Jump to content

γεια σας και απο εμενα


ctpanoramix

Recommended Posts

Χαιρετω το φορουμ και παρουσιαζω το πρωτο ενυδρειο που βρεθηκε στην κατοχη μου....

Δυτυχως η ολη κατασκευη του και η εναρξη της λειτουργιας του εγινε πριν γινω μελος στο φορουμ και διαβασω ολα αυτα τα αρθρα που βοηθανε τον αρχαριο σε αυτο το χομπυ......

Οποτε πριν αρχισετε να μου λετε για το μπλε χαλικι να ειστε επιεικεις και να σκεφειτε οτι πριν 10 μερες ο ορος "βιοτοπικο" μου ηταν παντελως αγνωστος... :) οπως επισης και για το συνδιασμο των ψαριων ή ισως για την επιλογη τους.

Τα ψαρακια μου δεν θελω να τα δωσω πισω και ευελπιστω οτι πριν το μεγεθος τους γινει απαγορευτικο για το συγκεκριμενο ενυδρειο θα εχω και ενα μεγαλυτερο,,, οσο για το αν ειαι "συμβατα" δεν ξερω αν οι συνθηκες διαβιωσης τους ειναι τοσο διαφορετικες αλλα μεταξυ τους μια χαρα τα πανε πλεον, ααα και για να μην το ξεχασω,,, το σκαλαρι ειναι μεσα απο την πρωτη μερα που αρχισε να δουλευει το ενυδρειο και ο πλεκοστομος και ο clown loach απο την επομενη και μεχρι τωρα την εχουν βγαλει καθαρη.... (ελπιζω να συνεχισουν ετσι)

Ειναι οι προσωπικοι μου ηρωες

Οι διαστασεις του ειναι 50cm μηκος, 26cm πλατος και 29υψος

Εχει εξωτερικο φιλτρο, το Classic 2211 της Eheim μια αεραντλια της ιδιας εταιριας, τον ενσωματομενο θερμοστατη των 75watt και την ενσωματομενη λαμπα που δεν εχω ιδεα τι ειναι ...

οταν παρω τα υγρα τεστ θα σας πω και για τις συνθηκες κει μεσα γιατι τωρα εχω αυτα τα 5 in 1 που δεν τα πολυεμπιστευομαι.....

Αν αναγνωριζει καποιος το ειδος του πλεκοστομου και του σκαλαριου θα βοηθουσε αφανταστα στο να γινει η ζωη τους καλυτερη. Ευχαριστω

post-9407-1225912542_thumb.jpg

post-9407-1225912896_thumb.jpg

post-9407-1225913078_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ctpanoramix
Link to comment
Share on other sites

:) φιλε.αν και το ενυδρειο σου θελει πολυ δουλεια θα σου προτινα μην βιαστεις και να διαβασεις και θα τα βρεις μονος σου (μην νομιζεις οτι επειδη στα λεω τα εκανα και εγω :) ).καλη συνεχεια καλο διαβασμα και καλη υπομονη
Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες φιλε μου.Το σκαλαρακι σου εχει προβλημα στην ουρα,ο κλοουν σου δυστυχως δεν παει μονος του και ειδικα σε λιγα λιτρα.Ο πλεκο που εχεις μεγαλωνει πολυ.Χαιρομαι που εχεις καταλαβει μονος σου τι χρειαζεται το ενυδρειο σου!μπραβο σου και με λιγο ψαξιμο εδω θα το κανεις οπως επιθυμεις....

Φιλικα παντα.

Καλη σου συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες φιλε μου.Το σκαλαρακι σου εχει προβλημα στην ουρα,ο κλοουν σου δυστυχως δεν παει μονος του και ειδικα σε λιγα λιτρα.Ο πλεκο που εχεις μεγαλωνει πολυ.Χαιρομαι που εχεις καταλαβει μονος σου τι χρειαζεται το ενυδρειο σου!μπραβο σου και με λιγο ψαξιμο εδω θα το κανεις οπως επιθυμεις....

Φιλικα παντα.

Καλη σου συνεχεια....

ο κλουν εβγαλε καποιες επιθετικες τασεις με το που του συστησα το καινουργιο του σπιτι... φανταζομαι οτι αυτο συνεβει επειδη δεν ειχε καπου να κρυφτει τις πρωτες μερες και ισως επειδη η βιολογια του νερου δεν ηταν η αναμενομενη,,, με αποτελεσμα το σκαλαρι να μεινει χωρις ουρα... τωρα ομως εχει αρχισει να επανερχεται στα φυσιολογικα της αυτο που με ανησυχει ειναι ενα κοκκινο σημαδι που εχει διπλα στο ματι του ... το εχει απο την ημερα που το πηρα και δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι απο τα χρωματα του ή καποια ασθενεια... αν μπορει καποιος να βοηθησει.... επισυναπτω και σχετικη φωτο

post-9407-1225962847_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω το φορουμ και παρουσιαζω το πρωτο ενυδρειο που βρεθηκε στην κατοχη μου....

Δυτυχως η ολη κατασκευη του και η εναρξη της λειτουργιας του εγινε πριν γινω μελος στο φορουμ και διαβασω ολα αυτα τα αρθρα που βοηθανε τον αρχαριο σε αυτο το χομπυ......

Οποτε πριν αρχισετε να μου λετε για το μπλε χαλικι να ειστε επιεικεις και να σκεφειτε οτι πριν 10 μερες ο ορος "βιοτοπικο" μου ηταν παντελως αγνωστος... :) οπως επισης και για το συνδιασμο των ψαριων ή ισως για την επιλογη τους.

Τα ψαρακια μου δεν θελω να τα δωσω πισω και ευελπιστω οτι πριν το μεγεθος τους γινει απαγορευτικο για το συγκεκριμενο ενυδρειο θα εχω και ενα μεγαλυτερο,,, οσο για το αν ειαι "συμβατα" δεν ξερω αν οι συνθηκες διαβιωσης τους ειναι τοσο διαφορετικες αλλα μεταξυ τους μια χαρα τα πανε πλεον, ααα και για να μην το ξεχασω,,, το σκαλαρι ειναι μεσα απο την πρωτη μερα που αρχισε να δουλευει το ενυδρειο και ο πλεκοστομος και ο clown loach απο την επομενη και μεχρι τωρα την εχουν βγαλει καθαρη.... (ελπιζω να συνεχισουν ετσι)

Ειναι οι προσωπικοι μου ηρωες

Οι διαστασεις του ειναι 50cm μηκος, 26cm πλατος και 29υψος

Εχει εξωτερικο φιλτρο, το Classic 2211 της Eheim μια αεραντλια της ιδιας εταιριας, τον ενσωματομενο θερμοστατη των 75watt και την ενσωματομενη λαμπα που δεν εχω ιδεα τι ειναι ...

οταν παρω τα υγρα τεστ θα σας πω και για τις συνθηκες κει μεσα γιατι τωρα εχω αυτα τα 5 in 1 που δεν τα πολυεμπιστευομαι.....

Αν αναγνωριζει καποιος το ειδος του πλεκοστομου και του σκαλαριου θα βοηθουσε αφανταστα στο να γινει η ζωη τους καλυτερη. Ευχαριστω

Φιλε μου εγω την "κακια" μου θα την πω. Σε λαθος μερος το εβαλες, μαλλον στο "ανεκδοτατσι" θα κολλαγε καλυτερα. Διαβασε αυτα που γραψες πρωτα και μετα τα δευτερα, προσεξε τι σου εχω κανει εντονα και πιστευω οτι θα βγαλεις συμπερασμα. :) Καλως ορισες.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

-Καλως ορισες... :)

-Το καλο στην ολη υποθεση(να μη πω για ολα τα αλλα,αλλωστε το καταλαβες και θα τα ακουσεις) ειναι οτι εχεις ενα φιλτρο εγγυηση :thumbup: -για αρχαριο με εξεπληξες :)

Το κοκκινο στο μαγουλο του σκαλαριου ειναι μαλλον το οτι εκτεθηκε σε υψηλη συγκεντρωση αμμωνιας(αυτο μαλλον στις πρωτες μερες εγινε...)

Link to comment
Share on other sites

ολες οι "κακιες" ειναι ευπροσδεκτες και θα συμπληρωσω οτι και εμενα ανεκδοτο μου φενεται το οτι εχω πλεον pet στο σπιτι μου.... τα ψαρια ισως μαλιστα ειναι το μοναδικο pet που θα μπορουσα να εχω...... παρολα αυτα θα εκτιμουσα περισσοτερο καποιες συμβουλες και ιδεες απο ολους εσας που ασχολειστε περισσοτερα χρονια... (εστω και με τη μορφη "κακιας")

με εχει ενθουσιασει παρα πολυ η ολη φαση και ηρθα για να μεινω....

Link to comment
Share on other sites

-Καλως ορισες... :)

-Το καλο στην ολη υποθεση(να μη πω για ολα τα αλλα,αλλωστε το καταλαβες και θα τα ακουσεις) ειναι οτι εχεις ενα φιλτρο εγγυηση :thumbup: -για αρχαριο με εξεπληξες :)

Το κοκκινο στο μαγουλο του σκαλαριου ειναι μαλλον το οτι εκτεθηκε σε υψηλη συγκεντρωση αμμωνιας(αυτο μαλλον στις πρωτες μερες εγινε...)

το φιλτρο μηπως ειναι πολυ δυνατο για το συγκεκριμενο ενυδρειο? ειναι κατι που με απασχολησε απο την πρωτη μερα που το εθεσα σε λειτουργια... μπορει να επηρεασει αρνητικα ? καθως δημιουργει μεγαλη ροη και ρευματα... μηπως να του παρω ενα πιο μικρο ισως εσωτερικο και αυτο να το χρησιμοποιησω στο μεγαλυτερο που θα παρω καποια στιγμη?

οσον αφορα το σκαλαρι αν αυτο προηρθε απο την αμμωνια οταν το νερο στρωσει θα επανερθει? γνωριζει κανεις?

η πρεπει να ακολουθησω καποια φαρμακευτικη αγωγη?

Link to comment
Share on other sites

...... παρολα αυτα θα εκτιμουσα περισσοτερο καποιες συμβουλες και ιδεες απο ολους εσας...

Καλως ηρθες. :)

Ιδεες : δωσε πισω τα ψαρια, ετσι κι αλλιως δεν κανουν για το ενυδρειο σου, οχι μονο στο μελλον αλλα και τωρα αφου μπορει να μεγαλωσουν με σοβαρες δυσπλασιες.

Διαβασε τα βασικα αρθρα (δες τα λινκ στο τελος) και στρωσε το φιλτρο οπως πρεπει.

Ο clown ειναι κοπαδοψαρο και για να ειναι καλα πρεπει να ειναι σε ομαδα 5+

Ειναι ακομα μωρο και ειναι ψαρι των 20-30 εκατοστων (φαντασου στο ενυδρειο σου 5 τετοια ψαρια).

Το ιδιο ειναι και τα σκαλαρια (15-20 cm) θελουν πολυ ψηλο ενυδρειο (50+cm).

Ο πλεκο πρπει να ειναι ο pardalis και γινεται 30+

Οταν αναφερονται καποιες "απαιτησεις" για καθε ψαρι δεν ειναι απλα λογια του αερα, αλλα χρειαζονται για να ειναι καλα το ψαρι και να μας δειχνει το πραγματικο του εαυτο με τα καλυτερα του χρωματα και συμπεριφορες.

Το στρες (οταν πχ τα τρομαζουμε ή οταν δεν ειναι στο κοπαδι τους ή υπαρχει ενα αλλο ψαρι που τα κυνηγαει συνεχεια) και οι κακες συνθηκες νερου (αστρωτο ενυδρειο σαν το δικο σου ή λαθος παραμετροι στην οξυτητα (pH) και σκληροτητα (gH & kH) του νερου ειναι η κυριοτερη αιτια ασθενειων και θανατων κατ'επεκταση, στα ενυδρεια.

Οι απαιτησεις ομως μπορει να διαφερουν απο ψαρι σε ψαρι γι'αυτο ελεγχουμε αν στο κοινωνικο μας ενυδρειο

υπαρχουν ψαρια των ιδιων απαιτησεων σε συνθηκες νερου, εκτος του οτι πρεπει να ειναι συμβατα και απο θεμα επιθετικοτητας.

Οταν γινονται λοιπον καποιες "προτασεις" ειναι για να σε κανουν να φερεις αυτες τις συνθηκες να γινουν καταλληλες για τα ψαρια σου.

Εγω προσωπικα οπως και αλλοι που θα σου γραψουν, δεν σε γνωριζω (αν και μπορει να συναντηθουμε σε κανενα ψαροκαφε του AZ), και δεν εχω αλλο λογο που σου γραφω, παρα μονο να γλυτωσουν τα ψαρακια και εσυ να μην απογοητευτεις και στεναχωρηθεις απο αυτο το χομπυ που αγαπω και γω.

Παραλληλα αφου πρωτα εξασγφαλισουμε την "καθαροτητα" του νερου απο ρυπους, να δημιουργηθουν σιγα σιγα οι συνθηκες αυτες που τα ψαρια θα σου δειξουν το καλυτερο τους εαυτο και θα απολαυσεις πραγματικα το χομπυ.

Καλη συνεχεια και καλοδιαβασμα.

Εδω λεει για την δηλητηριαση απο αμμωνια που ρωτησες. http://freshaquarium.about.com/cs/disease/...moniapoison.htm

Ακομα και να τη γλυτωνουν τα ψαρια απο την αμμωνια, λιγοστευει η ζωη τους.

Εδω εχει μερικα αρθρα για να ξεκινησεις να πληροφορεισαι http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

και επισης εδω στα "θεματα ενυδρειου" http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μετα την αγορά του RIO 180 και αφου μετακομισαν εκει ολα τα ψαρια..... σκεφτηκα να ανανεωσω το συγκεκριμενο ενυδρειο και να το στρωσω αυτη τη φορα σωστα και να φιλοξενησω εναν μονομαχο και 2-3 σαλιγκαρια για συντροφια,,,,,

Πήρα λοιπον ένα καινουργιο φιτλρο.... κινεζικης μαλλον προελευσης αλλαξα και τη διακοσμηση πηρα και 2 φυσικα φυτα για αρχη και ιδου το αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

μετα την αγορά του RIO 180 και αφου μετακομισαν εκει ολα τα ψαρια..... σκεφτηκα να ανανεωσω το συγκεκριμενο ενυδρειο και να το στρωσω αυτη τη φορα σωστα και να φιλοξενησω εναν μονομαχο και 2-3 σαλιγκαρια για συντροφια,,,,,

Πήρα λοιπον ένα καινουργιο φιτλρο.... αλλαξα και τη διακοσμηση πηρα και 2 φυσικα φυτα για αρχη και ιδου το αποτελεσμα

post-9407-1230403079_thumb.jpg

ειναι εμφανης ακομα και η τροφη που το ταιζω η οποια κοντευει να "ζωντανεψει" .... οταν με το καλο θα μπει ο μονομαχος θα προσθεσω και το φιλτερσταρτ της jbl και πιστευω να ειμαι οκ απο βακτηριδια. καλη ιδεα θα ηταν τα σαλιγκαρια να προυπαρξουν του μονομαχου ... σωστα ???

καμια συμβουλη ???

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύ πολύ πολύ καλύτερα!!!!!

Μπράβο! Πολύ ωραίο το νέο σεταπ σου. Η μόνη παρατήρηση που θα κάνω είναι για το φόντο όπου προσωπικά εγώ διαφωνώ με αυτές τις αφήσεις. Δίνουν ψεύτικο αποτέλεσμα στα δικά μου μάτια. Αν το γυρίσεις ανάποδα και βάλεις την μαύρη πλευρά θα τονιστούν πολύ περισσότερο τα φυτά σου και θα τα καμαρώνεις να αναπτύσσονται και σιγά σιγά να αποκτούν την όψη της αφήσας..... Μόνο που θα είναι αληθινά!

Μπράβο και καλή συνέχεις!

Link to comment
Share on other sites

ευελπιστω οτι το ενυδρειακι θα αντεξει τοσο ωστε τα φυτα που θα μπουν στο μελλον να την καλυψουν.... ειναι κολλημενη απο μεσα οποτε δεν ειναι ευκολο να αντικατασταθει τωρα... σκεφτομαι να βαλω και καμια πετρα για να δεσω πανω της καποιο φυτο-φυτα, και να προσθετω μονο καινουργια φυτα σιγα, σιγα, μαρεσει ακομα και ετσι και δε βιαζομαι να το δω να αλλαζει..

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Με τι την κολλησες?

με σιλικονη για ενυδρεια ("υποτιθεται") απο το prakitker ..... πάντος μεχρι στιγμης τα ψαρια ειναι υγιεστατα και αναπαραγονται συνεχως. θα ανεβασω συντομα φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον ενα χρονο μετα ......

Στο ενυδρειο εβαλα τελικα τα guppies (οσα είχαν μεινει απο τα 5 που ειχα παρει αρχικα) αντι για εναν μονομαχο που σκεφτομουνα και εχουν ηδη γεμησει τον τοπο. Δεν υπαρχει κανενα απο τα πρωτα πλεον και πρεπει να εχω 4 και παραπανω γενιες. Αλλαξα το φιλτρο κινεζικης προελευσης με το EHEIM pickup 2006 για μεγαλυτερη αξιοπιστια και προσθεσα αρκετα ακομα αληθινα φυτα και αυτο ειναι το αποτελεσμα......

post-9407-1254061688_thumb.jpg

Η ερωτηση ειναι ποσα guppies θα μπορουσα να κρατησω σε ενα ενυδρειακι σαν και αυτο των 40 λιτρων ???

γιατι ηδη νομιζω υπαρχει προβλημα καθως συνεχιζουν να γεννανε,,,,,

post-9407-1254061861_thumb.jpg

post-9407-1254061897_thumb.jpg

post-9407-1254061944_thumb.jpg

post-9407-1254061995_thumb.jpg

post-9407-1254062022_thumb.jpg

Ξεχασα να αναφερω οτι στο ενυδρειο κατοικουν και 2 σαλιγκαρια

post-9407-1254062143_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...