Jump to content

Στρωσιμο ενυδρειου (ερωτηση για τα τεστ)


nystagmenos

Recommended Posts

Καλως σας βρηκα παιδια και ελπιζω να μπορειτε να με βοηθησετε λιγακι και εμενα.

Αγορασα ενα ενυδρειο το Rio 180.

Ειμαι στη διαδικασια του στρωσιματος αλλα λιγακι μπερδεμενος.

Τα τεστ μολις εβαλα το νερο μεσα στο ενυδρειο ηταν καπως ετσι

No2 0

Gh 17

Kh 17

Ph 7.2

No3 30

Μου εδωσαν κατι φακελακια με βακτηρια και κατι αλλα φακελακια για μετα απο πεντε μερες μου ειπαν με τροφη για βακτηρια.

Σημερα ειμαι στην εκτη μερα και το τεστ ειναι καπως ετσι

Νο2 0,5

Gh 17

Kh 17

Ph 7.2

No3 80

Τα φυσιολογικα επιπεδα συμφωνα με τo χαρτακι του τεστ μου ειναι

Νο2 0

Gh 10

Kh 8

Ph 7

No3 0

Γιατι αντι να φτιαχνουν οι τιμες εμενα χαλανε; Τι κανω λαθος; Εχθες εβαλα και το δευτερο φακελακι με τις τροφες υποτιθεται αλλα μαλλον κατι δεν καταλαβαινω. Πρεπει να κοιταξω και κατι αλλο;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για οποια βοηθεια μπορειτε να μου δωσετε και να με ξεμπλεξετε λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε nystagmenos :)

Για περισσότερες πληροφορίες δες την υπογραφή μου . :)

Link to comment
Share on other sites

Πες μας εταιρεία και όνομα βακτηρίων που βάζεις.

Έτσι θα σου απαντήσει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει τα ίδια με περισσότερη σιγουριά και ακρίβεια...

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω nitrigon1 και στις πεντε μερες εβαλα nitrigon2.

Χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν εδω μεσα μια και ειμαι και καινουργιος θα ηθελα μια πιο σαφη απαντηση απο του υφους διαβασε εδω και το εδω να λεει (μην κοιταξετε το ph αν ειστε ασχετος γιατι θα μπλεχτειτε). Τετοιες απαντησεις παιρνω και απο τα pet shop δυστυχως και για αυτο το λογο μπηκα εδω μεσα μπας και με βοηθησετε.

Συγγνωμη αλλα πραγματικα ο τροπος αντιμετωπισης των pet shop ειναι τραγικος. Απο τη μια μη βαλεις ψαρακια και ψοφησουν (και καλα τα λυπουνται) και απο την αλλη βαριουνται να σου εξηγησουν, να σου απαντησουν και αποτελεσμα; Ψοφανε τα ψαρακια και φταις εσυ. Τελος παντων αν μπορει καποιος να με βοηθησει εχει καλως.

Αλλιως κατι θα κανουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες κοντά μας φίλε μας και καλή συνέχεια.

Βλέπω ότι είσαι πολύ αληθεινός απέναντι μας και το ίδιο θα κάνω και εγω.

Νομίζω ότι πριν ξεκινήσεις αυτο που λέμε στρώσιμο του ενυδρείου, θα έπρεπε να ψάξεις καινα ρωτήσεις εδω τι να κάνεις και όχι στο κατάστημα.

Πιθανολογώ απο την μικρή έστω εμπιρεία μου εδω, ότι εαν έκανες κάτι τέτοιο, ίσως και να μην σου έλεγε κανείς να προσθέσεις βακτηρίδια.Εγω π.χ στην αρχή έβαλα αλά τα σταμάτησα γρήγορα.Επίσης δεν μας δίνεις πληροφόρίες γιά τα υπόλοιπα, όπως κυκλοφορία,φίλτρανση, οξυγόνωση κ.λ.π.

Ο κύκλος στρωσήματος του ενυδρείου ,θα γίνει έτσι και αλοιώς με την πάροδο του χρόνου, δεν χρειάζεται να βιαστείς γιατί δεν θα καταφέρεις κάτι θετικό.Εως τότε οι τιμές των μετρήσεών σου δεν πρόκειται να είναι σταθερές και δεν θα μπορέσεις έτσι να έχεις ασφαλή συμπεράσματα.Ο χρόνος που έχει ςξεκινήσει το στρώσιμο , ακόμη είναι πολύ μικρός και πρέπει να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

με το θεμα των πετ δεν θα πω κατι,γιατι στο φιναλε καπου στη μεση ειναι η αληθεια,και χριζει πολυ μεγαλης κουβεντας....

απο εκει και μετα δεν εχω και εγω καταλαβει για ποιον λογο δεν καταλαβες κατι απο το ποστ που υπαρχει και εξηγει πολλα στην υπογραφη του σταματη.

οσο για να γινω ακομη πιο συγκεκριμενος μετρας λανθασμενα αγαπητε μου φιλε,καθως εδω που βρισκεσαι,και βρισκεσαι στην αρχη του στρωσιματος ειναι πολυ νωρις να ανιχνευεις νιτρικα.

προσπαθησε να εχεις υγρα αξιοπιστα τεστ και οχι χαρτακια,στα οποια τα περισσοτερα εχουν αστοχια υλικου.

βρες τεστ,ξαναμετρησε σωστα,και ξαναμπες και διαβασε με περισσοτερη προσοχη την υπογραφη του σταματη.

ΥΓ.χρονικα εδω που εισαι ,το τελευταιο οντως πραγτμα που σε ενδιαφερει ειναι το πεχα....ο ''κυκλος του αζωτου'' πρεπει να ειναι η προτεραιοτητα σου.

Link to comment
Share on other sites

ΝαιΠηρα υγρα τεστ για

No3 0

Nh4/4 0

kh 7

δεν ειχε να μου δωσει αλλα τεστ μου ειπε οτι θα φερει για gh, ph και No2

Με αυτα τα τεστ λετε να ειμαι ενταξει;

Οι τιμες αυτες φαινονται πολυ καλυτερες νομιζω ε;

Ειναι δυνατον να υπαρχουν τοσο μεγαλες διαφορες και αν ναι γιατι τα πουλανε;

Με αυτα τα αποτελεσματα λετε οτι μπορω να ξεκινησω να βαλω ψαρακι μεσα η να περιμενω καποιο αλλο αποτελεσμα εξισου σημαντικο και μετα;

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες και από εμένα φίλε! :)

Αν καταλάβεις 5 πραγματάκια, θα συννενοούμαστε πιό εύκολα και θα καταλαβαίνεις πιό πολλά, θα σου έλεγα να διαβάσεις όλα αυτά για να έχεις σφαιρική εικόνα του τι γίνεται και θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις στην πράξη...

Στο μυαλό σου θα πρέπει να έχεις οτι υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να στρώσεις το ενυδρείο σου ώστε τα ψάρια που θα μπούν μέσα να είνα άνετα (εξαιρείται ο τρόπος στρωσίματος με ψάρια που θέλει εμειρία...) και αφού διαλέξεις αυτόν που σου αρέσει περισσότερο, πρέπει να τον τηρήσεις πιστά χωρίς να τον συνδυάσεις με άλλο.

Αυτό που πρέπει να γίνει για να θεωρείται το ενυδρείο στρωμένο είναι:

1) Αύξηση αμμωνίας(ΝΗ3)-νιτρωδών (ΝΟ2).

2) Μείωση αμμωνίας -νιτρωδών με παράλληλη αύξηση νιτρικών (ΝΟ3).

3) Μηδενισμός αμμωνίας-νιτρωδών και συνεχής αύξηση νιτρικών.

4) Μείωση νιτρικών με τακτικές αλλαγές νερού.

5) Ενδυνάμωση βιολογίας, δηλαδή αν αυξήσεις την αμμωνία, να μπορεί η βιολογία του φίλτρου να την μηδενίσει σε λίγη ώρα.

Για να γίνουν αυτά χρειάζεσαι :

-μπόλι βακτηρίων (από ενυδρείο φίλου χωρίς αρρώστιες ή με έτοιμο σκεύασμα)

-μια πηγή αμμωνίας (αυτή θα παράγουν μετά τα ψάρια με τα περιτώματα) όπως ψαροτροφή

-θερμοκρασία 25+

-καλή οξυγόνωση (ανατάραξη της επιφάνειας με την αντλία του φίλτρου ή με αεραντλία)

-ένα καλό βιολογικό υλικό για να αναπτυχθούν οι αποικίες βακτηρίων.

-τεστ για να παρακολουθείς τα ανεβοκατεβάσματα των τιμών.

Απλό δεν είναι? :)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...