Jump to content

Άμμος για ξεκίνημα


motorhead

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά . Έχω διαβάσει ότι αρκετοί χρησιμοποιούν άμμο θαλάσσης από υλικά οικοδομής. Αυτό ισχύει; Και αν ναι , τι επεξεργασία χρειάζεται προκειμένου να είναι κατάλληλη για χρήση σε ενυδρείο; Αν δεν είναι κατάλληλη ποια μου προτείνετε; ‘Η κάποια άλλη πρακτική λύση. Η βοήθεια σας θα είναι για άλλη μια φορά ανεκτίμητη. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το ενδεχομενο να σου πει ο μαγαζατορας στα υλικα οικοδομης οτι ειναι και καλα θαλασσινη η αμμος και τελικα να ειναι ποταμισια...

Εχω ακουσει καποιους που προμηθευτηκαν την "θαλασσινη" αμμο που τους πουλησαν (στην ουσια ποταμισια) οτι πετρωνει με τον καιρο...

Θελει πολυ καλο πλυσιμο αλλα εγω σκεφτομαι να την βρασω κι ολας...

(Θα κανω καλα αν την βρασω?)

Link to comment
Share on other sites

(Φιλε Γιωργο να σε ρωτησω κατι, κερδιζω τπτ αν βρασω την αμμο?)

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να το φτάσω στο 12. Πες μου έναν καλό τρόπο να αυξήσω την σκληρότητα! Για την ώρα προσθέτω λίγη μαγειρική σόδα σε κάθε αλλαγή νερού. Είναι σωστό ή να κάνω κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Για το βράσιμο της άμμου και εγώ θα ήθελα να μάθω. Μέχρι τώρα την έχω πλύνει καλά να φύγει όλη η βρομιά , την έχω βράσει (ενώ έβραζε έβγαζα με τούλι τον αφρό και ότι σκουπίδια έβρισκα) και τώρα λέω να την βάλω σε πλαστικό δοχείο (60Χ40Χ20) με νερό και φίλτρο για να καθαρίσει τυχόν υπολείμματα και να φιλτράρει την πολύ θολούρα που μπορεί να υπάρχει. Αν ρίχνω και nitrivec θα βοηθήσει σε κάτι; Ή με την μεταφορά της άμμου σκοτώνονται τα βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

Aπό τη στιγμή που δεν σου εγγυάται κάποιος την καθαρότητα της άμμου, το βράσιμο είναι ακόμα μια δικλείδα σφαλείας, παρ' όλα αυτά την άμμο θαλλάσης που μάζεψα μέσα από τη θάλλασα την έβρασα πολλές φορές για να μην μυρίζει άλλο το θαλλασίλα αλλά όταν κατεβάζω πολύ τη στάθμη του ενυδρείου, την νιώθω ακόμα αλλά δεν νομίζω οτι κάνε κάποια ζημιά στην ποιότητα. Για αυτό καλύτερα όταν υπάρχει η δυνατότητα να επιλέγουμε κάποια εγγυημένη.

Η σληρότητα μπορεί να αυξηθεί εκτός από ειδικά άλατα, με κάποιες ασβεστολιθικές πέτρες ή αραγωνίτη, για την ανθρακική ξεχωριστά μπορεί να χρησιμοποιηθεί σόδα.

Το νιτριβέκ δεν θα κάνει κάτι σ' αυτή τη φάση, μόλις καθαρίσει η άμμος βάλ' τη στο φίλτρο και προχώρα σε κανονικό στρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμμία περίπτωση μη πάρεις την άμμο από οικοδομή. Έχει τόσους πολλούς μολυντές και τόσο επικίνδυνα κρυμμένους που μόνο με ειδικούς ελέγχους μπορούν να ανιχνευθούν.Χρησιμοποίησε άμμο που πωλείται στα καταστήματα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ok με πείσατε, πήρα ήδη από μαγαζί. Τώρα αν αναμίξω 2 διαφορετικά είδη άμμου τι πρόβλημα μπορεί να έχω; Μιλάω πάντα για άμμο από pet shop.

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι παρόμοιες οι κοκκομετρίες και ειδικά αν τα ψάρια σκάβουν είσαι οκ και με συνδυασμό, εγώ χρησιμοποίησα μισή από παραλία και μισή αραγωνίτη και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δεν ανοιγω νεο θεμα..Αλλα θελω να ρωτησω...Τι προβλημα μπορω να εχω αν παω και μαζεψω αμμο απο ποταμι οπως και πετρες...Ποιες πετρες ειναι καλυτερες και πως τις ξεχωριζω...??(για malawi παντα)Οσο για το αν το ποταμι ειναι μολυσμενο δεν ειναι σιγουρα...Επεισης ζουνε και διαφορα ψαρια...:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να το φτάσω στο 12. Πες μου έναν καλό τρόπο να αυξήσω την σκληρότητα! Για την ώρα προσθέτω λίγη μαγειρική σόδα σε κάθε αλλαγή νερού. Είναι σωστό ή να κάνω κάτι άλλο;

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...