Jump to content

Αλλαγή λαμπών


bgs

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα την βοήθειά σας.

Εχω ένα ενυδρείο 100lt. αλλά ο φωτισμός του είναι σχεδόν ανύπαρκτος. Εχει δύο λάμπες Τ8 - 10W.

Το ενυδρείο μου έιναι το ELITE EV 600, μήπως γνωρίζει κάποιος από που μπορώ να προμηθευτώ μεγαλύτερες λάμπες?

Οπως επίσης και τι τύπου λαμπες θα πρέπει να είναι αυτές?

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα φίλε bgs.

Έχει μεγάλη σημασία τι ενυδρείο επιθυμείς να φτιάξεις. Διαφορετικό φωτισμό απαιτεί ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο, διαφορετικό ένα ενυδρείο με λίγα φυτά και διαφορετικό ένα χωρίς φυτά...

Από εκεί και πέρα οι λάμπες φθορίου που έχεις δυστυχώς δε σου αφήνουν το περιθώριο για εύκολη αντικατάσταση με κάτι δυνατότερο... Θα πρέπει είτε να προσθέσεις κάποιες λάμπες (αν έχεις το χώρο) είτε να ξηλώσεις το υπάρχον φωτιστικό σύστημα και να πας σε κάτι καινούργιο ανάλογα με το καπάκι σου αλλά και τις πραγματικές ανάγκες του ενυδρείου σου... Μια καλή λύση για πολύ φως σε μικρό χώρο αποτελούν οι συμπαγείς λαμπτήρες φθορισμού ή αλλιώς γνωστές ως PC... :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Genirus καταρχήν σε ευχαριστώ, μήπως γνωρίζεις εάν υπάρχει περίπτωση να βρω λάμπες τύπου Τ5 ή Τ3 στα 30cm? Αυτές πιστεύω πως θα προσφέρουν πιο πολύ φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δυστυχώς η μικρότερη επώνυμη Τ5 που υπάρχει είναι 55cm... Υπάρχει και μια καινούργια πρόταση της Juwel αλλά πάλι είναι 44cm... Για λάμπες φθορίου μικρότερης διατομής -Τ4, Τ3 ή Τ2- δε στις συστήνω, κατά κύριο λόγο επειδή είναι κινέζικες αγνώστων τεχνικών προδιαγραφών αλλά και δυακολίας ανεύρεσης ανταλλακτικών... Άλλωστε δε νομίζω να είναι σε πολύ περισσότερα από 10W...

Παρόλα αυτά, στα 30cm που έχεις μπορείς να βάλεις τους ακόλουθους λαμπτήρες PC:

Σε λάμπα 2G111172_ep01lpll.jpg 18W στα 22cm ή 24W στα 32cm

Σε λάμπα 2GR10os_dulux_f_36w_827_th.jpg 18W στα 12cm, 24W στα 17cm ή 36W στα 22cm

Επίσης υπάρχουν και άλλα σχήματα και μεγέθη, αλλά θα πρέπει να μου δώσεις μια πλήρη εικόνα του καπακιού του ενυδρείου σου με το διαθέσιμο χώρο. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου ανέβασα αυτές τις foto για να πάρεις μια ιδέα πως είναι το ενυδρείο μου,

Το πρόβλημα είναι οτι είναι πολύ ψηλό και με μικρό πλάτος. Γι αυτό περιορίζομαι πολύ στο να βάλω λάμπες μεγαλύτερης διαμέτρου.

Πιστεύω πως αυτές οι λάμπες που μου πρότεινες θα είναι μια καλή λύση στο πρόβλημά μου.

Ποια είναι η γνώμη σου?

post-4857-1227000674_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο σου προορίζεται για βιοτοπικό με λίγα εύκολα ή καθόλου φυτά θα έλεγα ότι είσαι καλά και με αυτές να μείνεις. Αν όμως επιθυμείς να φροντίζεις αρκετές ρίζες σίγουρα ο παραπάνω φωτισμός θα σε υπηρετήσει καλύτερα! Το μόνο που θα πρέπει να εξασφαλίσεις είναι στεγανά ντουί για όποια λάμπα διαλέξεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ φίλε μου, η βοήθειά σου ήταν πολύτιμη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...