Jump to content

Recommended Posts

και το δικο μου σκαλαρι εχει ενα κοκκινο στιγμα στο μαγουλο σαν της φωτο που εχεις ανεβασει και μου ειπαν οτι μαλλον ειναι δηλητηριαση απο αμμωνια

Έγινε επεξεργασία - ctpanoramix
Link to comment
Share on other sites

και το δικο μου σκαλαρι εχει ενα κοκκινο στιγμα στο μαγουλο σαν της φωτο που εχεις ανεβασει και μου ειπαν οτι μαλλον ειναι δηλητηριαση απο αμμωνια

Ανεβαίνει στην επιφάνεια για να αναπνεύσει ;

Αν θέλεις ξεκίνα ένα νέο θέμα με περισσότερες λεπτομέρειες για να σε βοηθήσουμε .

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαίνει στην επιφάνεια για να αναπνεύσει ;

Αν θέλεις ξεκίνα ένα νέο θέμα με περισσότερες λεπτομέρειες για να σε βοηθήσουμε .

εχω γραψει γιαυτο και μαλλον αυτη ειναι η σωστη διαγνωση αν και το ψαρι τρωει κανονικα και ειναι το πιο δραστηριο μεσα στο ενυδρειο. παραθετω και το λινκ με τη φωτο.... εγω αντι να κανω καινουργιο θεμα θα εκανα μια προταση. να φτιαχτει ενα τοπικ που θα μπορουν οι χρηστες να ανεβαζουν φωτο με διαφορες ασθενειες σε καθε ειδος ψαριου για να ειναι πιο κατανοητα τα συμπτωματα στον αρχαριο που δεν τα εχει ξαναδει.. οι οποιες θα εγκρινονται απο καποιον εμπειρο σε τετοια θεματα...... απο το να περιμενεις ισως να απαντησει καποιος σε μια ερωτηση οταν ο χρονος ειναι ιδιαιτερης σημασιας... και ισως θα μπορουσε να σωσει καταστασεις

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=20879

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαίνει στην επιφάνεια για να αναπνεύσει ;

Αν θέλεις ξεκίνα ένα νέο θέμα με περισσότερες λεπτομέρειες για να σε βοηθήσουμε .

Τι σημαίνει το ότι το σκαλάρι ανεβαίνει στην επιφάνεια για να αναπνεύσει;;;Το κάνουν και τα δικά μου κάποιες φορές...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε από εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=21044

εχω γραψει γιαυτο Για ποιο; και μαλλον αυτη ειναι η σωστη διαγνωση Πιά διαγνωση ; αν και το ψαρι τρωει κανονικα και ειναι το πιο δραστηριο μεσα στο ενυδρειο. παραθετω και το λινκ με τη φωτο....

Εγω αυτο που βλέπω ειναι οτι τα πτερυγια του ψαριού ειναι σε χαλια κατάσταση .

εγω αντι να κανω καινουργιο θεμα θα εκανα μια προταση. να φτιαχτει ενα τοπικ που θα μπορουν οι χρηστες να ανεβαζουν φωτο με διαφορες ασθενειες σε καθε ειδος ψαριου για να ειναι πιο κατανοητα τα συμπτωματα στον αρχαριο που δεν τα εχει ξαναδει.. οι οποιες θα εγκρινονται απο καποιον εμπειρο σε τετοια θεματα...... απο το να περιμενεις ισως να απαντησει καποιος σε μια ερωτηση οταν ο χρονος ειναι ιδιαιτερης σημασιας... και ισως θα μπορουσε να σωσει καταστασεις

Αυτό που λές είναι άσχετο με το πρόβλημα και καλό είναι να μην μπερδεύονται τα θέματα .

Εδω μπορεις να κάνεις τη πρόταση σου ποιο ολοκληρωμένη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=61

Αν και η γνώμη μου είναι οτι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και θα πρέπει να γίνεται συζήτηση για να εντοπιστούν τα αίτια της ασθένειας . Το να θεραπεύσουμε μια ασθένεια χωρίς να γνωρίζουμε τα αίτια που τη δημιούργησαν δεν είναι λύση .

Κανε όμως τη πρόταση σου ποιο ολοκληρωμένη γιατί μπορεί να εχεις σκεφτεί εσυ κάτι που εμείς να μην το έχουμε σκεφτεί .

Σε γενικές γραμμές σου ζητω περισσότερες πληροφορίες για να δούμε πως θα σε βοηθήσουμε .

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε από εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=21044

Σε γενικές γραμμές σου ζητω περισσότερες πληροφορίες για να δούμε πως θα σε βοηθήσουμε .

γεια σου Σταματη

καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον για τα ψαρια μου.....

εχω ξαναγραψει λοιπον για το κοκκινο σημαδι στο σημειο των βραγχιων και πηρα μια απαντηση απο το φορουμ οτι το ψαρι εχει συμπτωματα δηλητηριασης απο αμμωνια.... μετα το αναλογο ψαξιμο για συμπτωματα ειδα και εγω οτι οντως ειναι ενα απο τα συμπτωματα μαζι με καποια αλλα βεβαια που απουσιαζουν απο το δικο μου ψαρι... τα οποια ομως λιγο η πολυ εμφανιζονται στους αλλους δυο κατοικους του ενυδρειου, που θα μπορουσαν βεβαια να οφειλονται και σε αλλα αιτια η απλα στο χαρακτηρα των ψαριων (πχ ο κλοουν τις περισσοτερες ωρες της ημερας μενει κρυμμενος, θα μπορουσε να ισχυριστει καποιος οτι ειναι ληθαργικος αλλα αυτο συμβαινει μονο οταν πλησιαζει καποιος το ενυδρειο, οταν τον παρατηρω απο αποσταση συμπεριφερεται φυσιολογικα ). Κανενα παντος δεν εχει χασει την ορεξη του για φαγητο ακομα και με το παραπανω ταισμα που νομιζω οτι τους κανω... το οποιο και εχω ελατωσει τις τελευταιες 2 μερες (απο τοτε που πηρα τα υγρα τεστ αμμωνιας και ειδα τα αποτελεσματα) Χρησιμοποιησα το υγρο τεστ της ΤΕΤΡΑ και η πρωτη ενδειξη που πηρα ηταν 1,5mg/l. Αυτο ειναι οντως τοξικο για τα ψαρια και γιαυτο ειπα οτι η διαγνωση μαλλον ειναι σωστη,,,,,,,,

Οσο για τα πτερυγια του, εκτος απο το στρες και καποια βακτηριδιακη και ισως οχι μονο, επιθεση που δεχτηκε το ψαρι μπαινοντας σε ενα αστρωτο ενυδρειο, επιασα τον κλοουν να το κυνηγαει και να του τσιμπαει την ουρα με αποτελεσμα μεχρι πριν μια εβδομαδα να μην εχει καθολου ουρα το σκαλαρι, εχει ομως αρχισει να ξαναβγαινει και να φενεται σε καλυτερη κατασταση...

Ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες που εχω παρει απο το φορουμ αμεσα ή εμμεσα και ζητω συγνωμη για το μακρυ μου ποστ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...