Jump to content

Ποιο κοράλλι είναι ?


Recommended Posts

post-2653-1226271893_thumb.jpgΠοιο κοράλλι είναι αυτό και τι συνθήκες χρειάζεται ;

Αρχικά ήταν κατάλευκο και έδειχνε να αναπτύσσεται. Τώρα το βλέπω κι έχει σκουρύνει και δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό. Επίσης μου φαίνεται ότι έχει μείνει στάσιμο. Το έχω στο μέσον σε ύψος (35 εκατοστά από τις Τ5) και σε γωνιά, η κυκλοφορία είναι μέτρια.

Μήπως θέλει μεγαλύτερη κυκλοφορία; Το φως του πέφτει πολύ; Δε ξέρω. Έψαξα να το βρω σε σάιτ με φωτογραφίες αλλά δεν βρέθηκε.

Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο φιλε μου ειναι μια γονιοπορα και ειναι πολυ δυσκολη στην αιχμαλωσια της...

δες εδω http://reefkeeping.com/issues/2005-10/nftt/index.php

κι εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=19106&hl=

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να τις δωσεις τις καλυτερες δυνατες πιθανοτητες να ζησει θα πρεπει κατα την αποψη μου:

1) Να μην κανεις υπερβολικο overskimming

2) Να προσπαθησεις να βρεις καποιο φαγητο τυπου Oyster Eggs και να την κανεις target feed. Ισως και με Cyclops να κανεις δουλεια αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Το λινκ που σου εδωσε ο venom στο RC εχει πολυ καλες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτιειναι αλβεοπορα και οχι γονιοπορα,,για να σιγουρευτεις μετρα τα ποδια(tentacles)που εχει σε καθε καφαλι,αν εχει 12 ειναι αλβεοπορα αν εχει 24 ειναι γονιοπορα,(απο την φωτο μετρησα 12)εχει κοινες αναγκες με την γονιοπορα αλλα ειναι λιγο πιο ευκολο.απο τροφη θελει cyclops zooplangton κυκλοφορια χαμηλη και φωτισμο μετριο,οι πιο πολλοι λενε οτι μρεπει να μπαινει στο κατω μερος του ενυδρειου...το λευκο χρωμα που αναφερεις οτι ειχε στην αρχη ηταν μαλλον γιατι ηταν μπλιτσαρισμενη(αρρωστη) και τωρα μαλλον αναρρωσε :)

Έγινε επεξεργασία - odin79
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...