Jump to content

Flame Angel reef safe?


Yautja

Recommended Posts

flame_angel.JPG

Μου αρέσει πολύ το συγκεκριμένο dwarf angel και θα ήθελα

να ρωτήσω τα εξής. :D

1)Είναι reef safe? :D

2)Το έχει δει κάποιος σε κανένα pet shop στην Αθήνα?

Έγινε επεξεργασία - kostas
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε

Οι πιο κάτω πληροφορίες είναι απο προσωπική μου εμπειρία και μόνο.

Σου αναφέρω λοιπόν ότι το Flame pygmy angel είναι απο τα πρώτα ψάρια που έχω βάλει στο ενυδρείο μου, για τους ίδιους λόγους με σένα.

Ζει τέλεια περίπου πέντε χρόνια χωρίς να το ταίζω με ειδική τροφή, δηλαδή με ότι βρίσκει στο ενυδρείο και λίγα flakes που ρίχνω μια φορά την ημέρα για όλα τα ψάρια.

Δεν μου έχει ενοχλήσει ΠΟΤΕ κοράλλι.Σε αντίθεση με άλλα pygmy τα οποία ενώ στην αρχή είχαν την ίδια συμπεριφορά, όταν μεγάλωσαν άρχισαν να κάνουν ατασθαλίες(όχι όμως σοβαρές ζημιές).

Πολλοί λένε ότι είναι και θέμα χαρακτήρα του ψαριού.Πιθανά να μου έτυχε καλό παιδί.

Στη διεθνή βιβλιογραφία αναφέρεται συνήθως σαν reef safe με επιφύλαξη.

Προσωπική μου συμβουλή είναι να το αγοράσεις . Δεν έρχεται συχνά στις εισαγωγές αλλά δεν θεωρείται και σπάνιο ψάρι.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν το εβαλα στο ενυδρειο αρχισε να τρωει πολυποδες απο τις ακροπορες μου ασταματητα και αναγκαστηκα να ξεστησω το μισο ενυδρειο για να τοπιασω :D

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΞΕΣΤΗΣΕΙ ΟΟΛΟ ΤΟ ΕΝΥΔΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΙΑΣΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΣΙΜΠΟΥΣΕ ΕΝΑ ELEGANCE CORAL . ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΠΙΚΡΑ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟ ΚΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ.....

WORTHS THE RISK... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Το flame angel για εμένα προσωπικά μαζί με το bicolor είναι τα πλέον ομορφότερα dwarf angels.Δυστυχώς η τοποθέτηση του σε reef ενυδρείο είναι μεγάλο ρίσκο κάτι που αναφέρεται και στην βιβλιογραφία. :D

Δείτε αυτήν την υπέροχη photo από το aquatic-photography.com που αναδεικνύει στο έπακρο την ομορφιά αυτού του ψαριού. :D

55299588.post721134333808.jpg

http://aquatic-photography.com/forum/showthread.php?t=5853

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν το εβαλα στο ενυδρειο αρχισε να τρωει πολυποδες απο τις ακροπορες μου ασταματητα και αναγκαστηκα να ξεστησω το μισο ενυδρειο για να το πιασω :D

12564[/snapback]

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα. Ευτυχως δεν μου χτυπησε ποτε καποιο clam. Τωρα ειναι ενα πολυ ευτυχισμενο ψαρι παρεα μονο με ψαρια και παει μια χαρα. Το καλο με αυτο το ψαρι ειναι πως ολη την ημερα τρωη απο το βραχο διαφορες χαζο-αλγες :D:D , και σου κραταει το βραχο σχετικα καθαρο. Τολμω να πω περισοτερο απο αρκετα Tangs. Αλλα καποιες φορες (οχι παντα) εχει και καποιες ποιο ιδιαιτερες γευστικες αναζητησεις... :D

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...