Jump to content

Η γεννα δεν τελειωνει..!


Antonia

Recommended Posts

Η κιχλιδα μου Pseudotropheus estherae ή κοινως red zebra,

ενω εχει ηδη απελευθερωσει αρκετα μωρα (8 βλεπω)

και ενω ειναι μονη το ενυδρειο μαζι τους απο την πρωτη μερα που ειδα τα πρωτα μωρα, (δεν υπαρχει κανενας κινδυνος δηλαδη)

συνεχιζει εδω και 10 ημερες μετα την πρωτη φουρνια να εχει στο στομα της αυγα (μπορει και μωρα, δεν μπορω να δω),

να "μασαει", να μην τρωει, να κρυβεται κλπ.

ενω τελευταια αρχιζει και μαυριζει κατι στο κατω μερος του λαιμου (ματια?)

Πιστευω οτι ειναι η πρωτη της "γεννα", μηπως ειναι απειρια?

Ειναι δυνατον να ξαναπρολαβε να ζευγαρωσει "καπακι" σε μια μερα; Τα μικρα ειναι καινουργια στο ενυδρειο, ειμαι σιγουρη γι' αυτο.

καποια βοηθεια? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν τα μωρά για κάποιο λόγο τρομάξουν η μητέρα τα ξαναβάζει στο στόμα της για να τα προστατέψει ή ακόμα και μερικές φορές για να τα ταΐσει. Είσαι σίγουρη ότι δεν είναι κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

μμμ...δεν ειναι αυτο γιατι τα βλεπω ελευθερα να κυκλοφορουν και τα μετραω και ειναι παντα 8!! ασε που μολις τη δουν ψιλοκρυβονται...Επιπλεον δεν την εχω δει ποτε να τα ξαναπαιρνει στο στομα της.

Link to comment
Share on other sites

κανεις?????????????????

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε σας παρακαλώ!

Εχω διαβασει οτι υπαρχουν αρκετες πιθανοτητες να ζευγαρωσουν διαφορετικα ειδη κιχλιδων και να προκυψουν υβριδια.

Έτσι εχω αρχίσει να υποψιάζομαι οτι το lapidochromis yellow ζευγαρωσε και με τις 2 pseudotropheus estherae (red zebra) μου και απλα να ειναι διαφορετικες γεννες.

Εχει κανεις εμπειρια με τετοια περιεργη διασταυρωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...