Jump to content

Rio 180


PRINCE

Recommended Posts

Καλησπερα σας,

Αυτό είναι το δικό μου ενυδρείο (μετά το τελευταίο set up) και θα ηθελα να μου πείτε την δικη σας γνωμη!

Είναι το Ρίο 180.εχω σε λειτουργία το δικο του φίλτρο κ ενα εξωτερικό EHEIM 2217.O φωτισμός είναι 8 ωρες την ημέρα με τις Τ5 που είχε το ενυδρείο.

Χρησιμοποιώ αλάτι για λιμνη Τανγκανίκα καθως και τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία.Οι πέτρες ειναι μαζεμένες απο τη μητερα φύση η αμμος ειναι η μισή αγορασμένη απο κατάστημα κ η άλλη μιση απο παραλία.Εχω θριματισει μεσα κ αποξηραμενο κοράλι(πολυ) για να ανεβάζω τις τιμες του Ph και τις σκληρότητας.Δοξα το Θεό τα νερά εδω ειναι σκληρα και οι τιμες ειναι παρα πολυ καλες.Φιλοξενεί 1 Ζευγάρι Paracyprichromis nigripinis neon blue,1 ψαρακι Ν.leleupi και julidochromis(το ειδος το ψαχνω ακομα) και ενα Α.Compressisips gold head.

Είναι το τρίτο ή το τεταρτο σετ απ που κανω στο ενυδρείο μου κ πιστεύω οτι είναι κ το καλυτερο που εχω κανει μεχρι τώρα.Το backround σκεφτομαι να το κανω μαυρο δεν θα ειναι ομορφότερο??να προσθεσω κ ενα χαρεμάκι μουλτιφασιατους ή θα εχω πρόβλημα?

Αναμένω παρατηρήσεις πρώτα και μετά γνωμες!

post-7034-1226854257_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ορισες.Το θερμοστατη γιατι τον εχεις εξω;Δεν εχει μεσα θεση στο εσωτερικο φιλτρο;Το setup μ αρεσει πολυ.Καλη συνεχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ PRINCE καιρό να τα πούμε .Καταρχήν να συμφωνήσω με τον Dia οσον αφορά τον θερμαντήρα.Εγώ θα φύτευα και καμμιά βαλισνέρια.Εμένα μ΄αρέσει το ενυδρείο , το aquascaping.Οσον αφορά τις ερωτήσεις για τα ψάρια θα δώ λίγο τα χαρτιά μου και θα τα πούμε ξανά, άνκαι πιστεύω οι φίλοι της Ταγκανίκας θα σου απαντήσουν.

Φιλικά Σωκράτης :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους,πολύ ωραίο aquascape...

Τώρα για τα ψαράκια.

Τα nigripinis απ'ότι ξέρω είναι ομαδικά ψάρια,πάνε δηλαδή σε κοπάδι,θα σου πρότεινα να βάλεις 3-4 ακόμα.

Αν βάλεις κ'άλλα nigripinis πιστεύω θα είσαι εντάξει απο ψάρια.

Και πάλι συγχαρητήρια για το ενυδρείο σου.Θα με ενδιέφερε πολύ να μας πεις τις παραμετρους του νερού αν είναι εύκολο.

Αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσουν οι ποιό έμπειροι

Φιλικά Μιχάλης!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το φιλο Mixalis για τα nigripinis.Ειναι κοπαδοψαρα,και κολυμπουν στα μεσονερα.Στα λιτρα του ομως δυστηχως δεν γινεται να βαλει 3,4 ακομα οπως λες.Απο 250 λιτρα και πανω.....

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Dias,λόγο επιθετικότητας?

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Dias,λόγο επιθετικότητας?

Δε θα το λεγα.Απλα θελουν πολυ χωρο για κολυμπι.Φαντασου 5 ψαρια 10 ποντους εκαστο στα 180 λιτρα μικτα που εχει ο φιλος μας...... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...