Jump to content

Paludarium!!


no_one

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδιά έχω βάλει στο μυαλό μια πολύ πιο μεγάλη κατασκευή ..

έχω τρελες ιδέες που σίγουρα δεν έχουν ξανά γίνει σε paludarium .. :thumbup::D

αλλα πρέπει να μαζέψω τα χρήματα γιατί είναι παρα μα παρα πολύ ακριβά τα υλικά ..

και το συνολικό κόστος κατασκευής θα είναι πολύ μεγάλο ..

υπόσχομαι να κάνω μια πολύ αναλυτική παρουσίαση κατά την διαδικασία κατασκευής του νέου paludarium

προς το παρόν απλά πρέπει να βρω τα χρήματα και να ξεκινήσω να ψάχνω για ένα μεγάλο ενυδρείο .. αλλα φτηνό ..

μέχρι τότε υπομονή .. :(:hysterical:

Έγινε επεξεργασία - no_one
Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε no_one την υπομονή μου την ξοδεύω στα ενυδρεία μου :(:hysterical::thumbup:

Μας έβαλες στην πρίζα και ξεκινήσαμε κατασκευές καινούριες.

Τώρα μάλλον θα πρέπει να βοηθήσεις...

Πάντως ενημερωτικά στο λέω οτι παρήγγειλα τα τζάμια για το δικό μου paludarium καθώς και μερικά φυτά και το κόστος δεν ήταν ιδιαίτερα ψηλό. Οι διαστάσεις για τη γυάλα είναι 60 μήκος 70 ύψος και 45 βάθος. Πες μου την άποψη σου για τις διαστάσεις αυτές και επίσης τι υλικό χρησιμοποίησες για να χτίσεις την πλάτη έξω από το νερό

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω ..

αυτό για το κόστος όμως θα το δεις στην συνεχεια ..

δεν υπερβάλλω..

εξαρτάται όμως με το τι θα κανεις μέσα

το δικό μου στοίχισε αρκετά ...

μπορείς να άνοιξης ένα άλλο θέμα και να βάλεις από αρχής την κατασκευή και θα σε βοηθήσω και εγώ όσο μπορώ!

σημαντικό πολύ όμως.. πριν την κατασκευή είναι να αποφασίσει τι θα βάλεις μέσα ..

είναι το πιο σημαντικό και καθοριστικό σημείο ..

Link to comment
Share on other sites

μεγαλε πραγματικα αυτο το ειδος ενυδρειου ειναι φοβερο...παντα ηθελα να φτιαξω ενα τετοιο vivarium μαδαγασκαρης,αλλα δυστηχως οι σαυρες που μου αρεσουν εμενα δεν ειναι και τοσο καλες στο κολυμπι,οποτε αν πεσουν μεσα παπαλα....αυτο παντωσ να ξερεις οτι ειναι το ιδανικοτερο για terarium...ειδικα για water dragons...ή για μικρα cayman...και κανενα απο αυτα δεν τροει φυτα (τα cayman θα εχουν ενα μικρο θεμα με τα ψαρακια) αλλα βασικα και τα 2 τρωνε γρυλλους....

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα λ7:

ar08090909l.jpg

ericj08053108l.jpg

Σκέψου τί θα έβγαζα εγώ σε έναν τέτοιο χώρο!

εντομεταξι,ειδικα ο δευτερος βατραχος ειναι ο απολυτοος ακαταλιλος γι αυτο το ενυδρειο...o green tree frog και γενικα ολοι oi tree frogs δεν ξερουν να κολυμπανε και πνιγοντε...θελουν πολυ ριχεσ λιμνουλες που να πατονουν...ο πρωτος παλι ειναι φρυνος και τρωει ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που η κατηγορια paludarium αποκτά φανατικούς οπαδούς ..

βασικά είναι κάτι σα δικαίωση για εμενα που ασχολούμαι διαβάζω και θαυμάζω χρονια τέτοιες κατασκευές .. :(:hysterical:

και θα ήθελα να δω και αλλα άτομα να μπαίνουν σε τέτοιου είδους κατασκευές ..

όσο αφορά τα ζώα που μπορούν να στεγαστούν στα paludariums είναι στην ουσία παρα πολλά ..

αλλα χρειάζεται να ξέρεις από πριν τι θα βάλεις μέσα για να το τροποποίησης ανάλογος

μικρότερη περιοχή νερού για διαφορες σαύρες geckos και σαλαμάνδρες η ακόμα βατράχια

και πάει λέγοντας ..

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που η κατηγορια paludarium αποκτά φανατικούς οπαδούς ..

βασικά είναι κάτι σα δικαίωση για εμενα που ασχολούμαι διαβάζω και θαυμάζω χρονια τέτοιες κατασκευές .. :(:hysterical:

και θα ήθελα να δω και αλλα άτομα να μπαίνουν σε τέτοιου είδους κατασκευές ..

όσο αφορά τα ζώα που μπορούν να στεγαστούν στα paludariums είναι στην ουσία παρα πολλά ..

αλλα χρειάζεται να ξέρεις από πριν τι θα βάλεις μέσα για να το τροποποίησης ανάλογος

μικρότερη περιοχή νερού για διαφορες σαύρες geckos και σαλαμάνδρες η ακόμα βατράχια

και πάει λέγοντας ..

συμφωνω απολυτα μαζι σου...και αυτην την ανυσιχεια εγω την ειχα απο τοτε που αρχισα μα τις σαυρες και τα τεραριουμ...το θεμα ειναι οτι οι δικες μου σαυρες οτι και να κανεις δεν το διακυνδινευεις να τισ βαλεισ σε κατι τετοιο...σκεψου τι θα παθεις αν ξαφνικα δεις εναν furcifer pardalis που κοστιζει ενηλικος 350 ευρο και να πνιγετε...εντομεταξι εγω σε αυτο που κολισα ποιο πολυ ειναι στον πρωτο φρυνο...αυτος ειναι ενας bufo marinus που εκτος το μεγαλο μεγεθος που αποκτα (25 εκ,2 κιλα περιπου σαν τις ελληνικες μπρασκες) ειναι και τοξικος...που η τοξινη του εχει παρενεργιεσ οπωσ το lsd

Link to comment
Share on other sites

που η τοξινη του εχει παρενεργιεσ οπωσ το lsd

Χρήσιμος βάτραχος δηλαδή :hysterical:

:(

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα μαζι σου...και αυτην την ανυσιχεια εγω την ειχα απο τοτε που αρχισα μα τις σαυρες και τα τεραριουμ...το θεμα ειναι οτι οι δικες μου σαυρες οτι και να κανεις δεν το διακυνδινευεις να τισ βαλεισ σε κατι τετοιο...σκεψου τι θα παθεις αν ξαφνικα δεις εναν furcifer pardalis που κοστιζει ενηλικος 350 ευρο και να πνιγετε...εντομεταξι εγω σε αυτο που κολισα ποιο πολυ ειναι στον πρωτο φρυνο...αυτος ειναι ενας bufo marinus που εκτος το μεγαλο μεγεθος που αποκτα (25 εκ,2 κιλα περιπου σαν τις ελληνικες μπρασκες) ειναι και τοξικος...που η τοξινη του εχει παρενεργιεσ οπωσ το lsd

δεν είναι bufo marinus ο συγκεκριμένος !

αλλα όπως και να έχει ..

γενικά στα βατράχια δεν βάζουν πολύ νερό ..

και στους φρύνους ακόμα λιγότερο ένα βάθη δοχείο νερού είναι αρκετό

για χαμαιλέοντες μπορείς να κανεις ένα καταρράχτη και να μην έχει πολύ βάθος η λιμνούλα ισα που να έχει 3-4 δάχτυλα νερό για να μην ρισκάρεις

και κάτι ακόμα .. όταν ένα paludarium είναι σχεδιασμένο για ένα είδος πάντα πρέπει να σκέφτεσαι τις ανάγκες του συγκεκριμένου και μετά τι άλλο μπορείς να βάλεις μέσα..

για παράδειγμα σε ένα ένα paludarium για βατράχια μπορείς να έχει λιγότερο νερό .. αλλα να βάλεις μέσα μερικά ψαράκια για να το καθαρίζουν

όπως επίσης μπορείς να βάλεις και γεωσκώληκες για να υπάρχει σωστή βιολογική λίπανση και να ανανεώνεται το χώμα που είναι φυτεμένα μέσα τα φυτά ..

στην ουσία είναι ένα μικρόκλιμα και πρέπει να είναι πολύ καλά μελετημένο και ισορροπημένο για να λειτουργούν όλα τα ξεχωριστά είδη που κατοικούν μέσα.. σε αρμονια και όχι σε σύγκρουση..

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμος βάτραχος δηλαδή :hysterical:

:(

δεν ξερω αν ειναι χρησιμος η αχρηστος,το συγουρο ειναι πωσ αν εχεις πανω σου lsd θα σε μπουζουριαζουν,ενω αν εχεις αυτον ουτε γατα ουτε ζημια...και απο θεμα τιμης συμφερει...αν και δεν ξερω ποσο κανουν τα κουμπια,αυτος με 100 ευρο σου προσφερει πολλλλλλλλλλλααααααα κουμποματα....φαντασου να κυκλοφορουσαν τα πρεζακια με βατραχια....

Link to comment
Share on other sites

φαντασου να κυκλοφορουσαν τα πρεζακια με βατραχια....

:(:hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...