Jump to content

Είναι αυτή νορμάλ συμπεριφορά;


saxo_29

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Έχω μια απορία σχετικά με τα mbuna που έχω ( Acei και Labido).

Το ενυδρείο μου βρίσκετε στο σαλόνι. Όσο δεν υπάρχει κανείς μέσα στο σαλόνι, κολυμπούν γύρω γύρω, παίζουν , όλα μια χαρά ( τα χω παρακολουθήσει από απόσταση …από το χολ ). Μόλις μπει κάποιος στο σαλόνι, εξαφανίζονται στις κρυψώνες τους.

Ακόμη και όταν μπω εγώ μέσα εξαφανίζονται, και βγαίνουν μόνο όταν δουν το κουτάκι από την τροφή τους. Συμβαίνει αυτό και σε άλλους; Είναι αυτή νορμάλ συμπεριφορά;

Ειλικρινά έχω αρχίσει να τα παίρνω στο κρανίο με αυτή την φάση, αισθάνομαι σαν να έχω ένα ενυδρείο για να βλέπω μονό τις πέτρες και το ντεκόρ.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι.

Το 'χουν αυτό.

Φαντάζομαι ότι είναι σχετικά φρέσκα στο ενυδρείο.

Όταν πηγαινοέρχεσαι, ίσως να είναι κρυμμένα.

Αν π.χ. κάτσεις στον καναπέ και βλέπεις τηλεόραση θα δεις ότι αν δεν υπάρχει κίνηση πέρα-δώθε θα βγουν έξω και θα βολτάρουν.

Είναι κάτι λογικό. Στο φυσικό τους περιβάλλον, αυτό κάνουν. Όταν δουν κάτι μεγαλύτερο να κινείται κοντά στην περιοχή τους χώνονται στις φωλιές τους για προστασία.

Όλα τα παραπάνω με το δεδομένο ότι το περιβάλλον διαβίωσης είναι το πρέπον (επαρκή λίτρα, σωστό aquascape κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη μεχρι να συνηθισουν.Δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.............. :)

Link to comment
Share on other sites

Χα χα! Ειναι πολυ πονηρα!

Ενα ακομα που μπορεις να κανεις, ειναι να ριχνεις καθε φορα που σε βλεπουν ΕΛΑΧΙΣΤΗ και το εννοω αυτο ωστε να σε συνδεσουν με το ταισμα. Εγω το εκανα και τωρα με ψαχνουν να με βρουν ακομα κι αν δεν φανε. Κατι σαν την εκπαιδευση των σκυλων ενα πραγμα...

Δεν ξερω, συμφωνουν οι αλλοι χρηστες;

Link to comment
Share on other sites

Ενοχλουνται απο την εξωτερικη κινηση και απο το θορυβο.θα συνηθισουν.μπορει να ειναι και λιγο stressarismena..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...