Jump to content

Tetratec Ex-1200


sarevock

Recommended Posts

:

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΝΩΧΛΩ ΠΙΟΣ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΑΓΓΕΛΙΑ? ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ 2 ΤΕΤΡΑ 1200 ΕΓΩ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΧΩ ΔΩΚΙΜΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΕΙΧΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΠΙΔΩΣΕΙΣ ΩΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ>>>

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 φιλτρα

1 tetratec 1200

1 eheim 2080

με (πλεον) βιολογικο υλικο και τα 2, το 1200 εχει παρα πολυ μικρο καδο εδω που τα λεμε και γενικα σε θεμα ποιοτητας απο οτι βλεπω μεχρι τωρα ειναι πολυ "λιγο" σε σχεση με την Eheim, οποτε σκεφτομαι για αργοτερα ακομα ενα 2080...

Γνώμη μου να μην πάρεις άλλο 2080! Επειδή κι εγώ ψαχνόμουν για να πάρω και 2ο 2080 για το 300άρι μου κατέληξα σε πιο οικονομική λύση! Eheim 2260 με χωρητικότητα 18L καθαρής βιολογίας!!!! Και είναι πιο οικονομικό από το 2080. Τσέκαρέ το... νομίζω πως αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου να μην πάρεις άλλο 2080! Επειδή κι εγώ ψαχνόμουν για να πάρω και 2ο 2080 για το 300άρι μου κατέληξα σε πιο οικονομική λύση! Eheim 2260 με χωρητικότητα 18L καθαρής βιολογίας!!!! Και είναι πιο οικονομικό από το 2080. Τσέκαρέ το... νομίζω πως αξίζει!

Ευχαριστω ενυδρειακε συμβουλε μου! :rolleyes:

Βρηκα για το 2260 αλλα δεν βρηκα διαστασεις... πραγμα που με ενδιαφερει, αν χωραει κατω δηλαδη απο την βαση...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ενυδρειακε συμβουλε μου! :rolleyes:

Βρηκα για το 2260 αλλα δεν βρηκα διαστασεις... πραγμα που με ενδιαφερει, αν χωραει κατω δηλαδη απο την βαση...

13 ίντσες διάμετρος και 22 ίντσες ύψος. Κάνε την μετατροπή γιατί βαριέμαι :rolleyes: Επίσης υπάρχει και το 2250 με 12L όγκο κάδου και διαστάσεις 13''-16'' αντίστοιχα!!!

Μην με ξαναευχαριστήσεις! Το κέρασμα δεν το γλιτώνεις!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν το παμε απο την αναποδη λιγο... χμμμ

ποιο eheim εχει τον μεγαλυτερο ογκο καδου?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν το παμε απο την αναποδη λιγο... χμμμ

ποιο eheim εχει τον μεγαλυτερο ογκο καδου?

Από αυτά που έχω βρει εγώ (χωρίς να το έχω ψάξει τρελά) είναι το 2260. Παρ'όλα αυτά σου προτείνω να μετρήσεις τον περισσευούμενο όγκο του ντουλαπιού σου.... Ίσως να κάνεις την δουλειά σου πολύ φτηνότερα με ένα σαμπ! Το έχεις σκεφτεί? Δεν ξέρω πολλά από σαμπ αλλά σκέψου το εξής: ΠΟΛΛΑΑΑΑΑ λίτρα βιολογικού καθαρισμού, τα απαραίτητα λίτρα μηχανικού καθαρισμού, περιοχή μέσα στο σαμπ με λάμπα όπου θα αναπτύξεις πολύ άλγη για φυσικό καθαρισμό συν πάρα πολλά άλλα. Με το σαμπ ανοίγουν πολλοί ορίζοντες. Για την δική μου περίπτωση (που ακόμα σχεδιάζω) έχω σκεφτεί ένα κάρω πράγματα!

Τα παραπάνω προϋποθέτουν πολλές δοκιμές για να στηθεί σωστά ένα σαμπ και αρκετή εμπειρεία την οποιά αποκτάς δοκιμάζοντας διάφορα στησίματα!

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχω βρει εγώ (χωρίς να το έχω ψάξει τρελά) είναι το 2260. Παρ'όλα αυτά σου προτείνω να μετρήσεις τον περισσευούμενο όγκο του ντουλαπιού σου.... Ίσως να κάνεις την δουλειά σου πολύ φτηνότερα με ένα σαμπ! Το έχεις σκεφτεί? Δεν ξέρω πολλά από σαμπ αλλά σκέψου το εξής: ΠΟΛΛΑΑΑΑΑ λίτρα βιολογικού καθαρισμού, τα απαραίτητα λίτρα μηχανικού καθαρισμού, περιοχή μέσα στο σαμπ με λάμπα όπου θα αναπτύξεις πολύ άλγη για φυσικό καθαρισμό συν πάρα πολλά άλλα. Με το σαμπ ανοίγουν πολλοί ορίζοντες. Για την δική μου περίπτωση (που ακόμα σχεδιάζω) έχω σκεφτεί ένα κάρω πράγματα!

Τα παραπάνω προϋποθέτουν πολλές δοκιμές για να στηθεί σωστά ένα σαμπ και αρκετή εμπειρεία την οποιά αποκτάς δοκιμάζοντας διάφορα στησίματα!

Το σαμπ το εχω καρασκεφτει πολλες μερες τωρα αλλα δε θεωρω οτι εχω τις γνωσεις ακομα να το υλοποιησω... :rolleyes:

και θα το ηθελα παρα πολυ σε καποια φαση να γινει... :rolleyes:

Τωρα που εκανα μια γρηγορη μετρηση βγαινει ανετα ενα 1,00x43x50 υψος...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που εκανα μια γρηγορη μετρηση βγαινει ανετα ενα 1,00x43x50 υψος...

Δηλαδή σχεδόν 180-200L υλικά! Μια χαρά σε κόβω φιλαράκι! Και το καλύτερο είναι πως δεν χρειάζεται να είναι καν κατασκευασμένο από τζάμια...

Anyway... ξεκίνα με τα εξωτερικά φίλτρα και στην πορεία, αφού σταθεροποιηθεί γενικώς η βιολογία σου, κάνεις τους πειραματισμούς σου. Ίσως μέχρι τότε να έχω στήσει κι εγώ το δικό μου και να έχω να σου πω περισσότερα πράγματα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...