Jump to content

Επιλογή φίλτρου...


coffeman

Recommended Posts

Αγόρασα χθες ένα ενυδρείο Carrefour :thumbup: 80x40x30 ~ 90 λίτρα περίπου, θέλω να ξηλώσω το υπάρχων εσωτερικό φίλτρο τις εταιρίας και να βάλω για καλύτερη δουλειά και περισσότερο χώρο ένα εξωτερικό.

Τώρα μετά από μια έρευνα που έκανα στο web είμαι ανάμεσα στα...

Tetratec EX 600

Fluval 105

serafil 900

Την Eheim τη βρίσκω πανάκριβη και δε έχει και τα βασικά εξαρτήματα που δίνουν οι άλλες εταιρίες στο κουτί του φίλτρου... :)

Θέλω τα φώτα σας από εσάς που είστε πιο έμπυροι. Πιο από τα παραπάνω είναι πιο αξιόπιστο-αθόρυβο??? :) (σε υπνοδωμάτιο θα μπει το ενυδρείο)

Link to comment
Share on other sites

Την Eheim τη βρίσκω πανάκριβη και δε έχει και τα βασικά εξαρτήματα που δίνουν οι άλλες εταιρίες στο κουτί του φίλτρου... :)

Προφανώς, όμως υπάρχει λόγος γι'αυτή τη διαφορά στη τιμή. Για να ακούσεις γνώμες για φίλτρο, και να κάνεις καλύτερη δουλειά, καλό είναι να μας πεις και ψαράκια σκοπεύεις να βάλεις μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα υπάρχει λόγος για την διαφορά τιμής. Αλλά πρέπει να δώσω τόσα ενώ υπάρχουν και άλλες μάρκες? :)

Έχω σκοπό να βάλω μερικά Platys, 3 corydoras (δε έχω αποφασίσει ακριβός είδος) ,και Ancistrus dolichopterus (αριθμό δε ξέρω πόσους πρέπει να βάλω :) ).

Link to comment
Share on other sites

απο αυτα που ανεφερες εγω προτιμω 100 φορες το φλουβαλ.πολυ πιο δοκιμασμενο,ιδιαιτερα δε απο αυτο της σερα....δεν το συζηταω.

Link to comment
Share on other sites

απο αυτα που ανεφερες εγω προτιμω 100 φορες το φλουβαλ.πολυ πιο δοκιμασμενο,ιδιαιτερα δε απο αυτο της σερα....δεν το συζηταω.

Συμφωνώ, είμαι πολύ ικανοποιημένος και από τα 3 fluval που έχω. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα φλουβαλ επισης ειναι και αθορυβα για την περιπτωση σου.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα σας εμπιστευτώ και θα πάρω το Fluval.

Α.. Να κάνω και μια χαζή κάπως ερώτηση?

Στο καπάκι του Carrefour για να περάσουν τα σωληνάκια του φίλτρου... χύμα κόβω με μια πριονόλαμα? :)

γιατί δεν υπάρχει συγκεκριμένη θέση για αυτά... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου. Αν δεν χωρανε τα λαστιχακια του φιλτρου σου κοψε το πλαστικο απο πισω με μια λαμα οπως ειπες. Οσο αφορα το φιλτρο η δικη μου η αποψη ειναι οτι τα EHEIM ειναι πολυ πιο οικονομικα και καλυτερης ποιοτητας απο τα FLUVAL... Το ξαναλεω ειναι δικη μου αποψη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...