Jump to content

καθαρισμος Riccia απο αλγες


antonis t83

Recommended Posts

η riccia βρισκεται στην επιφανεια για σκιαση σε πολυ μικρη αποσταση απο τις λαμπες με αποτελεσμα παρα τις αλλαγες νερου με α/ο κ uv να εχουμε πρασσινη τριχοειδη κ κυανοβακτηρια.

τι τροπους καταπολεμησης εχετε να μου προτεινετε ακομα κ εξω απο το ενυδρειο αν χρειαστει..?

παντως με συσκοτηση κ excel λιγα πραγματα καταφερα...

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο την δοσολογια για το οξυζενε την εχουμε??

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Aντώνη την μέθοδο με το οξυζενέ την θεωρώ τελευταία λύση και ίσως επικίνδυνη για την riccia. Aναλυτικά μπορείς να δεις την μέθοδο εδώ :

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...ide_greek1.html

Στην συγκεκριμένη περίπτωση (όπως αναφέρει στην 2η σελίδα), η riccia την "άκουσε" αλλά ελαφρώς.

Για την πράσινη τριχοειδή συνήθως φταίει είτε ο υψηλός φωτισμός, είτε η μεγάλη συγκέντρωση οργανικών. Λογικά θα έκανες κάποια γενναία αλλαγή, δεν ξέρω αν χρειάζεται κάποιος καθαρισμός του υποστρώματος (σκούπα). Από εκεί και πέρα θέλει μια καλή ισορροπία μεταξύ καλού φωτισμού-κατάλληλης φωτοπεριόδου - κατάλληλου ποσοστού co2 (δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς λιπάσματα, πόσο ταίζεις, και τι μετρήσεις έχεις, βασικά δεν γνωρίζω για τι ενυδρείο μιλάμε).

Στην θέση σου θα δοκίμαζα εκτός του κυρίως ενυδρείου την μέθοδο (τοπικά με σύρριγα) σε μια μικρή ποσότητα riccia και στην συνέχεια θα έπραττα αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 400 λιτρα με δισκους κ 220 watt φωτισμο.

αλλαγες γινονται με α/ο κ τα φυτα δειχνουν πολυ καλα αν κ εχω πανω απο ενα μηνα να ριξω λιπασμα, δεν εχω υποστρωμα κ ο controller του co2 ειναι για επισκευη.

το μονο προβλημα ειναι στη riccia γιατι εχει πυκνωσει πολυ , δεν δεν την χτυπαει η ροη του νερου , κ ειναι πολυ κοντα στις λαμπες.

θα προτιμουσα να γινει κατι εκτος ενυδρειου με αρκετο excel κ επειτα οξυζενε.

δεν ειμαι κ ειδικος στις αλγες γιαυτο οι γνωμες σας απο προσωπικη εμπειρια κ οχι μονο ειναι χρησιμες.

ευχαριστω

post-6112-1226517793_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

[με τοπικη χρηση excel μεσα στο ενυδρειο εκαψα κ την αλγη κ την riccia!

ασπρισε σε εκεινα τα σημεια. ευτυχως δεν εβαλα παντου!

τωρα την εβγαλα να καθαρισω οτι μπορω κ να δω τι θα σωσω.

ειναι μεγαλη ποσοτητα κ ειναι κριμα να πεταχτει.

συσκωτηση κ ξεβγαλμα σε νερο θα κανω.

αν εχει να προτεινει κανεις κατι δεκτο!

ο αλγοκτονος klaz που ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...