Jump to content

Βοήθεια σχετικά με Άλγη...


giannispass

Recommended Posts

Καησπέρα,

στις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει, μπορείτε να αντιληφθείτε το πρόβλημα.

Πρόκειται για φυτεμένο ενυδρείο 240 lt, με δυο 54 watt λάμπες και δυο 38 watt, ρυθμισμένες με χρονοδιακόπτη να ανάβουν απο τις 13.00 μέχρι τις 23.00.

Υπάρχει μπουκάλα Co2, με ηλεκτρονικό PH Controller σετταρισμένο στο ph6,5, εσωτερική θερμοκρασία 28C(λόγω Δίσκων) και γίνεται λίπανση με όλη την σειρά της Flourish(πριν τεσσερις ημέρες πρόσθεσα το Trace και το Phosphorus).Απο μετρήσεις έχω

NO2 0, NH3/NH4 0, NO3 25,0 , GH 12 , KH 2 , FE 0,25 , P04 0,25.

Οι μετρήσεις γίνονται με υγρά αντιδραστήρια.

Αλλαγές γίνονται κάθε 15 ημέρες το 30% περίπου, με νερό απο ΑΟ αποκλειστικά, στο οποίο προσθέτω ιχνοστοιχεία της Dennerle.

Μέχρι και πριν τέσσερις ημέρες, είχα μόνο τριχοειδής άλγη.

Απο την ημέρα που ξεκίνησα το Flourish Phosphorus, άρχισαν και τα υπόλοιπα προβλήματα(βλέπετε πανω στα φύλλα, τις μπλέ-πράσινες-μαύρες κιλίδες)...

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ :)

post-7589-1227105177_thumb.jpg

post-7589-1227105196_thumb.jpg

post-7589-1227105217_thumb.jpg

post-7589-1227105234_thumb.jpg

post-7589-1227105249_thumb.jpg

post-7589-1227105278_thumb.jpg

post-7589-1227105305_thumb.jpg

post-7589-1227105323_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ας φιλοσοφησουμε αφου πολλες μπορει να ειναι οι αιτιες. :) μπορει να βγει κατι χρησιμο.

Oταν λες ολη τη σειρα της Flourish, εννοεις της seachem?

Δηλαδη προσθετεις και excel? (ομως αυτο ειναι υποκαταστατο του διοξειδιου που ηδη προσθετεις με μπουκαλα).

Τωρα τι λενε οι μετρησεις δεν ξερω αλλα λογικα αφου εχεις δισκους, απο τις τροφες τους το νερο θα εχει τον απαραιτητο φωσφορο που χρειαζονται τα φυτα :P και απο τη στιγμη που λες οτι αρχισαν τα συμπτωματα απο την ημερα που προσθετεις φωσφορο, ειναι απλο νομιζω.

Απο την αλλη υπαρχει και η σκεψη οτι τα φυτα θελουν το χρονο τους για να προσαρμοστουν στις νεες συνθηκες ειτε σε θεματα φωτισμου ειτε λιπασματων και συνθηκων νερου.

Εγω παντως θα τον εκοβα το φωσφορο για δοκιμη.

Αφου χρησιμοποιεις ολα ης seachem και σε περιπτωση που ακολουθεις τo προγραμμα της seachem για τα λιπασματα, καλο ειναι να ξερεις οτι δεν αντιστοιχει για ολα τα ενυδρεια στην ιδια δοσολογια και για ολα τα λιπασματα.

Αυτο ειναι για πολυ φουλ φυτεμενο και αυτες ειναι οι ανωτερες δοσολογιες που μπορει να αντεξει ενα ενυδρειο. Ειναι ενας "μπουσουλας" λοιπον γενικα, και ο καθενας αναλογα τις μετρησεις του και το ματι του θα πρεπει να προσθετει το καθε λιπασμα.

Καποιο ςπχ με NO3:25 γιατι να προσεθετε nitrogen?

Με πολυ καλο υποστρωμα ή με μπολιασμα με ταμπλετες θα επρεπε να προσεχε καποιος τη δοσολογια του iron

ή το προφανες, εσυ που χρησιμοποιεις 100% ΑΟ για να βαζεις και αντιχλωριο (οπως λεει το προγραμμα) στο νερο αφου το νερο της AO δεν εχει χλωριο? (ο μονος λογος ειναι να βαζεις λιγο προληπτικα για την μεμβρανη των ψαριων)

ΥΓ1 αν αλλαζεις με 100% νερο απο ΑΟ, εκτος απο ηλεκτρολυτες προσθετεις και ιχνοστοιχεια (που δεν εχει η ΑΟ) ετσι?

ΥΓ2 οι ηλετρολυτες dennerle ανεβαζουν και τη kH ταυτοχρονα με τη gH με αναλογια 2 προς 1,3 (2gH/1,3kH).

Αν προσθετεις 100% ΑΟ με ηλεκτρολυτες, που σημαινει οτι εχεις τον ελεγχο των σκληροτητων, πως γiνεται να εχεις kH 2 και gH 12 ??

ΥΓ Στο τελος θα καταλαβεις και εσυ οτι φυτα και δισκοι δεν πανε μαζι στην πραγματικοτητα.

Ενα απο τα δυο θα ειναι παραπονεμενα :glare:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και συγχαρητήρια για τις γνώσεις σου.

Λοιπόν, όσο αφορά το ΚΗ 2, GH 12 αυτό είναι μια πονέμένη ιστορία, που πιστεύω οτι ευθύνη έχουν οι ηλεκτρολύτες της Dennerle, για την περίεργη αυτή αναλογία που έχουν KH/GH. Θα ψάξω αν υπάρχουν άλλοι που να είναι πιο κοντά στο 1/1.

Αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατι όταν ετοιμάζω το νερό έχω KH 6, GH 10 και οταν μπαίνει στο ενυδρείο, το ΚΗ πέφτει στο 2 με 3, ενω η GH παραμένει στα ύψη.

Όσο για το Excel, εχω μειώσει κατα πολύ την δοσολογία του, λόγω μπουκάλας Co2.

Το ίδιο ισχύει και για τον σίδηρο, γιατί οταν τον ξεκίνησα, έγινε μια έκρηξη πράσινης άλγης στα τζάμια του ενυδρείου. έχω καλό υπόστρωμμα και έχω βάλει και ταμπλέτες στους Εχινόδορους και τις Κρυπτοκορίνες, δίπλα στις ρίζες τους.

Τον Φώσφορο μάλλον θα τον σταματήσω, ή να μειώσω λες καλύτερα την δοσολογία στο 1/2? :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και συγχαρητήρια για τις γνώσεις σου.

Λοιπόν, όσο αφορά το ΚΗ 2, GH 12 αυτό είναι μια πονέμένη ιστορία, που πιστεύω οτι ευθύνη έχουν οι ηλεκτρολύτες της Dennerle, για την περίεργη αυτή αναλογία που έχουν KH/GH. Θα ψάξω αν υπάρχουν άλλοι που να είναι πιο κοντά στο 1/1.

Αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατι όταν ετοιμάζω το νερό έχω KH 6, GH 10 και οταν μπαίνει στο ενυδρείο, το ΚΗ πέφτει στο 2 με 3, ενω η GH παραμένει στα ύψη.

Όσο για το Excel, εχω μειώσει κατα πολύ την δοσολογία του, λόγω μπουκάλας Co2.

Το ίδιο ισχύει και για τον σίδηρο, γιατί οταν τον ξεκίνησα, έγινε μια έκρηξη πράσινης άλγης στα τζάμια του ενυδρείου. έχω καλό υπόστρωμμα και έχω βάλει και ταμπλέτες στους Εχινόδορους και τις Κρυπτοκορίνες, δίπλα στις ρίζες τους.

Τον Φώσφορο μάλλον θα τον σταματήσω, ή να μειώσω λες καλύτερα την δοσολογία στο 1/2? :P

Η αναλογια του kH/gH στους ηλεκτρολυτες της dennerle ειναι 2 προς 1,3 απο την ιδια την dennerle δεδομενη.

Κανεις δεν εχει 1 προς 1.

Και απο τις τιμες δινεις στο νερο της προετοιμασιας (10 προς 6) την επιβεβαιωνεις.

Δεν πιστευω οτι φταινε οι ηλεκτρολυτες.

Κατι αλλο συμβαινει και αλλαζουν τα δεδομενα οταν μπαινει το νερο μεσα στο ενυδρειο.

Μηπως εχεις τυρφη στο φιλτρο ή καπου αλλου?

Υπερβολικα ξυλα δεν βλεπω, τι υποστρωμα και πετρες εχεις?

Δεν πιστευω να ριχνεις καποιο buffer?

Για δωσε μια λιστα με τις ακριβεις δοσεις λιπασματων που βαζεις και καθε ποτε φυσικα.

Επισης ειπες οτι εχει 10 ωρες φωτοπεριοδο με 184 Watt στα 240 λιτρα (0,75 Watt/Lt) καλη ποσοτητα φωτισμου για φυτεμενο με μπουκαλα CO2.

Δωσε ομως και τα kelvin των λαμπτηρων οπως και τι τυπος ειναι (T5 ή Τ8) και ποσο καιρο λειτουργουν, μηπως καποιος επιστημων στα φωτα μας "φωτισει". :)

Ποσο καιρο

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ3=25 και άλγη? τι κάνει νιάου νιάου? Και οι δίσκοι θα είναι στεναχωρεμένοι... κατέβασέ το με μια καλή αλλαγή νερού και κράτα το κάτω από 10. Οι αλλαγές νερού θα βοηθήσουν και τα φυτά γενικά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...