Jump to content

Αλλαγη νερου το χειμωνα


vagosg

Recommended Posts

Καποιος μου ειπε καποτε οτι τα ψαρια θαλασσινου νερου δεν εχουν προβλημα με τη θερμοκρασια του νερου οποτε το χειμωνα θα μπορω στις αλλαγες νερου να βαζω ας πουμε κατευθειαν απο εξωτερικο σωληνα?!

Ισχυει κατι τετοιο??!!!

Τρεις μερες τωρα εκανα 3 αλλαγες νερου απο 1/3 καθε φορα και η θερμοκρασια απο 24 επεσε στα 18 και σε λιγι ξαναανεβηκε. Αλλα ακομα ο καιρος ειναι καλος..

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις με το δεν εχουν προβλημα με τη θερμοκρασια το χειμωνα;Εσυ σε τι θερμοκρασια τα εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καποιος μου ειπε καποτε οτι τα ψαρια θαλασσινου νερου δεν εχουν προβλημα με τη θερμοκρασια του νερου οποτε το χειμωνα θα μπορω στις αλλαγες νερου να βαζω ας πουμε κατευθειαν απο εξωτερικο σωληνα?!

Ισχυει κατι τετοιο??!!!

ΟΧΙ, ΟΧΙ και αλλη μια φορα ΟΧΙ!!!

Πρεπει να ζεστανεις το νερο τις αλλαγες πριν μπει στο ενυδρειο :)

Link to comment
Share on other sites

και η καταλλιλη θερμοκρασια στο ενυδρειο ειναι 26.6 βαθμους,

24 που εχεις ειναι λιγο...

Link to comment
Share on other sites

και η θερμοκρασια απο 24 επεσε στα 18 και σε λιγι ξαναανεβηκε. Αλλα ακομα ο καιρος ειναι καλος..

αυτο βεβαια δεν ειναι και το καλυτερο,και στρεσαρεις χωρις λογο ολα σου τα ζωντανα.αλλο να εχουμε 1 αντε 2 βαθμους διαφορα θερμοκρασιας και αλλο τοσους...μην ξεχνας επισης οτι η αλλαγη ετσι οπως μας την αναφερεις ειναι αμμεση αρα ακομη μεγαλυτερο στρες για τα ζωα σου.

οταν λες εξωτερικο σωληνα,....τι εννοεις..?ποιος ειναι ο εξωτερικος σωληνας που σου δινει το νερο..?μιλας για νερο βρυσης..? και ποτε διαλυεις το αλατι...??

σα να μη μας τα λες καλα......

Link to comment
Share on other sites

εννος στις αλλαγες νερου το φρεσκο νερο δεν θα εχει την ιδια θερμοκρασια αλλα θα ειναι η θερμοκρασια βρυσης.....οποτε απο κει που ζουν στα 24 ξαφνικα με την αλλαγη νερου πεφτει η θερμοκρασια σημαντικα..αυτο μου ειχαν πει οτι δεν αρρωσταινει τα θαλασσινα ψαρια???

Link to comment
Share on other sites

Κατα την προετοιμασια του νερου για την αλλαγη σου,να φροντιζεις να εχεις φερει το νερο σου στην ιδια σχεδον θερμοκρασια με αυτην του ενυδρειου σου.Και οντως οπως ειπε η φιλη RAIN 24 ειναι λιγο.Εγω προσωπικα τα εχω στους 27.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ καταλαβα..βλακειες μου ειχαν πει.

Μεχρι τωρα καλα πηγαινε λογο καλοκαιριας. Σωληνας απο κηπο και το αλατι το εσπαγα στο sump και στην υπερχειληση και δεν δημιουργησε προβλημα (ο βραχος τα κοραλλια δεν εβγαλαν καθολου slime)

Και πιστευα οτι ετσι θα εκανα και το χειμωνα αλλα απ'οτι μου λετε δεν ισχυει αυτο που μου ειχαν πει

οποτε πρεπει επειγωντος να φτιαξω depot με νερο στην σωστη θερμοκρασια πριν το ριξω στο ενυδρειο.

Καμια ιδεα?

Thanks ολους

Link to comment
Share on other sites

Ενα βαρελι πλαστικο,στην αναλογια των λιτρων νερου που αλλαζεις...

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις ένα ξεχωριστό δοχείο με νερό από Α/Ο που θα διαλύεις το αλάτι από την προηγούμενη μέρα της αλλαγής, …….μια αντλία μέσα στο δοχείο θα σε βοηθήσει αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Σωληνας απο κηπο και το αλατι το εσπαγα στο sump και στην υπερχειληση και δεν δημιουργησε προβλημα (ο βραχος τα κοραλλια δεν εβγαλαν καθολου slime)

:):)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ καταλαβα..βλακειες μου ειχαν πει.

Μεχρι τωρα καλα πηγαινε λογο καλοκαιριας. Σωληνας απο κηπο και το αλατι το εσπαγα στο sump και στην υπερχειληση και δεν δημιουργησε προβλημα (ο βραχος τα κοραλλια δεν εβγαλαν καθολου slime)

Και πιστευα οτι ετσι θα εκανα και το χειμωνα αλλα απ'οτι μου λετε δεν ισχυει αυτο που μου ειχαν πει

οποτε πρεπει επειγωντος να φτιαξω depot με νερο στην σωστη θερμοκρασια πριν το ριξω στο ενυδρειο.

Καμια ιδεα?

Thanks ολους

Στην φυση δεν υπαρχουν αλλαγες νερου παρα μονο ενας απεραντος ογκος νερου με πολυ σταθερες τιμες. Αυτο ειναι που προσπαθεις να μιμηθεις στο ενυδρειο σου. Οτι και να κανεις να εχεις γνωμωνα αυτο.

Στην θεση σου θα επερνα δεξαμενη κοντα στα 300 λιτρα με μια καλη αντλια για ανακατεμα του αλατιου και θα ειχα νερο ετοιμο ανα πασα στιγμη. Στην δεξαμενη μεσα θα πρεπει να εχεις και εναν θερμαντηρα που να ειναι στην ιδια θερμοκρασια με το ενυδρειο σου. Περα απο την θερμοκρασια το σωστο ειναι να μετρησεις ολες τις παραμετρους του νερου αλλαγης για να ξερεις ποσο διαφορετικοι ειναι σε σχεση με το ενυδρειο. Αν εχεις μεγαλες διαφορες ψαχνεις για καταλληλο αλατι ή κανεις μικρες αλλαγες νερου για να μην σοκαρεις τα ζωντανα με αποτομες μεταβολες. Το αλατι το ανακατευουμε για 24h να ειμαστε σιγουροι οτι εχει διαλυθει καλα. Οσο για την θερμοκρασια το 26.6 ειναι η μεση θερμοκρασια των Reef ανα τον κοσμο. Εχω βρεθει σε Reef τον μαϊο με 23c στα 10μ. Ιδανικα κατα την αποψη μου θα πρεπει να ειναι 26-27 την ημερα και 25 το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

:):)

ναι σε κουφανα..τα κανω κατι τετοια κομπογιαννητικα..το αλατι περναγε μονο διαλυμενο και κανενα προβλημα μεχρι τωρα..αλλα αλλαζω τωρα γιατι χειμωνας μεγαλες διαφορες θερμοκρασιας.

Αν ειναι η πλαστικη δεξαμενη σε εξωτερικο χωρο οπου το καταχειμωνο θα εχει ας πουμε 5 βαθμους θα μπορει να τη ζεστανει ο θερμαντηρας???

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάτε από το μέγεθος της δεξαμενής και τα watt της θέρμανσης , για να βοηθήσεις τη κατάσταση μπορείς να τη ντύσεις με μονωτικό υλικό . :) . κουβερτούλα :) ..

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μη κάνεις καθόλου αλλαγές νερού από το να τις κάνεις με αυτό τον τρόπο και δεν αναφέρομαι μόνο στη θερμοκρασία αλλά και στη ‘μέθοδο’ διάλυσης του αλατιού.

Τώρα για τη θερμοκρασία του νερού στην αλλαγή αφού δεν χρησιμοποιείς όσμωση βάζε νερό καυτό από τον θερμοσίφωνα. Έτσι με ένα μικρό θερμαντήρα θα κρατάς πιο εύκολα τη θερμοκρασία μέχρι την επόμενη μέρα που θα κάνεις την αλλαγή.

Σχετικά με τη δεξαμενή που θα ‘παρασκευάζεις’ το νερό η γνώμη μου είναι καλύτερα μια μικρή 70-80μ λίτρα και να κάνεις εβδομαδιαίες αλλαγές από το να χεις μία 300 λίτρων και να κάνεις αλλαγή μία φορά τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

"η γνώμη μου είναι καλύτερα μια μικρή 70-80μ λίτρα και να κάνεις εβδομαδιαίες αλλαγές από το να χεις μία 300 λίτρων και να κάνεις αλλαγή μία φορά τον μήνα"

καλο ακουγετε αυτο!

να ρωτησω κατι...το ωερο που θα μενει καμια βδομαδα μεσα στη δεξαμενη με ενα κυκλοφορητη/θερμαντηρα...δεν χαλαει το νερο?...φοβαμε μηπως μου τα "σκοτωσει" ολα οταν μπει στο ενυδρειο ??

Και που βρισκουνε τετοια δεξαμενη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινει τιποτα το νερο αρκει να μην ριξεις επιπλεον προσθετα (CA, KALK κτλ) Δεξαμενες εχει σε διαφορα μερη την δικια μου την πηρα απο ενα μαγαζι λιγο πιο κατω απο τον ωκεανο στην βουλιαγμενης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...