Jump to content

Sterbai Corydora με πρόβλημα


Recommended Posts

Εδώ και δύο μήνες έχω πρόβλημα με ένα από τα 4 sterbai μου.

Έχω κάνει θεραπεία με Melafix και Pimafix στην αρχή και αφού δεν είδα βελτίωση, έκανα θεραπεία με Myxazin.

Εδώ και 1 μήνα, δεν ακολουθώ καμμία θεραπεία γιατί έμπειρος φίλος μου είπε ίσως να είναι lymphocystis η οποία κάνει τον κύκλο της και δεν υπάρχει φάρμακο για να αντιμετωπιστεί. Το ψαράκι είναι ζωηρότατο και τρώει κανονικά αλλά έχει αδυνατίσει. Στις φωτογραφίες φαίνεται η κατάστασή του σήμερα

post-7663-1226584743_thumb.jpg post-7663-1226584774_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καμμιά βοήθεια κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Δώσε τις τιμές του νερού (ph, kh, gh, nh3/nh4, no2, no3), λίτρα, συγκατοίκους, φίλτρανση, διαδικασίες που ακολουθείς και ότι άλλο που μπορεί να φανεί χρήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι ήταν μεχρι 9 Νοεμβρίου σε ενυδρείο 52Χ28Χ30 (~40L) φουλ φυτεμένο που έτρεχε από τον 2ο 2008, με θερμοκρασία 27ο C, μαζί με 3 ακόμη sterbais, 8 neon και 1 colisa lalia. Aλλαγές 8 λίτρα κάθε εβδομάδα. Ταίζω με διάφορες τροφές 1 φορά την ημέρα, 6 ημέρες την εβδομάδα. pH:7,5, KH:4, GH:7, ΝΗ3:0, ΝΟ2:0. Φίλτρο, μικρό εξωτερικό 250l/h, με μισό λίτρο substrat pro.

Από 9 Νοεμβρίου μεταφέρθηκαν όλα τα ψάρια & φυτά σε νέο ενυδρείο διαστάσεων 60Χ35Χ45 (καθαρά 70 L). Αυτή την στιγμή έχει αρκετά φυτά. Τα corys έχουν βρει την χαρά τους στο νέο τους σπίτι, αφού στο παλιό είχα χοντρό χαλικάκι αλλά στο νέο, για χάρη τους, έχω στρώσει ψιλό χαλαζιακό χαλίκι 0.2 - 0.5

Μετρήσεις από το νέο αύριο.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΑΜΑΤΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ για βοηθησε μας λιγο εδω στο φιλο λεμωνιδα.... :):)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω τις μετρήσεις από το νέο ενυδρείο .

Κανονικά πρέπει να πάμε σε ένα φάρμακο τύπου Myxazin Κώστα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξει το ενυδρείο διότι είναι νέο .

Ελπίζω να έγινε και η μεταφορά του βιολογικού υλικού απο το παλαιό ενυδρείο στο νέο .

Link to comment
Share on other sites

Mεταφορά του βιολογικού υλικού έγινε φυσικά. (Το μόνο που δεν μεταφέρθηκε από το παλιό ενυδρείο είναι το υπόστρωμα - χαλίκη)

Στο πρωτο μήνυμα αναφέρω:

"Έχω κάνει θεραπεία με Melafix και Pimafix στην αρχή και αφού δεν είδα βελτίωση, έκανα θεραπεία με Myxazin"

Link to comment
Share on other sites

Τη θεραπεία την έκανες στο νέο ενυδρείο ;

Εμένα από τη φωτογραφία δεν μου δείχνει για λεμφοκυστις εκτός και εάν δεν φαίνεται καλά από την οπτική γωνία που τραβήχτηκε η φωτογραφία .

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος που μίλησε για Λεμφοκυστις είχε δει χειρότερες φωτογραφίες οπότε ίσως να έκανε λάθος.

Η θεραπεία με Melafix+Pimafix τελείωσε στις 1/10.

Η θεραπεία με Myxazin τελείωσε στις 9/10.

Στο νέο ενυδρείο μεταφέρθηκαν στις 9/11.

Εδώ και 1 μήνα, δεν ακολουθώ καμμία θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες από 9 / 10

post-7663-1226696040_thumb.jpg post-7663-1226696053_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βιταμίνες .

Και άστο στην ησυχία του .

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τρώει ξύλο από κάποιο άλλο ψάρι? Το βλέπεις καθόλου να ξύνεται στο σημείο του "στίγματος"?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τρώει ξύλο από κάποιο άλλο ψάρι? Το βλέπεις καθόλου να ξύνεται στο σημείο του "στίγματος"?

Oχι, ούτε ξύλο πέφτει, ούτε το βλέπω να ξύνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...