Jump to content

Help


motorhead

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω ένα μικρό πρόβλημα , που δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα ή όχι . Το Σάββατο που μας πέρασε , με την εβδομαδιαία αλλαγή του νερού είπα να λιπάνω λίγο και τα φυτά μου. Έβαλα λοιπών 4 ταμπλέτες florenette A σε 6 φυτά (1 για κάθε δυο ρίζες) και έριξα και 5ml master grow της tropica. Την Κυριακή το απόγευμα πρόσεξα ότι είχε δημιουργηθεί κάτι σαν γλίτσα γύρο και κοντά στις ρίζες των φυτών. Παραθέτω φωτογραφίες και όποιος μπορεί και θέλει μου λέει τι είναι και τι πρέπει να κάνω. Δεν με ενοχλεί τόσο το αισθητικό μέρος όσο το αν κινδυνεύουν τα ψάρια.

post-9528-1226351258_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι και που οφείλεται αλλά ξέρω οτι αν το υπόστρωμα είναι φλουρίτης που έτσι μου φαίνεται, τότε δεν χρειάζεσαι ταμπλέτες συχνά αλλά τις ταμπλέτες της ίδιας εταιρίας ανά εξάμηνο αν θυμάμαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει ως θέαμα... :)

Βγάλτοι καλού κακού μέχρι να σου απαντήσει κάποιος με σιγουριά...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μήπως το χαλικάκι σου δεν έχει αρκετό πάχος και αυτό που βλέπουμε είναι τα συστατικά της ταμπλέτας που διαλύθηκε και βγήκαν έξω; Θυσιάσε μια ταμπλέτα σε ένα ποτήρι ή κάτι γυάλινο με νερό ενυδρείου, ας την να δεις αν θα γίνει το ίδιο.. Πάντως αν έχεις ψάρια καλό θα ήταν να μην την φάνε...

Link to comment
Share on other sites

Οι ταμπλέτες είναι ίδιας εταιρίας με το υπόστρωμα, το πάχος του είναι στα 6 cm και δεν έχει βγει καμία ταμπλέτα . Δοκίμασα αυτό με την ταμπλέτα σε ποτήρι με νερό από το ενυδρείο και η ταμπλέτα είναι ακόμα συμπαγείς χωρίς να έχει δημιουργηθεί τίποτα. Αυτή (η γλίτσα) είναι σαν ζωντανός οργανισμός, κινείτε. Όσο μπορώ την βγάζω αν και δείχνει να υποχωρεί σιγά. Αν δω ότι δεν φεύγει λέω να αλλάξω το υπόστρωμα με άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου μοιάζει με βακτήριακο τάπητα σε αρχικό στάδιο. Η αιτία μπορεί να είναι ένα ενυδρείο με πολλά παραπανίσια θρεπτικά συστατικά σε συνδυασμό με χαμηλή περιεκτικότητα οξυγόνου στο νερό. Βέβαια η φωτογραφία δεν έχει μεγάλη ευκρίνεια για πιο καλή αξιολόγηση. Πάντως με μια αλλαγή νερού και καλύτερη κυκλοφορία του νερού πιστεύω ότι θα φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου μοιάζει με βακτήριακο τάπητα σε αρχικό στάδιο. Η αιτία μπορεί να είναι ένα ενυδρείο με πολλά παραπανίσια θρεπτικά συστατικά σε συνδυασμό με χαμηλή περιεκτικότητα οξυγόνου στο νερό. Βέβαια η φωτογραφία δεν έχει μεγάλη ευκρίνεια για πιο καλή αξιολόγηση. Πάντως με μια αλλαγή νερού και καλύτερη κυκλοφορία του νερού πιστεύω ότι θα φύγει.

Βακτηριακος Ταπητας (οσο ζω μαθαινω, δεν το ειχα ξανακουσει αυτο).

Εχει σχεση και με το φιλμ στην επιφανεια που μερικες φορες η αιτια δημιουργιας του ειναι τα περισσια θρεπτικα?

Αλλαγη ισως χρειαστει παραπανω απο μια για να δει διαφορα, αλλα η καλη κυκλοφορια του νερου και η καλυτερη αναταραξη του νερου στην επιφανεια με την εξοδο του φιλτρου για καλυτερη οξυγονωση, δεν ειναι πιο αποτελεσματικη για να μη ξαναδημιουρηθει, βασικα?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...