Jump to content

Τί όνομα εχει αυτή η κιχλιδα??


poseidongr

Recommended Posts

ρωτάω για το αριστερό ψαρι. Είναι Rusty cichlid ή όχι? Χαρακτηριστικά τί πρέπει να προσεχω? και μια απορία γιατί συνεχια μου κυνηγάει το Yellow Lab?

post-9718-1226414654_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι rusty cichlid,και σου κυνηγαει τα yellow labido γιατι ειναι κι αυτο labido hongi red...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ούτε Rusty αλλά ούτε και Hongi.

Είναι κάποιο είδος Cynotilapia Afra και αν κρίνω απο τα χρώματα (που είναι λίγο αχνά λόγω στρες προφανώς), πρέπει να είναι Jalo Reef

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ μοιαζει με αυτο Labidochromis sp. "perlmutt" αλλά αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατι κυνηγαει όλη την ώρα το Yellow lab. μηπως να το βγάλω από μεσα γιατι αρχίζει και αγριευει το κυνηγητο.. επίσης είναι πολύ υπερκινητικό ψαρι!!

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ μοιαζει με αυτο Labidochromis sp. "perlmutt" αλλά αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατι κυνηγαει όλη την ώρα το Yellow lab. μηπως να το βγάλω από μεσα γιατι αρχίζει και αγριευει το κυνηγητο.. επίσης είναι πολύ υπερκινητικό ψαρι!!

Αν δεις το σχήμα του κεφαλιού και το στόμα, θα δεις ότι δεν είναι του είδους Labidochromis.

Είναι είτε κάποια ποικιλία Cynotilapia Afra είτε Metriaclima.

Τώρα όσον αφορά το κηνυγητό, παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες.

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου (λίτρα κλπ) καθώς και μια συνολική φωτό του ενυδρείου σου για να μπορούμε να σου πούμε με μεγαλύτερη σιγουρία το λόγο του κηνυγητού.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, είναι πολύ πιθανόν όπως βλέπω τα χρώματά της να είναι Iodotropheus sprengerae

Απλά η photo με το φλας ξεθώριασε το καφε-μωβ χρώμα του σώματος.

Οι δε ξεθωριασμένες κάθετες γραμμές είναι χαρακτηριστικές στη φυλή και ιδίως στα αρσενικά.

Τώρα βέβαια ας κρατήσουμε και μια πισινή, άλλωστε όπως βλέπεις ο καθένας μας έχει και άλλη άποψη.

Θεωρώ ότι το κυνηγητό είναι αναμενόμενο, βλέπω ένα μικρότερο labido με ένα σχετικά μεγάλο iodotropheus, το πιο φυσικό είναι να το παρενοχλεί. Υποψιάζομαι και ένα σχετικά μικρό ίσως ενυδρείο με όχι κατάλληλη και επαρκή διακόσμηση με πέτρες κάτι τι που μάλλον επιδεινώνει την κατάσταση. Τι άλλα ψάρια έχεις μέσα; Αν είναι μόνα τους ακόμα χειρότερα.....

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.. NOMIZΩ ΟΤΙ ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΕΙΝΑΙ PSEUDOTROFEUS ZEBRA "ICE BLUE"..

συμφωνώ μαζί σου anetosss και μένα για PSEUDOTROFEUS μου κάνει

post-7886-1226530112_thumb.jpg

φώτο από γέννες μου PSEUDOTROFEUS ZEBRΑ και PSEUDOTROFEUS ZEBRΑ RED

Link to comment
Share on other sites

100x35x40

post-9718-1226772644_thumb.jpg

και είναι τα 2 πρώτα ψάρια που έχω βάλει γιατι ειμαι ακομα στο στρώσιμο του νερου και των φιλτρων.

Φιλτράρισμα γίνεται με υαλοβαμβακα ενυδρείου, το μπλε σφουγγαρι, και με κεραμικούς κυλίνδρους (μακαρόνι)

Θερμοκρασία νερου 26 - 27

κυκλοφορητής 600l/h

φαντάζομαι οτι η διακοσμηση είναι ελλιπης καθώς βλεποντας φωτο σε αρκετα sites οι κιχλίδες χρειάζονται πέτρες για να κρύβονται .. επίσης εδώ και μερικές ώρες παρατηρώ οτι το νερό εχει ψιλοθολώσει.

και το κυνηγητό συνεχίζετε!! μεσα στην βδομάδα θα τοποθετήσω και άλλα ψαρια διορθόνοντας μάλλον λιγο την διακοσμηση.. τί θα μου προτείνατε για ψάρια??

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το φιλο ανετο και τον ανδρεα.μαλλον maylandia greshakei αν και αμφιβαλλω αν ειναι καθαροαιμο.συμφωνω επισης οτι o lab ειναι μικροτερος και νεαροτερος και γι αυτο συμβαινει αυτο.ειναι επισης και πιο ηρεμος απο το μωβ.προσωπικα εχω το μωβ και ειναι πολυ επιθετικο.βεβαια ειναι σε ενυδρειο 75 λιτ.για την ακριβεια δεν ησυχασε μεχρι να μεινει μονο του στο ενυδρειο.επιτεθηκε και εξοντωσε και μεγαλυτερα ψαρια.ευχομαι να το αποφυγεις.σε αυτο θα βοηθησει ενα μεγαλο ενυδρειο και βραχωδες τοπιο με κρυψωνες.αν σου αρεσει πολυ ο lab επειδη οι επαγγελματιες δε θα σου το παρουν(μωβ)δωστο σε καποιο φιλο σου με ενυδρειο τερας.οσο για το θολο ποιες ειναι οι μετρησεις σου?αυξημενο επιπεδο νιτρικων ισως?εισαι και σε διαδικασια στησιματος η βιολογια δεν ειναι ετοιμη.μετρα αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...