Jump to content

Vallisneria και πρωτο φυτεμα!


sarevock

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

Ερωτησης:

Οταν θα φυτεψω τις βαλισνεριες στην αμμο πρωτη φορα θα χρειαστει να προσθεσω και λιπασμα σε ταμπλετες κατευθειαν? ή μετα απο καποιο χρονικο διαστημα?

Thanks! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ποια σκευμασματα μου προτεινεις τις seachem για ανουμπιες και βαλισνεριες μονο?

Ταμπλετες για βαλισνεριες μονο και υγρο για ανουμπιες μονο παει? ή υπαρχει και για τα 2?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Γιωργο :)

Βασικο: Καθε ποτε ριχνω λιπασμα?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν υπαρχει συνταγη.

Πρεπει να παρακολουθεις τα φυτα και οταν βλεπεις οτι το χρωμα τους δεν ειναι σωστο αρχιζεις να προσθετεις μικρες ποσοτητες.

Σε καμια περιπτωση, εσυ που θα εχεις λιγα φυτα δεν θα ακολουθησεις αυτα που προτεινει η seachem...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιποοοοοοοον εφτασε η ωρα, σημερα θα παρω vallisneries και anubias, ηθελα να ρωτησω πριν τα βαλω στο ενυδρειο υπαρχει καποια σειρα πραγματων που κανω?

π.χ. τις πλενω να φυγουν τυχων αυγα απο σαλιγκαρια? κοβω λιγο τις ακρες απο τις ριζες αν ειναι χαλασμενες?

γενικα τι κανουμε πριν τα βαλουμε στα ενυδρεια μας?

Link to comment
Share on other sites

καλά τα λές, κόψε και κάποια παλιά φύλλα, θα δώσει δύναμη στο φυτό να ξεκινήσει. Όχι υπερβολές όμως, να φτάνουν για να φωτοσυνθέσει!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βαλισνεριες δεν βρηκα ΠΟΥΘΕΝΑ :thumbup:

πηρα ανουμπιες (barteri var. barteri) τις εκανα μια πλυση σε χλωρινη (19/1) τις ξεπλυνα παρα πολυ καλα τις αφησα καμια ωρα σε αντιχλωριο μετα και τελικα τις εβαλα στο ενυδρειο....

Απορια: Εχω 3 σκευασματα (λιπασματα) της Seachem (Flourish,Iron και Potassium) 500ml το καθενα, ποτε πρεπει να ξεκινησω τα λιπασματα και ποση ποσοτητα (ml) απο το καθενα θα χρειαστει?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βαλισνεριες δεν βρηκα ΠΟΥΘΕΝΑ :thumbup:

πηρα ανουμπιες (barteri var. barteri) τις εκανα μια πλυση σε χλωρινη (19/1) τις ξεπλυνα παρα πολυ καλα τις αφησα καμια ωρα σε αντιχλωριο μετα και τελικα τις εβαλα στο ενυδρειο....

Απορια: Εχω 3 σκευασματα (λιπασματα) της Seachem (Flourish,Iron και Potassium) 500ml το καθενα, ποτε πρεπει να ξεκινησω τα λιπασματα και ποση ποσοτητα (ml) απο το καθενα θα χρειαστει?

Θα σου πρότεινα να μην ρίξεις τόπιτα ακόμα. Η ανούμπια είναι πολύ εύκολο φυτάκι. Απλά για αρχή παρακολούθα το χρώμα της και την ποίοτητα των φύλλων της. Αν εκεί δεις κάποιο π΄ροβλημα, τότε άρχισε να ρίχνεις ζουμιά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο φυτεμα φυτευουμε ολη τη ριζα (vallisneria) κανονικα μεσα στην αμμο ή της αφηνουμε λιγο "αερα" (να προεξεχει δηλαδη λιγο) ?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον για κανω ενα quick brief...

Περιπου 2 εβδομαδες οι ανουμπιες και οι βαλισνεριες μεσα στο ενυδρειο και εχω νεα φυλλαρακια απο ανουμπιες και βαλισνεριες...

...καποιες βαλισνεριες πεταξανε και οδηγους.... με βλεπω σε λιγο καιρο τινγκα η τανγκανικα σε βαλισνερια... :thumbup:

τεσπα... μαλλον ειμαστε σε καλο δρομο φτου φτου! :huh:

Link to comment
Share on other sites

Αντε? Μπραβο!! Περιμενουμε κλαδεματα :huh: Χε Χε ειδικα οι ανουβιες εχουν πολυ πλακα!!! Αργης αναπτυξης και καλα, και ομως εχω μια πανω σε ξυλο (το πρωτο μου φυτο), η οποια σε καποια φαση εβγαζε δυο φυλα την εβδομαδα :thumbup::thumbup:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια βλεπτε τπτ το ανυσηχητικο στα φυλλα της βαλισνεριας? :thumbup:

Αυτο το χρωμα ειναι φυσικο?

(μεχρι τωρα δεν εχω βαλει καθολου λιπασμα, τα φυτα μπηκαν 24/12/2008)

post-9275-1232375962_thumb.jpg

post-9275-1232375982_thumb.jpg

μηπως ηρθε η ωρα να βαλω καμια ταμπλετα?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

μήπως θέλει σίδηρο; το λέω επειδή τα φύλλα χάνουν το πράσινό τους..

Link to comment
Share on other sites

μήπως θέλει σίδηρο; το λέω επειδή τα φύλλα χάνουν το πράσινό τους..

Κανονικα οταν εχουν ελλειψη σιδηρου ... κιτρινιζουν? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ναι, ρίξε πάντως μια ματιά και εδώ http://www.aquazone.gr/index.php?pid=26 μέχρι να σου απαντήσει και κανένας πιο έμπειρος. Εγώ με τις valisneries δεν τα πάω καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...