Jump to content

καινουργιο υποστρωμα


mao

Recommended Posts

καλημερα παιδια.εχω ενα 55λιτρο το οποιο τρεχει κανα 2χρονια τωρα.δουλευει με diy co2 (2 1,5 litra coca cola), 2 λαμπες απο 20watt PL, 840.χθες το ξεστησα ολο για να βαλω υποστρωμα,το seachem flourite.απο φυτα, παλια και νεα, εχουμε java fern, 2 anubbies nana,egeria densa,bacopa monieri,hygrophila polysperma,echinodorus bleheri,cryptocorine wendtii,valisneria,Heteranthera zosterifolia,Micranthemum umbrosum,Lysimachia numm. Aureus,Eleocharis parvula,Ludwigia repens.

θελω να ρωτησω στην περιπτωση που απο βδομαδα, για παραδειγμα, μετρησω πχ σιδηρο μηδεν,προσθετω η' περιμενω;απλα ρωταω γιατι τα τελευταια φυτα ειναι απο παραγγελια και ειναι λιγο ψιλοχαλια.οποτε πως θα καταλαβω στην περιπτωση που δεν συνερχονται, οτι φταιει που δεν ''προσαρμοστηκαν'' οποτε περιμενω ακομα, και οχι οτι λειπει η λιπανση στη στηλη νερου;

επισης,οταν θελω να μεταφυτευσω, το τραβαω σιγα σιγα,η' κοβω τη ριζα πανω απο το χαλικι;

Επισης ψιλοασχετο με τα φυτα,αλλα εβαλα παραλληλα με το εσωτερικο maggi που ηδη ειχα, και το νεο μου jbl profi 120.εσταξα υγρο απο τα σφουγγαρια του εσωτερικου πριν το βαλω σε λειτουργια.αρκουν,λετε, καμια 2 βδομαδες να λειτουργουν μαζι; αυριο βεβαια που εχω κανονικη αλλαγη νερου θα ξαναριξω λιγη ''βρωμια'' παλι.ωστοσο σημερα πηρα και το sera nitrivec.αξιζει να ριξω καμια σταγονα στα υλικα του νεου φιλτρου;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.εχω ενα 55λιτρο το οποιο τρεχει κανα 2χρονια τωρα.δουλευει με diy co2 (2 1,5 litra coca cola), 2 λαμπες απο 20watt PL, 840.χθες το ξεστησα ολο για να βαλω υποστρωμα,το seachem flourite.απο φυτα, παλια και νεα, εχουμε java fern, 2 anubbies nana,egeria densa,bacopa monieri,hygrophila polysperma,echinodorus bleheri,cryptocorine wendtii,valisneria,Heteranthera zosterifolia,Micranthemum umbrosum,Lysimachia numm. Aureus,Eleocharis parvula,Ludwigia repens.

θελω να ρωτησω στην περιπτωση που απο βδομαδα, για παραδειγμα, μετρησω πχ σιδηρο μηδεν,προσθετω η' περιμενω;απλα ρωταω γιατι τα τελευταια φυτα ειναι απο παραγγελια και ειναι λιγο ψιλοχαλια.οποτε πως θα καταλαβω στην περιπτωση που δεν συνερχονται, οτι φταιει που δεν ''προσαρμοστηκαν'' οποτε περιμενω ακομα, και οχι οτι λειπει η λιπανση στη στηλη νερου;

επισης,οταν θελω να μεταφυτευσω, το τραβαω σιγα σιγα,η' κοβω τη ριζα πανω απο το χαλικι;

Επισης ψιλοασχετο με τα φυτα,αλλα εβαλα παραλληλα με το εσωτερικο maggi που ηδη ειχα, και το νεο μου jbl profi 120.εσταξα υγρο απο τα σφουγγαρια του εσωτερικου πριν το βαλω σε λειτουργια.αρκουν,λετε, καμια 2 βδομαδες να λειτουργουν μαζι; αυριο βεβαια που εχω κανονικη αλλαγη νερου θα ξαναριξω λιγη ''βρωμια'' παλι.ωστοσο σημερα πηρα και το sera nitrivec.αξιζει να ριξω καμια σταγονα στα υλικα του νεου φιλτρου;

Κράτα όλες τις συνθήκες ιδανικές για τα φυτά σου και τα νεοφερμένα θα επανέλθουν το συντομότερο, όσο για τα βακτήρια, από τη στιγμή που μπόλιασες είσαι οκ απλά μέτρα αμμωνία τη πρώτη εβδδομάδα και τάιζε λίγο μέχρι να σταθεροποιηθεί η αποικία στο φίλτρο.

Καλή συνέχεια! :)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Thanx για την απαντηση!!

αρα αρχιζω σιγα σιγα και λιγο λιπανση με υγρα, βλεποντας παντα και την κατασταση των φυτων.

επισης θα ηθελα να ρωτησω και το εξης:

νομιζα οτι το flourite seachem που χρησιμοποιησα σαν υποστρωμα θελει σκεπασμα οπως και τα αλλα υποστρωματα,οποτε και απο πανω εβαλα το κλασσικο χαλικακι για 3-4 ποντους.μετα ομως διαβασα στο ιντερνετ οτι αυτο μπαινει και μονο του.χωρις δηλαδη να σκεπαστει.μηπως τελικα ετσι οπως το εβαλα αχρηστευθει και δεν προσφερει τιποτα;και εφαγα μια μερα για να ξεστησω ενυδρειο και να γινει απο την αρχη.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

αν και μπαινει μονο του οπως αλλωστε εχεις διαβασει,δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν σκεπαστει με αλλο υποστρωμα.αλλωστε η υφη του επιτρεπειτο νερο να περναει σε ολα του τα στρωματα,και ετσι δεν χανει τα ωφελιμα συστατικα του...

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για υπόστρωμα εμπλουτισμένο τότε μετά τους 6 μηνες λειτουρεί απλά ως χαλίκι αλλά αυτή είναι και η δουλειά του, να δίνει δηλαδή μια καλή αρχή στα φυτά, από εκεί και πέρα συμπληρώνεις τα θρεπτικά στις ρίζες με ταμπλέτες.

Αντίθετα υπάρχουν και υποστρώματα όπως το flourite που δεν είναι απλά άμμος με λίπασμα αλλά ορυκτό που έχει την ικανότητα να συγκρατεί τα θρεπτικά μέχρι να απορροφηθούν από τη ρίζα των φυτών και επαναφορτίζεται ολικά με τις ταμπλέτες της ίδιας εταιρίας, όταν γίνει αυτό, είναι πάλι σαν καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δηλαδή έχει "λήξει" το υπόστρωμα και όμως με ένα λίπασμα που ρίχνω τα φυτά αναπτύσονται αρκετά γρήγορα. Δε βάζω ταμπλέτες.

Κακό είναι αυτό ή καλό?

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται.

εαν εχεις φυτα γρηγορης αναπτυξης τοτε τα ζουμια σε βοηθουν πολυ.

εαν εχεις ομως αργης σχετικα αναπτυξης φυτα πχ εχινοδωροι...που εχουν μεγαλα ριζικα συστηματα τοτε οι ταμπλετες ειναι μονοδρομος και ειναι βασικες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εξαρτάται και τι ιχθυοφόρτιση έχει το ενυδρείο σου και αν υπάρχουν αρκετά απορρίματα για να γίνουν λίπασμα. Οπότε την δουλειά δεν την κάνουν μόνο τα ζουμιά που ρίχνεις!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν πρέπει να βάζουμε σκούπα βυθού?

Εγώ προσωπικά δε μπορώ να βάλω διότι υπάρχουν πολλά φυτά και σε λίγα μέρη χωράει σκούπα, οπότε δε βάζω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η προσωπική μου εμπειρία με δίδαξε ότι: όσο το ενυδρείο μου δουλεύει ρολόι δεν πειράζω τίποτα, πχ αν δεν βάζω ταμπλέτες και όλα τα φυτά αναπτύσσονται όπως επιθυμώ τότε γιατί να διαταράξω την ισορροπία του ενυδρείου, αν το υπόστρωμα το έχω 5 χρόνια και τα φυτά μου αναπτύσσονται γιατί να το αλλάξω, ή γιατί να βάλω ταμπλέτες βυθού, κτλ.

Με απλά λόγια θέλω να πω ότι προσθέτουμε, ή αφαιρούμε από το ενυδρείο μας όταν και όποτε χρειάζεται, αλλιώς το αφήνουμε στην ησυχία του. Θα βαδίζουμε όπως θέλει το ενυδρείο και όχι όπως έχουμε ακούσει ή μας έχουν πει. Δεν μας απασχολεί πως λειτουργούν των αλλωνών τα ενυδρεία ή τη συμβαίνει σε άλλα ενυδρεία, το κάθε μικρό οικοσύστημα είναι μοναδικό και έτσι πρέπει να το χειριζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.ειδα οτι οι ακρες σε καποια φυλλα στους εχινοδορους,στις βαλισνεριες και στις κρυπτοκορινες αρχισαν να ψιλοδιαλυονται.το περιεργο ειναι οτι αυτα τα φυτα τα ειχα απο πριν στο ενυδρειο.αντε η κρυπτοκορινα ειναι περιεργη με τις μεταφυτευσεις,τα αλλα ομως; να περιμενω και αλλο,η΄ να αρχισω να ριχνω λιγο καλιο για αρχη;απο μετρησεις ΝΟ3=5 και PO4=0 με τεστ απι.σιδηρο εχω 0,10.

Link to comment
Share on other sites

φίλε νομίζω το ΝΟ3 σου είναι λίγο χαμηλό για φυτεμένο ενυδρείο. Για την σκούπα που ρώτησες έχουν γίνει μεγάλες συζητήσεις, ίσως τελικά να μην είναι απαραίτητη! Όλα κάνουν τον κύκλο τους. Κοίτα τον κατάλογο ασθενειών για φυτά, μάλλον χρειάζεται λίγο κάλιο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...