Jump to content

Recommended Posts

Παιδια εχω ενα Oscar και εδω και 2 μηνες εχει αρχισει και βγαζει ενα λευκο στεφανι περιμετρικα του πτερυγιου της ουρας του και της ραχης του. Ρωτησα σε ενα petshop και μου ειπαν να βαλω Melafix επι 7ημερου.

Το ερωτημα μου ειναι πρωτα αν ειναι το σωστο "φαρμακο" και δευτερο οτι μετα την 4 μερα ειχα μια κρουστα στην επιφανεια του ενυδρειου οπου πλεον τα ψαρια δεν πλησιαζαν για να φανε οπως και δεν ετρωγαν την τροφη που τους εριχνα.

Το ενυδρειο εχει ακομα μεσα 2 γατοψαρα , 1 πλεκο, 2 apple snails, και 1 γαριδα (μαγαλη)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον, πόσα λίτρα και ποιό φίλτρο έχεις?

Το φαρμακο θα δράσει καλύτερα αν τα ψάρια δεν είναι στρεσαρισμένα και συνήθως συμβαίνει σ' αυτά τα είδη λόγω λίγων λίτρων και κακής ποιότητας νερού.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον, πόσα λίτρα και ποιό φίλτρο έχεις?

Το φαρμακο θα δράσει καλύτερα αν τα ψάρια δεν είναι στρεσαρισμένα και συνήθως συμβαίνει σ' αυτά τα είδη λόγω λίγων λίτρων και κακής ποιότητας νερού.

Φιλτρο εχω το μαμα που ειχε το Juwel ενυδρειο μου και ειναι 125 λιτρα. Το δε Oscar ειναι πολυ μικρο ακομα περιπου 8εκ μηκος

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο έχει στρώσει? Μετρήσεις νερού έχεις κάνει? τα λίτρα που διαθέτεις ακόμα και τώρα που τα ψάρια είναι μικρά δεν φτάνουν ούτε για ζήτω... μόνο το όσκαρ, όταν μεγαλώσει θέλει 300+

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα σου είναι σίγουρα λιγα για τα ψάρια που γράφεις και μεγαλώνοντας το Oscar θα αρχίσει να επιτίθεται στα άλλα μικρότερα ψάρια σου.

Σιγουρέψου πάντως μήπως το άσπρο αυτό στεφάνι που λές δεν είναι ασθένεια αλλά ο φυσικός χρωματισμός της άκρης των πτερυγίων πυ εμφανίζεται όσο τα ψάρια αυτά μεγαλώνουν σε μέγεθος και ηλικία.

Πρόσεξε απο κοντά άν βλέπεις και κάποια αλλοίωση του πτερυγίου ή είναι απλά άσπρο το χρώμα της άκρης τους.

Οι 2 μήνες που λες ότι παρατηρείς το χρώμα είναι αρκετοι και θα είχαν εμφανιστεί και άλλα συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...