Jump to content

Για γαριδούλες....


Recommended Posts

Είχα ένα ενυδρείο 20l με τέτρα μέσα και άδειασε πρόσφατα (τα ψαράκια πήγαν αλλού). Σκεφτόμουν λοιπόν να βάλω μέσα γαριδούλες.... :) και η ερώτηση είναι: γίνεται να μπουν γαρίδες έτσι ή χρειάζεται κάτι ειδικό; Σε όσες παρουσιάσεις έχω δει ότι δεν υπάρχει κάτω κανονικό χαλίκι μα κάτι άλλο.... κανένας που ξέρει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με κανονικο χαλικι. Αρκει να μην ειναι ασβεστολιθικο.

Εγω στα δικα μου εχω περιπου 1 εκατοστο μαυρο χαλικακι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με κανονικο χαλικι. Αρκει να μην ειναι ασβεστολιθικο.

Εγω στα δικα μου εχω περιπου 1 εκατοστο μαυρο χαλικακι...

Νομιζα ότι υπάρχει ειδικό υπόστρωμα για γαρίδες... Είχα δει στο water inn κάτι ''έτοιμα'' γαριδοενυδρεία συσκευασμένα που είχαν ένα χαλίκι μέσα. Της Dernnele κάτι τέτοιο.

Α, ναι, από φυτάκια τί αρέσει στις γαριδούλες; :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις.

Προκειμενου οι εταιριες να εχουν κατι να πουλησουν σε μεγαλυτερη τιμη, θα βγαλουν και ειδικο υποστρωμα για φυτα επιφανειας...

Μπορεις να προσφερεις στις γαριδουλες λιγο υποστρωμα σαν αυτο που σου ειπα και ενα στρωμα φυλλα και θα ειναι ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΕΣ.

Οσο για φυτα, προτιμουνται τα αργης αναπτυξης οπως ανουμπια, java moss και java fern για να μην ανταγωνιζονται τους μικροοργανισμους (biofilm) που ειναι η αγαπημενη τροφη των γαριδων...

Ριξα μια ματια στην παρουσιαση των δικων μου...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=21109

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στην παρουσιαση των δικων μου...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=21109

Τα έχω ήδη δει και θαυμάσει :P:)

Οπότε θα βάλω το χαλικάκι που μου αρέσει (μαύρο μάλλον) και μετά μια επιδρομή στην σχολή μου για ξερά φύλλα, τί το χουμε κοτζάμ Γεωπονικό αν δεν το χρησιμοποιούμε, ε; :glare: Ευχαριστώ :thumbup::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Βρε...

συναδελφος είσαι????

Τωρα αν εννοεις το Γεωπονικο Αθηνων, εγω δεν θα επερνα φυλλα απο εκει με ολους αυτους τους ρυπους τριγυρω.

Καλυτερα να το καθυστερησεις μεχρι να πας στην εξοχη...

Link to comment
Share on other sites

Βρε...

συναδελφος είσαι????

:P:glare:

Καλά πόσοι συνάδελφοι γεωπόνοι έχουν βαρέσει τρέλα με τα ψάρια;;;

Ναι, το Γεωπονικό Αθήνας εννοώ, όταν λες ρύπους; 400 στρέμματα σχολή μες στον βοτανικό κήπο, δεν θα πάρω από κανα αθηναίηκο πεζοδρόμιο.

Μπορεί βέβαια να χουν βάλει κανα κουλό λίπασμα οπότε ίσως να χεις δίκιο :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν φοβαμαι τοσο τα λιπασματα, οσο τους ρυπους της ατμοσφαιρας...

Οι γαριδες ειναι ΠΟΛΥ ευαισθητες σε βαρεα μεταλα κλπ...

Οσο για τους γεωπόνους.....

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Σωστός..... Αλλά οι γαρίδες δεν τα τρώνε έτσι; Οπότε τί να χουν που θα τις επιβαρύνει; Για την ανάπτυξη των βιοφιλμ δεν χρησιμοποιούνται τα φύλλα; Λες ότι έχει κάτσει στα φύλλα να περάσει στις γαρίδες από τα βιοφιλμ; Ναι, έχεις ένα δίκιο, να μην το δοκιμάσω;

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο.

Εν το μεταξυ, οι γαριδες συνεχεια μασουλανε επανω στα φυλλα και καθως τα φυλλα αποσυντιθονται, δεν ξερω τι ακριβως τρωνε.

Για παραδειγμα, βαζω τα ιδια φυλλα στις πρασινες, στις αμανο και στις τσερυ.

Οι αμανο τα διαλυουν/εξαφανιζουν σχετικα γρηγορα παρολο που ειναι μονο 6.

Στις τσερυ κρατανε αρκετα παραπανω, ενω στις πρασινες δεν παθαινουν σχεδον τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τότε να μην το διακινδυνέψω να βάλω φύλλα από τη σχολή... Οπότε το ενυδρείο αναβάλλεται μέχρι να βρω χρόνο για εκδρομούλα, κρίμα :):P Ή μηπως οι γαρίδες θα επιβιώσουν και χωρίς φυλλαράκια;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω :):P:glare::thumbup: Και όταν με το καλό βρω το δέντρο... :buttrock:

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε :buttrock::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

φίλε zorba μετά από την παρουσίαση των ενυδρείων σου έβαλα κι εγώ φύλλα βελανιδιάς που μάζεψα από το χωριό, αλλά και οι amano και οι red crystal τα σνομπάρουν, αντ' αυτού πάνε και χώνονται συνέχεια ανάμεσα στις ανούμπιες! τι φταίει; έχεις καμιά ιδέα; Όταν λες ότι οι amano τα διαλύουν εννοείς τα τρώνε;

Link to comment
Share on other sites

Εγω μουλιαζω τα φυλλα σε νερο ενυδρειου (σε ενα πλαστικο ποτηρι στο οποιο ειχα αγορασει καποιους μονομαχους μου) για καμια εβδομαδα και κατω απο φως και μετα τα βαζω.

Τωρα οπως εγραψα και παραπανω δεν ξερω αν τα τρωνε ή τρωγοντας το βιοφιλμ φθειρονται πιο γρηγορα παντως ΣΙΓΟΥΡΑ φθειρονται πιο γρηγορα.

Βεβαια αυτο δεν γινεται σε 5-10 μερες αλλα σε κανενα μηνα (ισως και παραπανω).

Link to comment
Share on other sites

Μισό γιατί μπερδεύτηκα και γω τώρα: Μαζεύεις χλωρά τα φύλλα και τ' αποξηραίνεις ο ίδιος με φως ή τα μαζεύεις ήδη ξερά και απλώς τα απολυμάνεις από τις τάνινες;

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο δεν το ανοιγεις σε καινουργιο θεμα να μας κανεις παρουσιαση τι ακριβως κανεις;

με ενδιαφερει και εμενα το θεμα

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο δεν το ανοιγεις σε καινουργιο θεμα να μας κανεις παρουσιαση τι ακριβως κανεις;

με ενδιαφερει και εμενα το θεμα

:):P:glare: Όπως και πολλούς με γαρίδια.....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε μου και για την απάντηση εδώ και για το νέο thread! Οι γαρίδες μου θα σε ευγνωμωνούν!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, για φιλτράρισμα; Κανονικό φίλτρο ή κάτι αλλο, μιας και ο γαριδούλες είναι τόσο ευαίσθητες; Θυμίζω, μιλάμε για 20 λίτρα καθαρά......

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικο ειναι το φιλτρο αεραντλιας για τρεις λογους:

1) Εχει πολυ χαμηλη ροη.

2) Δεν κινδυνευουν τα μικρα, και

3) Επανω στο σφουγγαρι δημιουργειται biofilm.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικο ειναι το φιλτρο αεραντλιας για τρεις λογους:

1) Εχει πολυ χαμηλη ροη.

2) Δεν κινδυνευουν τα μικρα, και

3) Επανω στο σφουγγαρι δημιουργειται biofilm.

...με ένα σημαντικό μείον: Τον θόρυβο που κάνουν οι περισσότερες αεραντλίες!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο τι ειναι το φιλτρο αεραντλιας;

μεχρι στιγμης ηξερα την αεραντλια που την συνδεεις με μια πετρα για τις φυσαλιδες αερα

Το ιδανικο ειναι το φιλτρο αεραντλιας για τρεις λογους:

1) Εχει πολυ χαμηλη ροη.

2) Δεν κινδυνευουν τα μικρα, και

3) Επανω στο σφουγγαρι δημιουργειται biofilm.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...