Jump to content

Recommended Posts

Πριν μου πειτε να κανω search εκανα απλα δεν βρηκα την συνδεση που ηθελα και ως γνωστον εγω και οι συνδεσεις εχουμε ενα θεμα... :)

Μεσα στην εβδομαδα θα μου ερθει ενας IC915 απλα θελω λιιιιιιιιιιγη βοηθεια στην συνδεση.

Θελω να συνδεσω 2 θερμοστατες που εχω μονους τους, μπορω ή πρεπει οπωσδηποτε να συνδεσω και τα ανεμηστηρακια (σκεφτομουνα να τα αφησω για το καλοκαιρι) ?

Βαση του σχεδιαγραμματος πιο κατω μπορει καποιος απλα να συνεχισει τις μαυρες και κοκκινες γραμμες σας παρακαλω? :)

Λεπτομερεια: Θελω να βαλω μονιμα θυληκα φις ετσι ωστε σε περιπτωση που χρειαστει να αλλαξω θερμοστατες να μπορω κατευεθειαν χωρις να χρειαστει χειρουργικη επεμβαση...

Ευχαριστω προκαταβολικα παιδια!!! :thumbup:

post-9275-1227031173_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα εδώ την όλη κατασκευή που έκανε ο ο delta66 η οποία είναι πολύ καλή μήπως σε βοηθήσει

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=18537&st=0

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...&hl=eliwell

Οσον αφορα στις ερωτησεις σου:

Μπορεις να βαλεις μονο τους θερμαντηρες και το καλοκαιρι τους ανεμιστηρες.

Δεν χρειαζεται να βαλεις θυληκα φις. Απλα βαλε ενα καλωδιο με μια μπριζα (η επιτοιχιες ειναι τελειες) ή απλα ενα ντουι σουκο. Εκει συνδεεις ενα πολυμπριζο και επανω οτι αλλο θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...&hl=eliwell

Οσον αφορα στις ερωτησεις σου:

Μπορεις να βαλεις μονο τους θερμαντηρες και το καλοκαιρι τους ανεμιστηρες.

Δεν χρειαζεται να βαλεις θυληκα φις. Απλα βαλε ενα καλωδιο με μια μπριζα (η επιτοιχιες ειναι τελειες) ή απλα ενα ντουι σουκο. Εκει συνδεεις ενα πολυμπριζο και επανω οτι αλλο θελεις.

Γεώργιε ο απόλυτος συντονισμός :):):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Σωκρατη τη ειδα την παρουσιαση του φιλου delta66 και το σχεδιαγραμμα αλλα δεν γνωριζω αν ειναι αυτο που ψαχνω εγω... :thumbup:

Γι αυτο ζητησα αν υπαρχει καποιος εθελοντης απλα να συνεχισει τις μαυρες/κοκκινες γραμμες... :)

Γιωργο Thanks, αλλα επειδη οπως προανεφερα εγω και οι συνδεσεις ειμαστε.... αδερφια ενα σχεδιακι θα βοηθουσε τα μαλλα :)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Κυριε Σωκρατη τη ειδα την παρουσιαση του φιλου delta66 και το σχεδιαγραμμα αλλα δεν γνωριζω αν ειναι αυτο που ψαχνω εγω... :thumbup:

Γι αυτο ζητησα αν υπαρχει καποιος εθελοντης απλα να συνεχισει τις μαυρες/κοκκινες γραμμες... :)

Αγαπητέ φίλε σου έχει απαντήσει ήδη ο Zorba , δηλαδή εκεί που θέλεις να βγούν θηλυκά φίς θα βγάλεις πολύπριζο ,ένα για ψύξη , ένα για θερμανση.Δες καλά το σχεδιάγραμμα σύνδεσης που δείχνει ο delta .

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΟ!!!

Και το καλοκαιρι απλα αλλαζεις το καλωδιο απο το 2 στο 5 και εισαι ετοιμος για τους ανεμιστηρες...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια, για την υπομονη που δειχνετε! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,

οταν βλεπω καποιον που το ψαχνει ΤΟΣΟ πολυ για να κανει κατι σωστο και ωραιο, ακουει αυτα που του λεμε και δεν τα περιμενει ολα ετοιμα, εγω τουλαχιστον θα κανω οτι μπορω για να τον βοηθησω...

Link to comment
Share on other sites

Δες και ΑΥΤΟ. Ότι χρειαστείς επί του συγκεκριμένου θέματος μπορείς να ρωτήσεις κι εμένα. Έχω γίνει expert του είδους. 3 έχω στήσει με διάφορες παραλλαγές και ιδιαιτερότητες!

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρολογική συνδεσμολογία

Θέση 1 & 2: Θερμοστάτης (μόνο ο ένας κλώνος του καλωδίου έτσι ώστε να λειτουργεί ο κοντρόλερ ως διακόπτης).

Θέση 4 & 5: Ανεμιστήρας (μόνο ο ένας κλώνος του καλωδίου έτσι ώστε να λειτουργεί ο κοντρόλερ ως διακόπτης).

Θέση 6 & 7: Παροχή ρεύματος

Θέση 8 & 10: Θερμόμετρο (πρέπει να είναι αυτό με την πλαστική απόληξη, ο άλλος τύπος δεν κάνει για ενυδρεία. Καλό είναι όταν αγοράζετε τον κοντρόλερ να διευκρινίζετε την χρήση για την οποία προορίζεται).

* Τα ανεμιστηράκια πρέπει να συνδέονται παράλληλα και τα συνολικά τους αμπέρ (Α) να είναι μικρότερα από τα αμπέρ (Α) που δίνει ο κατασκευαστής για τον μετασχηματιστή. Καλό είναι ο μετασχηματιστής να μην υποστηρίζει οριακά τα αμπέρ (Α) που απαιτούν τα ανεμιστηράκια. Επίσης προτιμούμε μετασχηματιστές με ρυθμιζόμενη τάση (V).

* Αν τα ανεμιστηράκια κάνουν αρκετό θόρυβο όταν δουλεύουν στα 12V, τότε μπορούμε άφοβα να μειώσουμε την τάση (από τον μετασχηματιστή) στα 9V. Φυσικά έτσι θα μειωθεί και η απόδοση των ανεμιστήρων.

* Ο λόγος που συνδέουμε τον μετασχηματιστή και όχι τα ανεμιστηράκια στον controller, είναι για να μη βρίσκεται συνέχεια υπό τάση ο μετασχηματιστής.

Ηλεκτρονικές ρυθμίσεις

Συνδέουμε την πρίζα στο ρεύμα και έχουμε:

HC1: H

HC2: C

NDT: Y (για να εμφανίζονται δεκαδικά ψηφία)

ON1: 1

OF1: 0

Για το θερμοστάτη

SP1: 26.0 (για να έχουμε θερμοκρασία 26.0 βαθμών κατά την θέρμανση)

DF1: 0.2 (για να ξεκινήσει ο θερμοστάτης όταν η θερμοκρασία φτάσει 25.8 )

Για τον ανεμιστήρα

SP2: 27.0 (για να έχουμε θερμοκρασία 27.0 βαθμών κατά την ψύξη)

DF2: 0.2 (για να ξεκινήσει ο ανεμιστήρας όταν η θερμοκρασία φτάσει 27.2)

H00: ntC (για τον τύπο καλωδίου θερμομέτρησης)

* Οι ρυθμίσεις SP1, DF1, SP2, DF2 ρυθμίζονται σύμφωνα με τη βούληση σας. Οι παραπάνω τιμές είναι απλό παράδειγμα.

Διεύθυνση Αντιπροσώπου

ΕΨΕΜ Α.Ε.Β.Ε ΑΝΩΝ. ΕΜΠΟΡΙΚΗ & ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΕΜΠΟΡΙΟ ΨΥΚΤΙΚΩΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ & ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ

Πειραιώς 139 - Τ.Κ 11854 Αθήνα

Τηλ: 210-3451001 / 210-3453641 / 210-3453176 / 210-3458533 / 210-3413566

Fax: 210-3453255

e-mail: epsem@otenet.gr

Site ΕΨΕΜ: www.epsem.gr

Site Eliwell: www.eliwell.it

Συνημμένα Thumbnails

___

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια να πω και κάτι ακόμα....

Στα λίτρα σου η λύση με τα ανεμιστηράκια ίσως δεν είναι και η καλύτερη! Θα έχεις τεράστιες απώλειες νερού ημερησιώς, κυρίως όταν θα δουλεύουν ανά 5-10 λεπτά (τις μεγάλες ζέστες). Συν το ότι για να ψύξεις τόσα λίτρα θα δουλεύουν πολλές ώρες και ίσως να είναι ασύμφωρο από άποψη ρεύματος. Εγώ θα πρότεινα chiller. Βέβαια μπορείς να τα δοκιμάσεις σε πρώτη φάση και να δεις μόνο σου αν θα σου κάνουν και μετά αποφασίζεις. Σε αυτή τη περίπτωση βέβαια, το μειονέκτημα είναι πως θα έχεις ήδη ανοίξει τρύπες στο καπάκι... :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω αν εμενα στην Ξανθη θα εβαζα ανεμιστηρακια.

Μια χαρα θα τα καταφερουν...

Το τσιλερ καιει ΠΟΛΥ ρευμα.

Πολυ καλυτερα να εχεις aircondition στο δωματιο για να δροσιζεσαι και ο ιδιος.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω αν εμενα στην Ξανθη θα εβαζα ανεμιστηρακια.

Αυτο το λες απο θεμα κοστους?

Μια χαρα θα τα καταφερουν...

Το τσιλερ καιει ΠΟΛΥ ρευμα.

Αυτο ειναι προβλημα, ηδη πληρωνω 400 ευρω το τετραμηνο στα κορακια της ΔΕΗ

Πολυ καλυτερα να εχεις aircondition στο δωματιο για να δροσιζεσαι και ο ιδιος.

Ευτυχως υπαρχει στο σπιτι

Βλεπω να πεφτουν τρελες πατεντες με 12αρια και 14αρια ανεμηστηρακια για PC :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοεις Νικο ε? :P

Ναι, αυτό εννοώ... Απογοητεύτικες από το κόστος, ε?

Δεν έχω εμπειρία πάνω στα Chiller, οπότε δεν ξέρω κατανάλωση. Ξέρω πάντως πως από απόδοση σκίζουν!

Ο Γίωργος έχει μάλλον δίκιο... δεν σκέφτηκα το γεωγραφικό σημείο (Ξάνθη)! Λογικά δεν θα έχετε την αναπάντεχη ζέστη που έχουμε εμείς εδώ στο καμίνι του Λεκανοπεδίου! Δεν ξέρω... Είναι πολλά λίτρα από την άλλη και για να γίνει σωστή ψύξη με όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες νερού (λόγο εξάτμισης) θα πρέπει να υπάρχει και ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ κυκλοφορία νερού μέσα στο ενυδρείο. Και δεν ξέρω τί κυκλοφορία μπορούν να σηκώσουν οι κιχλίδες...(???) :)

Link to comment
Share on other sites

Το κοστος ναι οντως ειναι λιγο.... socking!!! Τεσπα θα πεσει πατεντα δεν γινεται αλλιως...

Τωρα οσο αφορα τις θερμοκρασιες εδω, φετος το καλοκαιρι χτυπησαμε και 36-37...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Το κοστος ναι οντως ειναι λιγο.... socking!!! Τεσπα θα πεσει πατεντα δεν γινεται αλλιως...

Τωρα οσο αφορα τις θερμοκρασιες εδω, φετος το καλοκαιρι χτυπησαμε και 36-37...

Η ίδια θερμοκρασία μπορεί να διαφέρει από περιοχή σε περιοχή. Εγώ στην Αθήνα τα καλοκαίρια κοιμάμαι κάθε βράδυ με aircondition με θερμοκρασίες πάνω-κάτω 40 βαθμούς. Το καλοκαίρι είχα πάει στην Αίγυπτο όπου βάραγε κάτι 50άρια κι όμως δεν άνοιξα ούτε στιγμή το aircondition. Στην Αθήνα είναι αποπνιχτική η ατμόσφαιρα και σε συνδυασμό με την υγρασία και την ζέστη δεν παλεύεται η κατάσταση. Στην Αίγυπτο ήταν όλα ανοιχτά... χωρίς τσιμέντα, νέφος κλπ και δεν σε ενοχλούσε καθόλου το 50άρι... Αν έκανες βέβαια το λάθος και καθόσουν πολύ ώρα στο ήλιο....

Grilled_Steak.jpg

(μου άνοιξε η όρεξη)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παδια θελω να βγαλω ενα πολυμπριζο ακομα για τον ανεμιστηρα, ειναι σωστο το σχεδιο ? ;)

post-9275-1242837048_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...