροποιήσει το ΡΗ κάτω απο το 7,00?

-Εχει κάποια επίπτωση στα ΚΗ και GH?

-Προκαλεί έξαρση άλγης?

-Μήπως απορροφάται και αδρανοποιείται απο τον ενεργό άνθρακα?

Ευχαριστώ Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητοί Φίλοι

Θα μπορούσατε να με πληροφορήσετε αν είναι ασφαλές να βάλω σε ΡΗ 7,5 και

ΚΗ 6,5 δύο μικρούς ανσίστρους ή δύο οτόκυκλους.

Τα Rasbora πάντως έχουν προσαρμοστεί τέλεια και δείχνουν πολύ ευτυχισμένα σ' αυτές τις συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρούλα είναι. Άλλωστε νομίζεις ότι στα petshop έχουν καλύτερα νερά;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρούλα είναι. Άλλωστε νομίζεις ότι στα petshop έχουν καλύτερα νερά;

Πλακα πλακα αυτο ειναι αληθεια.

Αγαπητοί Φίλοι

Θα μπορούσατε να με πληροφορήσετε αν είναι ασφαλές να βάλω σε ΡΗ 7,5 και

ΚΗ 6,5 δύο μικρούς ανσίστρους ή δύο οτόκυκλους.

Τα Rasbora πάντως έχουν προσαρμοστεί τέλεια και δείχνουν πολύ ευτυχισμένα σ' αυτές τις συνθήκες.

Νικο με μια καλη προσαρμογη πιστευω δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...