Jump to content

Recommended Posts

Σήμερα παρέλαβα 2 Ph meters που παρείγγειλα από ebay και συγκεκριμένα ΑΥΤΟ. Γενικώς δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα, οπότε θα ήθελα τα φώτα σας. Αυτή τη στιγμή έχω καλιμπράρει το ένα στο 6.86 PH και το έβαλα μέσα στο ενυδρείο. Θα ξαναχρειαστεί καλιμπράρισμα? Τί συντήρηση θέλει? Τί άλλο πρέπει να γνωρίζω?

Το 2ο που πήρα είναι ΑΥΤΟ. Έχει επιπλέον ένα εξάρτημα που το λέει PORTABLE REFRACTOMETER. Ξέρει κανείς τίποτα???

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

το refractometer που λες μετραει την αλατοτητα στα θαλασσινα ενυδρεια, στο εστειλε δωρο με το phμετρο

αν δεν το θελεις δεχομαι να το αγορασω :):)

Link to comment
Share on other sites

το refractometer που λες μετραει την αλατοτητα στα θαλασσινα ενυδρεια, στο εστειλε δωρο με το phμετρο

αν δεν το θελεις δεχομαι να το αγορασω :):thumbup:

Βασικά δεν ήταν δώρο. Το πλέρωσα γι'αυτό και είναι πιο ακριβό το 2ο πεχάμετρο. Θα το κρατήσω μπας και με πιάσει καμία ανωμαλία και θελήσω να φτιάξω ξενέρωτο θαλασσινό... :)

Τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ήταν δώρο. Το πλέρωσα γι'αυτό και είναι πιο ακριβό το 2ο πεχάμετρο. Θα το κρατήσω μπας και με πιάσει καμία ανωμαλία και θελήσω να φτιάξω ξενέρωτο θαλασσινό... :)

Τίποτα άλλο?

μπα βλακεια το θαλασσινο καλυτερα να μου το δωσεις, πλακα κανω εννοειται, αντε ισως αυτη ειναι αη αρχη για να φτιαξεις ενα reef, καλυ συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

μπα βλακεια το θαλασσινο καλυτερα να μου το δωσεις, πλακα κανω εννοειται, αντε ισως αυτη ειναι αη αρχη για να φτιαξεις ενα reef, καλυ συνεχεια :)

Φχαριστώ πολύ...

Λίγη βοήθεια όμως ρε παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

εχω ακριβως το ιδιο με το πρωτο που εδειξες! αν το καλυμπρασες σωστα δεν θα χρειαζετε τιποτα το μονο που πρεπει να προσεχεις ειναι να μην στεγνωνει το ματακι που μπαινει στο νερο. κανε του παντος και ενα τσεκαρισμα με υγρα τεστ ! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

Όλα, μα όλα, τα pHμετρα, απαιτούν βαθμονόμηση (καλιμπράρισμα) στο βάθος του χρόνου. Αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με το είδος ούτε με την ποιότητα του μηχανήματος. Έχει να κάνει με την αρχή λειτουργίας του η οποία βασίζεται στην "κατανάλωση" του ηλεκτρολύτη που διαθέτει το αισθητήριο για να μετρήσει!

Πάντως η εμπειρία έχει δείξει ότι για την ακρίβεια στις μετρήσεις που απαιτεί ένα ενυδρείο, 1 βαθμονόμηση/2-3 μήνες είναι οκ. Και έχουμε στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας πως μετά από 1-1,5 χρόνο πρέπει να αλλάξουμε το αισθητήριο. Ειδικά σε θαλασσινά ενυδρεία που το pH είναι υψηλό...

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σήμερα παρέλαβα 2 Ph meters που παρείγγειλα από ebay και συγκεκριμένα ΑΥΤΟ. Γενικώς δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα, οπότε θα ήθελα τα φώτα σας. Αυτή τη στιγμή έχω καλιμπράρει το ένα στο 6.86 PH και το έβαλα μέσα στο ενυδρείο. Θα ξαναχρειαστεί καλιμπράρισμα? Τί συντήρηση θέλει? Τί άλλο πρέπει να γνωρίζω?

Το 2ο που πήρα είναι ΑΥΤΟ. Έχει επιπλέον ένα εξάρτημα που το λέει PORTABLE REFRACTOMETER. Ξέρει κανείς τίποτα???

γεια σου φιλε stormtrooper εχω και εγω αυτο το ph meter το δευτερο.πως το εχεις ριθμυσει? εγω αυτο που εκανα ειναι το εξης. πηρα εμφιαλομενο νερο οπου το ph ειναι 7,5 και το ριθμυσα εκει.μετα το μονο που εχεις να κανεις 1 φορα το μηνα το τεσταρεις παλι με εμφιαλομενο νερο να δεις αν εχει φυγει. ΑΥΤΟ εκανα εγω δεν ξερω αν ειναι σωστο ας μας που και οι αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε stormtrooper εχω και εγω αυτο το ph meter το δευτερο.πως το εχεις ριθμυσει? εγω αυτο που εκανα ειναι το εξης. πηρα εμφιαλομενο νερο οπου το ph ειναι 7,5 και το ριθμυσα εκει.μετα το μονο που εχεις να κανεις 1 φορα το μηνα το τεσταρεις παλι με εμφιαλομενο νερο να δεις αν εχει φυγει. ΑΥΤΟ εκανα εγω δεν ξερω αν ειναι σωστο ας μας που και οι αλλοι.

Πως γνωρίζεις ότι το pH στο εμφυαλομένο νερό είναι 7,5? Εγώ το καλιμπράρισμα το έκανα βάση των υγρών που είχε μέσα στην συσκευασία. Το ένα ήταν με pH 6.86 και το άλλο 4,*κάτι* (δεν θα θυμάμαι ακριβώς). Μετά από 2 εβδομάδες που ξαναμέτρησα είχε χάσει ελάχιστα το phμετρο (0,1).

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε stormtrooper εχω και εγω αυτο το ph meter το δευτερο.πως το εχεις ριθμυσει? εγω αυτο που εκανα ειναι το εξης. πηρα εμφιαλομενο νερο οπου το ph ειναι 7,5 και το ριθμυσα εκει.μετα το μονο που εχεις να κανεις 1 φορα το μηνα το τεσταρεις παλι με εμφιαλομενο νερο να δεις αν εχει φυγει. ΑΥΤΟ εκανα εγω δεν ξερω αν ειναι σωστο ας μας που και οι αλλοι.

Το καλιμπραρισμα γινεται με συγκεκριμενα υγρα (οπως εκανε ο τρουπερ) οχι ετσι που το εκανες.- :huh:

Link to comment
Share on other sites

Πως γνωρίζεις ότι το pH στο εμφυαλομένο νερό είναι 7,5? Εγώ το καλιμπράρισμα το έκανα βάση των υγρών που είχε μέσα στην συσκευασία. Το ένα ήταν με pH 6.86 και το άλλο 4,*κάτι* (δεν θα θυμάμαι ακριβώς). Μετά από 2 εβδομάδες που ξαναμέτρησα είχε χάσει ελάχιστα το phμετρο (0,1).

1ον το δικο μου δεν ειχε μεσα υγρα.

2ον το εμφυαλομενο ειναι σταδαρ 7,5ph γιατι και το γραφει στην ετικετα αλλα και ρωτησα φιλο χειμικο.

3ον μετα το καλιπραρισμα οπως λετε ρυθμιση λεω εγω πηγα σε πετ σοπ το εβαλα μεσα στο δικο του νερο οπου ειχε και αυτος ηλεκτρονικο ph meter και ηταν :huh:

Link to comment
Share on other sites

Το καλιμπραρισμα γινεται με συγκεκριμενα υγρα (οπως εκανε ο τρουπερ) οχι ετσι που το εκανες.- :huh:

οπως ειπα και πριν δεν ειχε υγρα τεστ μαζι η συσκευασια και δεν ειχα αλλη επιλογη αλλα νομιζω πως ειμαι οκ.

για να το διασταυρωσουμε ας το καλιπραρει με τα υγρα και μετα ας μετρησει το εμφυαλομενο να δει αν ειναι 7,5

ετσι θα ειμαι και εγω ποιο σιγουρος αν και ειμαι 99%

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι θελει σιγουρα Buffer Calibrator εγω εχω της Milwauke και μου ειχε 2 υγρα καλλιμπραρισματος ενα για μετρηση PH 4 και το δευτερο για Ph 7 και εκανα 2 σεταρισματα ενα στο οξινο ενα στο ουδετερο και ανα ενα με εναμιση μηνα καλλιμπραρισμα ξανα.Τωρα οσον αφορα το ηλεκτροδιο δεν ξερω καθε ποτε χρειαζεται αλλαγη αυτο που ξερω ειναι οτι δεν πρεπει να στεγνωσει η ακιδα μετρησης.....

Φιλικα.............. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει τα ιδια ακριβως και το refractometer απο τον ιδιο.Το ph μετρο καθε τετραμηνο με εξαμηνο θελει ξανα καλιμπραρισμα γιατι χανει την μετρηση....

Και ο Jumaru αυτο εχει.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το refractometer το εχω καλιμπραρει με φυσικο ορο.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το refractometer το εχω καλιμπραρει με φυσικο ορο.

τι ph εχει ο φυσικος ορος για να το τεσταρω με το δικο μου phmeter?

Link to comment
Share on other sites

τι ph εχει ο φυσικος ορος για να το τεσταρω με το δικο μου phmeter?

Δεν καλιμπραρετε με φυσικο ορο το ph meter αλλα το refrctometer.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...