Jump to content

Γειά σας


nikosm1

Recommended Posts

Γεά σας και από μένα. Πολύ καλή και χρήσιμη η παρέα σας (μας)

Έχω γραφεί στην λίστα από τον Ιούνιο, τότε που αγόρασα ένα καινούργιο ενυδρείο 120 lt (Carrefour). Από διάβασμα στην ιστοσελίδα σας και έντυπο υλικό, κατέληξα να αρχίσω το στήσιμο τον Σεπτέμβριο, λόγω καλοκαιριού και διακοπών. Αφού στήθηκε, φάνηκε από τις παραμέτρους οτι έστρωσε, έβαλα τα πρώτα ψαράκια και έπειτα ήλθαν οι λευκές κηλίδες στα τρία κλόουν που είχα. Από απειρία έκανα λάθος στην δόση του φαρμάκου και εξολόθρευσα τα κλόουν και καμιά πεντε έξι άλλα. Κρίμα στα ψαράκια.

Στη συνέχεια πάλι προσπάθεια για στρώσιμο και αυτή τη στιγμή έχω:

2 blue gourami (1 m 1f)

1 golden gourami f

1 pearl gourami m

3 flame colisa lalia

1 electric blue colisa lalia

1 colisa lalia

1 golden molly

1 rainbow shark

1 pleco

και αρκετά φυτά .

Επισυνάπτω φωτογραφία του ενυδρείου.

Πιστεύω ότι θα ωφεληθώ πολύ από αυτή την καλή παρεα και στο βαθμό που κάποια στιγμή έχω τη γνώση να συνεισφέρω θα το κάνω ευχαρίστως. (Μιλάμε για πολύ διάβασμα μέχρι τώρα, ευχάριστο διάβασμα)

Σας χαιρετώ

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν επυσυνάφθηκε η φωτογραφία. Προσπαθώ με χαμηλότερη ανάλυση.

Και πάλι γειά

Νίκοςpost-7921-1225913293_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Νίκο και καλώς ήρθες...

Το ενυδρείο σου είναι αρκετά συμπαθητικό. Ιδίως αν σκεφτεί κανείς πόσο φρέσκος είσαι στο χόμπυ. Να κάνω μόνο δύο επιφανειακές παρατηρήσεις ώστε να βελτιωθεί (κατά την γνώμη μου φυσικά) λίγο η εμφάνιση του.

Πρώτα από όλα γέμισε με περισσότερο νερό το ενυδρείο ώστε η επιφάνεια του νερου να καλυφθεί από το πλαίσιο που έχει γύρω γύρω το ενυδρείο και να μην φαίνεται. Θα δείξει πολύ καλύτερο. Επίσης θα μπορούσες να βάλεις κάποιο διακοσμιτικό ξύλο, ωστέ να σπάσει λίγο η μονοτονία.

Επί της ουσιάς ένα μόνο θα πω. Δίαβασμα και πάλι διάβασμα. Και μην κάνεις βιαστικές κινήσεις (γενικά μιλάω). Ότι θέλεις ρώτα πρώτα εδώ, ξαναέλεγξε το και μετά κάντο! :):)

Φιλικά Θόδωρος...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον!!!

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...