Jump to content

Frog Vivarium


no_one

Recommended Posts

επειδή αναφερθήκαμε σε βατράχια

το προηγούμενο μου post.. (PALUDARIUM)

παραθέτω και μερικές φωτό από το vivarium μου

sl381345zb1.jpg

w800.png

sl381346qu2.jpg

w800.png

sl381347zp5.jpg

w800.png

sl381352fj4.jpg

w800.png

sl381358yc0.jpg

w800.png

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο φιλε μου επειδη εχω ιδεα απο paludarium κ terrarium επειδη εχω φτιαξει μερικα ειναι πολυ ωραι μικρογραφια :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά την περνάει ο τύπος των φωτογραφιών! Πραγματικά πολύ όμορφες κατασκευές!

Λοιπόν, θέλω (και φαντάζομαι όχι μόνο εγώ) να μας δώσεις γενικώς στοιχεία για τέτοιου είδους οικοσυστήματα. Πχ: Όγκος κατασκευών (min-max), θερμοκρασίες, υγρασίες, υποστρώματα-χαλίκια-άμμος, εξοπλισμός, ενδεικτικό κόστος, συντήρηση...

Τα βασικά για έναν αρχάριο!

Α...! Μοντεράτορες... Τί θα λέγατε για μία νέα ενότητα????? :)

Link to comment
Share on other sites

όντως νομίζω ότι αφού τόσα άτομα δείχνουν ενδιαφέρον για τέτοιου είδους κατασκευές..

θα είναι καλά αν γίνει μια ξεχωριστή κατηγορια

paludariums-vivariums-terrariums

Link to comment
Share on other sites

μπλιαχ! τα βατραχια χωραφισια ειναι? :)

πλακα κανω να τα χαιρεσαι!!1

Υ.Γ. γουστα ειναι αυτα! (μπλιαχ)

Link to comment
Share on other sites

μπλιαχ! τα βατραχια χωραφισια ειναι? :)

πλακα κανω να τα χαιρεσαι!!1

Υ.Γ. γουστα ειναι αυτα! (μπλιαχ)

το επιστημονικό όνομα τους είναι hyla arborea

:)

European Tree Frogs!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό έχω να πω: :) Φίλε τα σπάνε τα συστήματα που έχεις... Να σε ρωτήσω: Πόσα τέτοιου σττυλ έχεις...?? :thumbup: Είναι υπέροχος ο συνδυασμός ξηράς και νερού... Θυμίζει κήπο... :P

Συγχαρητήρια...!!!! :glare:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αλλά δεν νομίζω να τολμούσα κάτι τέτοιο. :)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό έχω να πω: :) Φίλε τα σπάνε τα συστήματα που έχεις... Να σε ρωτήσω: Πόσα τέτοιου σττυλ έχεις...?? :buttrock: Είναι υπέροχος ο συνδυασμός ξηράς και νερού... Θυμίζει κήπο... :P

Συγχαρητήρια...!!!! :glare:

αυτά τα 2 έχω που είναι συνδυασμός ξηράς και νερού (frog vivarium - paludarium)

αλλα δεν το βλέπω να μένω με αυτά..

μάλλον η επομενη κατασκευή θα είναι ένα paludarium αλλα με αρκετά μεγάλες διάστασης που θα φιλοξενεί εκτος από ψαρια

και βατράχια ..

αλλα χρειάζεται χρόνον να μελετήσω τα λάθη και το κατά ποσο μπορούν να διατηρηθούν τα φυτά ζωντανά

και να μαζέψω λεφτά γιατί το κόστος τέτοιον κατασκευών είναι πολύ μεγάλο !! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:glare:

Και κάτι ακόμα... :) Αυτά τα φυτά που έχεις στο vivarium είναι ξηράς ή υδροχαρή? Μπορείς να μας δώσεις γενικότερα κάποιες πληροφορίες για τη νοοτροπία τέτοιων συστημάτων, τη φροντίδα που χρειάζονται, ίσως και κάποιες ονομασίες φυτών...?

Βέβαια επειδή σου ζητάω πολλά, μου απαντάς εφόσον θέλεις και έχεις την όρεξη... Αν θες και με π.μ. Όπως νομίζεις... :P

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Και κάτι ακόμα... :P Αυτά τα φυτά που έχεις στο vivarium είναι ξηράς ή υδροχαρή? Μπορείς να μας δώσεις γενικότερα κάποιες πληροφορίες για τη νοοτροπία τέτοιων συστημάτων, τη φροντίδα που χρειάζονται, ίσως και κάποιες ονομασίες φυτών...?

Βέβαια επειδή σου ζητάω πολλά, μου απαντάς εφόσον θέλεις και έχεις την όρεξη... Αν θες και με π.μ. Όπως νομίζεις... :glare:

όλα τα φυτά μέσα στο vivarium πρέπει να είναι ανεκτικά στην υγρασία.. βασικός κανόνας μιας και υπάρχει 90% υγρασία εκεί μέσα..

κάτω από το moss υπάρχει ένα στρώμα cocofiber με μερικές ταμπλέτες λιπάσματος κατάλληλο για aquariums

για να τρέφονται σωστά τα φυτά..

ΑΛΛΑ...

δεν σου συστήνω με τίποτα δοκιμάσεις κάτι τέτοιο διότι εξυπακούει να εξής μεγάλη γνώση σε αμφίβια και στον τρόπο που λειτουργούν..

και να μπορείς να τους παρέχεις την κατάλληλη ποσότητα και ποιότητα τροφής..

πράγμα που χρειάζεται αρκετή μελέτη και βασικά χρονια εμπειρίας με αμφίβια..

είναι όμως πολύ όμορφο να το κοιτάς.. :)

στο εξωτερικό αυτοί που ασχολούνται με βατράχια βάζουν παρα πολλά χρήματα σε αυτή την ασχολία τους

και θεωρείτε πολύ elite hobby..

για ότι δήποτε χρειαστείς εδώ είμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...