Jump to content

ΣΤΗΣΙΜΟ ΝΕΟΥ ΔΙΣΚΟΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


iliascryptic

Recommended Posts

παιδια μετα απο πολλες απογοητευσεις λαθη και σχετικα ασχημες καταστασεις τα πηρα και ηθελα να αλλαξω εντελως την εικονα του ενυδρειου μου με την βοηθεια ολων εδω στο aquazone και απο ενα ενυδρειακο καταστημα στην αγ παρασκευη....

το ενυδρειο ηταν ετσιpost-2098-1226829350_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αρχισα εβγαζα τα ξυλα και τα φυταpost-2098-1226829587_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το αδειασα εντελως με λιγα λογια.......post-2098-1226829699_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εβαλα υποστρωμα flourite της seachempost-2098-1226829823_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα ξυλα.............post-2098-1226829911_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

την αμμοpost-2098-1226829990_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αφου εβαλα λιγο νερο απο το νερο που ειχα τοποθετησει απο το προηγουμενο ενυδρειο στην βαρελα εξω στο μπαλκονι εβαλα λιγα φυτα και αρχισα να γεμιζω σιγα σιγα.....post-2098-1226830072_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

εβαλα και ολα τα φυτα που ειχαpost-2098-1226830338_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και σιγα σιγα παιρνει τον δρομο του......post-2098-1226830416_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-2098-1226830478_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

post-2098-1226830526_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

post-2098-1226830569_thumb.jpg

το ενυδρειο εχει 400 λιτρα καθαρα

υπαρχει παροχη co2 με 2 μικτες ferplast το phμετρο ειναι american marine

υπαρχει εξωτερικο φιλτρο της EHEIM 2080 PROFESSIONAL 3

απο φωτισμο εχω βαλει 2 λαμπες Τ5 arcadia plant pro 54 w

kai εχω ακομη 4 λαμπες Τ8 οι 2 ειναι sera tropic sun sta 4700 kelvin 38w η μια και ακομη αλλες 2 arcadia tropical ............

θα με ενδιεφεραι οσο τιποτα να μου πειτε τις αποψεις σας για το ενυδρειο αν κανω κατι λαθος η γενικα τι θα μπορουσα να κανω καλυτερα........ευχαριστω. :):):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια εχεις μεσα ή σκοπεύεις να βάλεις???

δισκους!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχεις υπερβολικά πολύ φωτισμό για δίσκους!

Και απ'όσο παρατηρώ στην τελευταία φωτογραφία, την έχουν αράξει στη σκία....

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχεις υπερβολικά πολύ φωτισμό για δίσκους!

Και απ'όσο παρατηρώ στην τελευταία φωτογραφία, την έχουν αράξει στη σκία....

οσο αφορα τον φωτισμο απο οσο γνωριζω πρεπει να ειναι 0.7w ανα λιτρο...οταν δεν το ειχα ετσι ειχα πολυ μεγαλο προβλημα αλγης βλεπε το πως ηταν το ενυδρειο πριν την αλλαγη......και οσο αναφορα το δισκο ειναι κρυμενος γιατι 1. δυστυχως ειναι μονος του στο ενυδρειο μετα απο ενα μεγαλο κακο που βρηκε τους αλλους....και 2. εχει στρεσσαριστει την στιγμη της φωτογραφισης.... :)

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα τον φωτισμο απο οσο γνωριζω πρεπει να ειναι 0.7w ανα λιτρο...οταν δεν το ειχα ετσι ειχα πολυ μεγαλο προβλημα αλγης βλεπε το πως ηταν το ενυδρειο πριν την αλλαγη......και οσο αναφορα το δισκο ειναι κρυμενος γιατι 1. δυστυχως ειναι μονος του στο ενυδρειο μετα απο ενα μεγαλο κακο που βρηκε τους αλλους....και 2. εχει στρεσσαριστει την στιγμη της φωτογραφισης.... :)

Στο εν τω μεταξύ, εγώ έβλεπα 2 δίσκους :)

Δεν έχω γνώσεις από δίσκους, αλλά από τα λεγόμενα άλλων συν κάποια ντοκυμαντέρ που έχω δει, το περιβάλλον των δίσκων είναι... μαύρο, σκοτεινό, μουντό, ομιχλώδες!

Link to comment
Share on other sites

Στο εν τω μεταξύ, εγώ έβλεπα 2 δίσκους :)

Δεν έχω γνώσεις από δίσκους, αλλά από τα λεγόμενα άλλων συν κάποια ντοκυμαντέρ που έχω δει, το περιβάλλον των δίσκων είναι... μαύρο, σκοτεινό, μουντό, ομιχλώδες!

τα φυτα ειναι φυτεμενα μολις 2 μερες,με την αναπτυξη τους ιδιαιτερα τα φυτα μεγαλης αναπτυξης ελπιζω να δημιουργησουν σκιες και μια κατασταση ζουγκλας.thanks! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η αλλάγη στο ενυδρείο σου.Λίγη παρέα χρειάζεται ο δίσκος απλά.Σε λίγο καιρό με την ανάπτυξη και τών φυτών το αποτέλεσμα θα είναι εξαιρετικό!Περιμένουμε νέες φώτο στο άμεσο μέλλον! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η μετατροπή!!! Συγχαρητήρια!!

Ερώτηση: χρειαζόταν τόση πολλή άμμος??

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η μετατροπή!!! Συγχαρητήρια!!

Ερώτηση: χρειαζόταν τόση πολύ άμμος??

ευχαριστω...τωρα για το αν χρειαζοταν τοση αμμο δεν ξερω 5 ποντοι ειναι σε καποια σημεια εβαλα ξυλα πανω απο το λιπασμα και μετα τα σκεπασα με την αμμο γιατι ηθελα να κανω εναν λοφισκο....(τι πινω ο ατιμος :) )στην αριστερη πισω πλευρα ειναι αυτο.....τωρα αν σε κατι κανει κακο για πες για να μαθαινουμε.......... :)

Link to comment
Share on other sites

Πολλη ωραιο το ενυδρειο σου ομως νομιζω πως πιο ωραιο για τα λιτρα του θα ηταν να βαλεις πιο πολλα ζωντανα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλη ωραιο το ενυδρειο σου ομως νομιζω πως πιο ωραιο για τα λιτρα του θα ηταν να βαλεις πιο πολλα ζωντανα φυτα.

Τα φυτα που εχει με τον καιρο θα αναπτυχθουν και θα ειναι μια χαρα.

Ιliascryptic πολυ καλη δουλεια.. :)

Απλως νομιζω οτι εχει πολυ φως...

Αλλα δεν ειμαι δισκας... :glare::P

Keep On :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια,για το φως παιδια δεν διαφωνω ,αλλα τι να κανω,πριν χωρις αυτον τον φωτισμο ειχα ενα μεγαλο αλγοενυδρειο.......λεω να την ψαξω με ενα υγρο ειδικο για δισκοκαταστασεις κανει το νερο απο οτι εχω ακουσει λιγο πιο καφετι....για νιωθουν και τα δισκακια πιο καλα, δεν ξερω πως λεγεται???? θα το ψαξω παρα πολυ βεβαια πριν κανω οτιδηποτε.............,

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κανενα λογο να ψαξεις για αυτο το υγρο που λες. Αν θελεις καφετιλα απλα βαλε τυρφη στο φιλτρο. Θα σου μαλακωσει το νερο και θα δωσει χουμικα που ειναι οτι καλυτερο για τους δισκους. Αν θελεις να κοψεις τον εντονο φωτισμο, φυτα επιφανειας η ακομα και κερατοφυλο να επιπλεει. Θεωρω οτι τα ξυλα επρεπε να φτανουν πιο κοντα στην επιφανεια. Εχεις κανει αρκετα καλη προσπαθεια και με λιγη βελτωση θα ειναι τελειο για τα ψαρια σου. Μην καθυστερεις την παρεα του, ειναι κοπαδοψαρο και του κανει κακο.- :P:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...