Jump to content

Λίγη βοήθεια αδέρφια!


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα ενυδρείο rio 125 με αληθινα φυτα και με ζωοτόκα,το ενυδρείο τρέχει 1,5 μηνα στρώθηκε σωστά στον ενα μηνα με λίγα gkapakia μέσα και τώρα έχουν προστεθεί 3 ζευγάρια molly και 1 με "ξιφοφορους" οι μετρησεις μου ειναι( ph 7,8 ) (gh 10) (kh 4 ) ( nh4 0 ) ( no2 0 )kai (no3 12,5) με τεστ της τετρα και τις απι...τα μολλυ και οι ξιφοφοροι εχουν προστεθει εδω και 1 εβδομαδα και εχω και 2 σαλιγκαρια aple snail εδω και 3 εβδομαδες τα οποια κανανε αυγα και βγηκανε και τα μικρα εδω και λιγες μερες!Ολα τα ψαρακια ειναι ζωηροτατα και ουτε κυνηγητα εχω ουτε τιποτα,πριν 3 μερες ξυπναω και βλεπω ενα μολλυ μπαλουν νεκρο και ενα σαλιγκαρι απο πανω του να το τρωει μαλλον, το βγαζω και το παω στο πετ σοπ που το πηρα να δει μηπως εχει καμια αρρωστια και μου λεει δεν εχει κατι εξωτερικα που να δειχνει αρρωστια και πηρα ενα αλλο θηλυκο απο εκει και το εβαλα παλι στο ενυδρειο για να μην ειναι μονο του το αρσενικο.το επομενο πρωι(χτες κυριακη) παλι τα ιδια ενα αλλο μολλυ νεκρο (οχι απο τα μπαλλουν)το βγαζω και αυτο απο το ενυδρειο.Και σημερα το πρωι 2 μολλυ νεκρα (ενα μολλυ σιλβερ που το ετρωγε παλι ενα σαλιγκαρι και το αρσενικο το μπαλλουν)τι γινεται ρε παιδια αποδεκατιστικα??????οι μετρησεις ειναι σημερινες και τα ψαρια καθ'ολοι την διαρκεια της ημερας ζωηροτατα και καθε πρωι και ενα (σημερα δυο)τεζα...να υπογραμισω οτι ειμαι αρχαριος (δηλαδη θελω απαντησεις κατανοητες για το επιπεδο γνωσεων μου πανω στο χομπυ μας :) )ευχαριστω για τον χρονο σας και περιμενω την βοηθεια σας....

Link to comment
Share on other sites

Κάποια περίεργη συμπεριφορά στα ψάρια όπως αστάθεια πλεύσης η έντονη αναπνοή? Τρώνε καλά? Κάτι άλλο που παρατήρησες ή κάτι περίεργο που έκανες στο ενυδρείο τελευταία? Οι μετρήσεις δεν δικαιολογούν τους θανάτους αλλά καμία αλλαγή νερού παραπάνω δεν κάνει κακό... κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο?

Link to comment
Share on other sites

τρωνε 2 φορες την ημερα φλεικς που τα βουταω σε βιταμινη,νερο αλλαζω 1 φορα την βδομαδα 2 κουβαδες(ο κουβας ειναι 12 λιτρα)χτες εριξα clear up της dennerle(σου γραφω αμα θες λεπτομερειες για αυτο)αλλα ειχα ηδη πριν 2 θανατους.σημερα ενα μολλυ μόνο εχει εντονη αναπνοη απο το πρωι... :) αχ θα τα χασω ολα τα ψαρακια μου....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάπου ψιλοέχασα το μέτρημα στα ψάρια.

Πόσα είχες αρχικά και πόσα έχεις τώρα?

Γράψε μας λίγο για το ενυδρείο σου, υπόστρωμα, διακοσμητικά, φίλτρα, αεραντλία, λιπάσματα, αλλαγές νερού κλπ.

Αυτά που περιγράφεις δεν δικαιολογούν τους θανάτους εκτός και εάν στρεσάρονται τα θηλυκά από τα αρσενικά από το πολύ κυνήγι.

Link to comment
Share on other sites

αρχικα ειχα 10 αρσενικα γκαπυ για το στρωσιμο,οταν στρωθηκε εβγαλα τα 7 αρσενικα και εβαλα 6 θηλυκα(10 συνολο)και μετα εβαλα 6μολλυ(ζευγαρια 3 θηλυκα 3 αρσενικα οχι ιδια 1 ζευγος sunset,1 silver kai 1 ballon)και 1 ζευγαρι ξιφοφορους.κυνηγητο δεν εχω καθολου εκτος απο λιγες φορες μονο τα γκαπυ.Υποστρωμα πηρα ενα κουβα κιτρινο απο το waterinn δεν θυμαμαι μαρκα,διακοσμητικα μονο ενα ξυλο και 2 πετρουλες απο νινταλ,αεραντλια εχω παρει της τετρα,λιπασμα της sera,φιλτρο αυτο που εχει το ενυδρειο rio juwel 125 μονο που εχω βαλει μεσα ενα σακουλι ζωντανα βακτηρια...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ήθελα συμπληρωματικά μια φωτογραφία του ενυδρείου και 2-3 φωτογραφίες απο τα ψαράκια οσο γίνεται ποιο καθαρές .

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά τα γκαπάκια που σου έδωσα είναι :)

Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζω ότι το πρόβλημα είναι από παράσιτα .

Θα σου έλεγα να χρησιμοποίησης ένα φάρμακο για Ick και μια καλή αλλαγή νερού .

Δεν έχεις Ick αλλα στο λέω γιατί τα φάρμακα του Ick είναι παρασιτοκτόνα .

Καλό είναι να βάζεις προληπτικά Εκτοζον .

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να διορθωσεις τον αριθμο αρσενικων/θηλυκων και στα νεα ψαρια.

1 αρσενικο προς 3 θηλυκα, και να δωσεις πισω τα ballon που ειναι και ευαισθητα και αποτελεσμα επιλεκτικης αναπαραγωγης (με στραβη σπονδυλικη κλπ).

Κρατα απο ενα ειδος (guppy-molly-xiphophorus) σε χαρεμια 1m/3f

Αλατακι για προληψη.

Αυξησε τη δοση που βαζεις ηδη σε 0,1%

ή 0,2 για θεραπεια ελαφρου προβληματος παρασιτων και για ενα μηνα.

δηλαδη στα 100λιτρα νερο, 100gr για προληψη ή 200gr για θεραπεια.

Αν δεν εχεις ζυγαρια ακριβειας υπολογισε τα γραμμαρια μετατρεποντας τα σε ml

1gr=1,6 ml πολλαπλασιασε τα gr με τον αριθμο 1,6, πχ. 100gr=160ml

Κακως πηρες μαζεμενα τοσα ψαρια αποτομα. Η αυξηση της ιχθυοφορτωσης γινεται σταδιακα για να ανταπεξερχεται η βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μολις γυρισα απο την δουλεια,το πρωι δυστυχως παλι βρηκα ενα μολλυ νεκρο... :)

χτες το απογευμα αλλαξα προληπτικα 30% του νερου και εβαλα λιγο παραπανω αλατι απο την μιση κουταλια της σουπας που μου ειχες πει σπυρο...ευχαριστω για την βοηθεια θα δουμε τι θα γινει...ελπιζω να τα γλιτωσω τα υπολοιπα...

Link to comment
Share on other sites

.... και εβαλα λιγο παραπανω αλατι απο την μιση κουταλια της σουπας που μου ειχες πει σπυρο...

Αυτο ηταν μικρη ποσοτητα αλατιου και ηταν στην αρχη του ενυδρειου.

Τωρα πρπει να πας σε κανονικη προληψη (0,1%) ακομα και ελαφρια θεραπεια (0,2% αλατι)

Προτεινω να βαλεις 0,1% αφου δεν υπαρχουν ενδειξεις ασθενειας, δλδ 1 gr/lt.

Στα 100 λιτρα νερο, 100 γραμμαρια αλατι ή 160 ml.

Link to comment
Share on other sites

να την συνδιασω με αλλαγη νερου ή να το διαλυσω καπου με νερο ενυδρειου και να το ριξω μεσα?τα φυτακια μου θα εχουν προβλημα με τοσο αλατι που θα ριξω?

Link to comment
Share on other sites

να την συνδιασω με αλλαγη νερου ή να το διαλυσω καπου με νερο ενυδρειου και να το ριξω μεσα?τα φυτακια μου θα εχουν προβλημα με τοσο αλατι που θα ριξω?

Κάνε ένα μείγμα εκτός ενυδρείου (με νερό ενυδρείου) και εφόσον διαλυθεί όλο το αλάτι, ρίξτο μέσα σιγά-σιγά, κοντά στην έξοδο του φίλτρου.

Φυτά με μαλακό φύλλωμα πιθανόν να τα κάψει, αλλά αυτό είναι το λιγότερο. Το θέμα είναι να σταματήσουν οι θάνατοι!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια προς το παρον δοκιμαζω την ποιο φυσικη μεθοδο,μολις προσθεσα 100γραμμαρια αλατι και σας ενημερωνω για καθε εξελιξη(ελπιζω ευχαριστη),ευχαριστω και παλι για την βοηθεια και το ενδιαφερον σας :)

Link to comment
Share on other sites

δοξα το θεο ειναι η δευτερη μερα που δεν βρισκω το πρωι νεκρο ψαρι :)

οχι βεβαια οτι μου εμειναν και πολλα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...