Jump to content

American Marine Pinpoint Ph Monitor


Recommended Posts

American Marine PINPOINT pH Monitor



284010_z1.jpg

American Marine PINPOINT pH Monitor

Tthe PINPOINT pH MonitorΒ™ is in use by thousands of customers worldwide. This affordable unit remains the only full-time pH monitor with .01 resolution. The PINPOINT pH MonitorΒ™ requires only a 9-volt battery and is sold complete with probe and calibrat

Given proper care, the PINPOINT pH Monitor™ should last a lifetime. PINPOINT pH Probe comes with a 10 foot high supression cable and a BNC connector. Powered by a standard 9-volt battery (not included). Optional AC Adaptor Kit. Replacement pH probe. Additional calibration fluid. For more details, see Users Guide.

Μολις παρελαβα το συγκεκριμενο και εχω καποιες αποριες...

1) Αν καλιμπραριστει σωστα ειναι αξιοπιστο?

2) Το ηλεκτροδιο μενει ΜΟΝΗΜΑ μεσα στο ενυδρειο?

3) Ειστε ευχαριστημενοι οσοι το εχετε αν το εχετε?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

η pinpoint ειναι απο τις πιο αξιοπιστες για μενα.

το ηλεκτροδιο παντα μεσα στο νερο και αν ποτε το βγαλεις μην το αφησεις να ξεραθει.(εγω σε ph controller με ηλεκτροδιο pinpoint το εχω βουτηγμενο ολο μεσα αλλα καποιοι λενε οτι ειναι καλο τα ηλεκτροδια η πανω ακρη τους να ειναι εξω απ το νερο)

δεν το εχω και δεν ξερω αν καποιοι ειναι ευχαριστημενοι.

απο ελλαδα το πηρες?

με ενδιαφερει και μενα

υ.γ.δεν θα το εχεις μονιμα σε λειτουργια?

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

απο ελλαδα το πηρες?

με ενδιαφερει και μενα

υ.γ.δεν θα το εχεις μονιμα σε λειτουργια?

Απο το aquaristic το πηρα, θα το βυθισω σε κανα 2 δβομαδες που θα στησω το ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω εδω και ένα μήνα περίπου.Κοίταξε να το σετάρεις σωστά και στα δύο σημεία, γιατί θα σου πάρει λίγο χρόνο.Θα χρειαστεί να το κάνεις αυτό σε διάρκεια 10 ημερών περίπου 2-3 φορές.Απο εκεί και μετά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.Ναι θα πρέπει να είναι το ηλεκτρόδιο συνεχώς μέσα στο νερό.

Μην απορίσεις εαν σε σχέση με τα ζουμιά tests δείς αρκετές διαφορές!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Το ηλεκτρόδιο μπορεί να αποθηκευτεί μεσα σε υγρο αποθήκευσής ηλεκτροδίων PH (χλωριούχο κάλλιο αν θυμάμαι καλά) πουλάνε σε PET SHOP εχω πάρει και διατηρώ τα εφεδρικά και μέχρι σήμερα δεν είχα πρόβλημα,ακόμη και με Κινέζικα ηλεκτρόδια των 5-10Ε.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο Σταύρος.Αλλωστε όταν έρχετε καινούργιο η άκρη του είναι αποθηκευμένη σε τέτοιο υγρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον προσπαθησα να το καλιμπραρω χθες (για κανα 2ωρο και βαλε) στα υγρα ph7 και ph 4 εδειχνε σωστα...

..ε λεω ενταξει θα ειναι μετα απο τοοοοοοση ωρα...

το βυθιζω στο ενυδρειο και μου δειχνει .... ph 5.86 πρωτο σοκ!!! (κανονικα εχω πανω απο 8 με φουλ ασβεστολιθο μεσα, αμμο, τεστ υγρα API και Salifert ph8,2)..

το βυθιζω σε ενα σακουλακι κλιμπραρισματος ph10 της ιδιας εταιριας και βγαζει με το ζορι 7,55... δευτερο σοκ!!!

το ξανα βυθιζω σε σακουλακι ph7 βγαζει 7,00

το ξανα βυθιζω σε σακουλακι ph4 βγαζει 4,00

(εννοειται οτι ενδιαμεσα των βυθισεων το ξεπλενα με απιονισμενο νερο)

..για πειτε ρε παιδια, να το σουταρω απο τον τριτο οροφο ή θα ειναι καλυτερα να το πατησω με το αυτοκινητο?

Τι μπορει να φταει ? ο μετρητης ή το ηλεκτροδιο?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Οση ωρα και να προσπαθουσα να το καλιμπραρω με το 10αρι και το 7αρι... τπτ πανω απο 7,55 δεν ανεβαινε με τπτ...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχω την εντυπωση οτι οταν θελεις να μετρησεις αλκαλικα περιβαλλοντα δεν καλιμπραρεις με 4 και 7 αλλα με 7 και 10?

Νομιζω οτι εκει ειναι το προβλημα...

Για ψαξτω λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησω να το ξανακαλπραρω με 7 και 10 αλλα στο 10αρι δεν ανεβαινε με καμια παναγια πανω απο 7,55...

το παλεψα αρκετες ωρες αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Place pH probe into calibration fluid #4.00 (or #10.00). Wait several seconds for reading to stabilize. If adjustment is necessary, turn screw labeled 4, 10 on the front panel of the meter (see diagram) until the reading reaches 4.00 (or 10.00) exactly.

Link to comment
Share on other sites

Place pH probe into calibration fluid #4.00 (or #10.00). Wait several seconds for reading to stabilize. If adjustment is necessary, turn screw labeled 4, 10 on the front panel of the meter (see diagram) until the reading reaches 4.00 (or 10.00) exactly.

Ναι, αλλα απο ενα σημειο και μετα οσο γυριζεις την βιδα δεν ανεβαινει καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα απο ενα σημειο και μετα οσο γυριζεις την βιδα δεν ανεβαινει καθολου...

Εγω με σωστά υγρά 7 και 10 (έτσι πρέπει να το σετάρεις) δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

To pH buffer για pH10, είναι ιδιαίτερα ασταθές από τη φύση του... προτιμάτε μιας χρήσης μέσα σε φακελάκια και αποθήκευση στο ψυγείο.

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω και εγω να ειναι το probe και οχι ο μετρητης...

Να παρω probe της Tunze ή της iks ? πιο ειναι τελικα πιο αξιοπιστο?

...πλαστικο ή γυαλινο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...