Jump to content

τη γνωμη σας παρακαλω για την οσμοση


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια μια ερωτηση με την οσμοση ειναι της danerle η professional 190 τελος παντον προσπαθω να μαζεψω νερο να γεμισω επιτελους αυτο το ενυδρειο μπας και το ξεκινησω καποια στιγμη μαζευει περιπου 1,5 λιτρα την ωρα το βρισκεται φισιολογικο???? και κατι αλλο επειδη το ενειδρειο προκειτε ναστηθει θαλασσινο fish only και μια μετρηση που εκανα του ph στο νερο της οσμοσης ειναι πολυ χαμηλο στο 6,1 λετε με το αλατι αραγωνιτη κτλ να ανεβει στο επειθυμιτο?? ειπα να παρω οσμοση για καλυτερα αντε τωρα σας ζαλησα περιμενω μια βοηθεια για τις αποριες μου ευχαριστω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να έχει αρκετά bar η πίεσή σου γιά να λειτουργήσει φυσιολογικά η Α/Ο...διαφορετικά θα κάνεις κανά μήνα να γεμίσεις όπως έκανα εγω!!!

Link to comment
Share on other sites

η αντίστροφη όσμωση θέλει περίπου 4 bar πίεση στη βρύση και θερμοκρασία νερού 24 βαθμούς περίπου για να αποδώσει τα λίτρα της ,

το πεντακάθαρο νερό έχει πολύ ασταθές ph , μόλις βάλεις αλάτι θα σταθεροποιηθεί σε ψηλότερες τιμές

καλορίζικη και καλή συνέχεια .. :)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

μαζευει περιπου 1,5 λιτρα την ωρα το βρισκεται φισιολογικο????

Αν κυριολεχτείς είναι εντελώς αφύσικο

Link to comment
Share on other sites

Αν κυριολεχτείς είναι εντελώς αφύσικο

και ομως αγαπητε φιλε μου εχει σπασει τα νευρα :) σταγωνα σταγωνα θα την δοκιμασω σε αλλο σπιτη να δω απο περιεργια παντος η οσμοση αναφερει για 190 λιτρα την ημερα με 24c θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

Αργα το βράδυ την δοκίμασες ; μηπως δουλεύει καλύτερα.Να κάνω και μια χαζή ερώτηση την πήρες καινούργια και αν ναι ηταν συναρμολογημένη ρωτάω γιατι το προφίλτρο και το φίλτρο άνθρακα έχουν επάνω ένα βελάκι με την φορα της πορείας του νερού μήπως έβαλες κάποιο ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites

θα την δοκιμασω σε αλλο σπιτη να δω απο περιεργια παντος η οσμοση αναφερει για 190 λιτρα την ημερα με 24c θερμοκρασια

Αυτό νομίζω είναι το καλύτερο που θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης,

στο σωληνάκι εξόδου του καθαρού νερού, έχει κάποια βαλβίδα?? Αν ναι πρόσεξε μήπως είναι συνδεμένη ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς με τον αντιχειρα να σταματήσεις το νερό στη βρύση , τότε έχεις λιγότερο από 2 bar και η αναμενόμενη απόδοση θα πέσει πιο κάτω από τη μέση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...