Jump to content

Clown Loaches για καταπολεμηση σαλιγκαριων


giannispass

Recommended Posts

Καλησπέρα,

σε 240 λιτρα, φουλ φυτεμενο, με 4 λαμπες και παροχη Co2, μετα απο 2 μηνες που τρεχει, σιγα σιγα αρχιζει και γεμιζει σαλιγκαρια.

Μετα απο ερευνα στο internet, σκεφτηκα να βαλω αυτα τα ψαρακια(clown loaches).

Εχει καποιος απο εσας εμπειρια απο αυτα?

Πηγα να τα παρω σημερα, αλλα τελικα αλλαξα γνωμη, γιατι μου ειπαν οτι αφου φανε τα σαλιγκαρια, θα αρχισουν να πειραζουν τα φυτα.

Ποια ειναι η γνωμη σας?

Αυτο με τα φυτα, το ειχα παθει και με 4 αγγελοψαρα που ειχα βαλει στις αρχες και μετα απο λιγο, αρχισαν να τσιμπανε τα φυτα και φυσικα τα εβγαλα.

Περιμενω την γνωμη σας.

Ευχαριστω πολύ

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα botia ειναι καλη λυση για τον ελεγχο των σαλιγκαριων, αλλα καλυτερα να παρεις ενα κοπαδακι 5-6 μικροσωμα ειδη και οχι τα macracantha που γινονται 30εκ και θελουν και ομαδα,συνεπως και ενυδρειο πολυ μεγαλυτερο απο 240λιτ.. Ιδανικα και ειρηνικα ειναι τα B.sidthimunki, yo-yo , striata και kubotai. Τα sidthimunki φτανουν τα 6 εκ και ειναι φιλικα προς τα φυτα και τα αλλα ψαρια οποτε για μενα ειναι ισως και τα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι τα botia ειναι καλη λυση για τον ελεγχο των σαλιγκαριων, αλλα καλυτερα να παρεις ενα κοπαδακι 5-6 μικροσωμα ειδη και οχι τα macracantha που γινονται 30εκ και θελουν και ομαδα,συνεπως και ενυδρειο πολυ μεγαλυτερο απο 240λιτ.. Ιδανικα και ειρηνικα ειναι τα B.sidthimunki, yo-yo , striata και kubotai. Τα sidthimunki φτανουν τα 6 εκ και ειναι φιλικα προς τα φυτα και τα αλλα ψαρια οποτε για μενα ειναι ισως και τα καλυτερα.

Εμένα οι clown μου τρώγανε φυτά μέχρι που άρχισα να ταϊζω ταμπλέτες...Μία ανα 2 μέρες είναι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα botia ειναι καλη λυση για τον ελεγχο των σαλιγκαριων, αλλα καλυτερα να παρεις ενα κοπαδακι 5-6 μικροσωμα ειδη και οχι τα macracantha που γινονται 30εκ και θελουν και ομαδα,συνεπως και ενυδρειο πολυ μεγαλυτερο απο 240λιτ.. Ιδανικα και ειρηνικα ειναι τα B.sidthimunki, yo-yo , striata και kubotai. Τα sidthimunki φτανουν τα 6 εκ και ειναι φιλικα προς τα φυτα και τα αλλα ψαρια οποτε για μενα ειναι ισως και τα καλυτερα.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Raven. Καλύτερα να μην προτιμούμε τους κλασικούς clown loach εφόσον έχουμε την δυνατότητα για κάποιο πιο μικρόσωμο είδος. Βέβαια δεν ξέρω αν τα ψάρια αυτά είναι διαθέσιμα στην ελληνική αγορά. Εγώ, χωρίς να είμαι και πολύ σίγουρος, δεν νομίζω να τα έχω δει στην Θεσσαλονίκη.

Όσον αφορά το sidthimunki , κινδυνεύει να εξαφανιστεί από τους φυσικούς του βιοτόπους και δεν θα συνιστούσα την απόκτηση του αν δεν ήμουν σίγουρος ότι προέρχεται από εκτροφείο. Αραγε είμαστε ποτέ σίγουροι;

Από προσωπική εμπειρία να πω και εγώ ότι πραγματι με τα clown loach θα έχεις πρόβλημα με τα φυτά σου αν δεν ρίχνεις ταμπλέτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...