Jump to content

Set Up Φιλτρων


sarevock

Recommended Posts

Λοιπον εχω 2 φιλτρα :

1 tetratec ex1200 με μια εισοδο και μια εξοδο

1 eheim 2080 με δυο εισοδους και μια εξοδο

Μηπως θα μπορουσατε να με βοηθουσατε πως να τα στησω μεσα στο ενυδρειο βαση του σχεδιου παρακατω?

δηλαδη ποιον τροπο εξοδων να επιλεξω? απο πανω? απο κατω? απο πλαι?

A τροπο?

Β τροπο?

Γ τροπο?

Συνδιασμο καποιων?

Τι θα ηταν το ποιο σωστο δηλαδη? :)

Thanks ! :P

post-9275-1227262567_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατα πασα πιθανοτητα θα εβαζα την εξοδο του πιο δυνατου φιλτρου στην επιφανεια και του δευτερου διαγωνια στο πλαινο τζαμι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατα πασα πιθανοτητα θα εβαζα την εξοδο του πιο δυνατου φιλτρου στην επιφανεια και του δευτερου διαγωνια στο πλαινο τζαμι...

Στην επιφανεια Γιωργο με ποιον τροπο Α ή Γ ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η δική μου πρόταση:

post-6647-1227270934_thumb.jpg

Εντελώς τυχαία το ψαράκι δείχνει ευτυχισμένο! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξεχασα να πω οτι το ενυδρειο δεν ειναι κολλημενο σε τοιχο... φαινεται και απο μπρος και απο πισω...ειναι σαν διαχωριστικο στο σαλονι.

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Σε τόσο μεγάλο ενυδρείο θα έλεγα ότι καλό είναι οι έξοδοι να μην είναι στην ίδια πλευρά για να έχεις σχετική ανατάραξη και στις δύο πλευρές του ενυδρείου (ειδικά για αφρικάνικο μάλιστα). Ειδάλλως υπάρχει κίνδυνος να έχεις περιοχές με λιμνάζοντα νερά και να χρειαστείς έξταρ κυκλοφορητές.

Εγώ θα κρατούσα ένα Α και ένα Γ, (όλα στην επιφάνεια) μόνο που το Γ θα το έβαζα στην δεξιά πλευρά και θα ήταν το Tetratec που ξέρω ότι έχει χαμηλή ροή σχετικά με το 2080.

Τώρα, για να λάβεις και αυτό υπόψη, μετά θα δεις αν θα χρησιμοποιήσεις τα spray bar ή όχι και αυτό θα το αποφασίσεις όταν τα βάλεις σε λειτουργία και εξετάσεις τη δύναμη της ανατάραξης.

Ίσως χρειαστεί να βγάλεις την μπροστινή τάπα κάποιου spray bar ή και να μην το χρησιμοποιήσεις και καθόλου αφήνοντας απλά τη σωλήνα να ρίχνει νερό, ή ακόμη θα το γυρίσεις κατάλληλα προς το τζάμι για να δεις πόση ροή σε βολεύει.

Οι τελικές ρυθμίσεις μόνο με πειράματα αποφασίζονται αλλά η αρχική τοποθέτηση κατά τη γνώμη μου είναι αυτή που περιέγραψα παραπάνω.

EDIT: Προαφανώς έγραφα ενώ απαντούσατε stormtrooper και sarevock.

(α) Η πρόταση του stormtrooper συμφωνεί με τη δική μου ως προς τις διαφορετικές πλευρές.

(β) Ένας λόγος παραπάνω αν είναι διαχωριστικό, για την επιφανειακή τοποθέτηση των εξόδων.

Αν θα είναι διαχωριστικό, μπαίνουν και άλλα σημαντικά θέματα που δεν συζητήθηκαν καθόλου

όπως για παράδειγμα η πλήρης απόκρυψη εξαρτημάτων, ότι δεν υπάρχει πλάτη και το στήσιμο των πετρών θέλει προσοχή και σχεδιασμό, κλπ

Λίγα - λίγα μας τα λες !! :)

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

...ε, τότε:

post-6647-1227272065_thumb.jpg

Είμαι υπέρ του spaybar. Και οι δύο μπάρες θα πρέπει να είναι ΕΚΤΟΣ νερού, με κλίση προς την επιφάνεια για καλύτερη οξυγόνωση!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια, ετσι θα το κανω! :)

τωρα οσο αφορα την αποκρυψη, θα ανεβασω φωτος οταν παρω τις πετρες και τις στησω στο μπαλκονι!!!

εκτος αν προτεινεται πανω σε αυτο κατι ...?!?

Link to comment
Share on other sites

'Η αυτό (με το βέλος η προτεινόμενη)

Θα σου κάνω μύνηση για χρήση ξένης πνευματικής ιδιοκτησίας-δημιουργίας!!!!

:)

:P

Link to comment
Share on other sites

Θα σου κάνω μύνηση για χρήση ξένης πνευματικής ιδιοκτησίας-δημιουργίας!!!!

:)

:glare:

Κοίτα, μύνηση δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις...

Τώρα αν εννοείς μήνυση .... το συζητάμε :P

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια, ετσι θα το κανω! :)

τωρα οσο αφορα την αποκρυψη, θα ανεβασω φωτος οταν παρω τις πετρες και τις στησω στο μπαλκονι!!!

εκτος αν προτεινεται πανω σε αυτο κατι ...?!?

Τριαντάφυλλε, είναι αρκετά δύσκολο να καταφέρεις να κρύψεις τις εισαγωγές π.χ. των φίλτρων σε ενυδρείο διπλής όψης, εκτός αν είχες προβλέψει να ανοίξεις τρύπες στον πάτο του ενυδρείου για το σκοπό αυτό και το είχες οργανώσει αλλιώς (απ' οτι θυμάμαι δεν ισχύει κάτι τέτοιο).

Αλλά δεν είναι μόνο τα εσωτερικά στο ενυδρείο εξαρτήματα αλλά και τα εξωτερικά.

Δηλαδή, σωλήνες των φίλτρων, τα καλώδια των συσκευών και αισθητήρων, με αυτά αποφάσισες πώς θα τα οργανώσεις; Γιατί σε ένα διπλής όψης ενυδρείο - κατά τη γνώμη μου - ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Στα υπόλοιπα ενυδρεία απλά τα κρύβουμε στον τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μύνηση δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις...

Τώρα να εννοείς μήνυση

:):P:glare::thumbup:

δεν παιζεστε και οι 2

Φιλε Ανδρεα θα προσπαθησω να κρυψω οτι μπορω... θα ανεβαζω φωτος και θα με διορθωνεται!

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μύνηση δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις...

Τώρα αν εννοείς μήνυση .... το συζητάμε :)

Ok τότε! Θα σου κάνω μήνυση για χρήση ξένης πνευματικής ιδιοκτησίας-δημιουργίας και για ηρονύα!

Link to comment
Share on other sites

Τριαντάφυλλε,

Μπορείς να "κρύψεις" τα εσωτερικά στοιχεία του φίλτρου σου πασαλείβοντας τα μπαστούνια με σιλικόνη και στην συνέχεια να ρίξεις πάνω τους άμμο/τριμμένη πέτρα/τύρφη!

Όσο για τα εξωτερικά... πασάλειψέ τα με σιλικόνη και βάλε πάνω τους βάζα, τασάκια, λουλούδια....

Link to comment
Share on other sites

Τριαντάφυλλε,

Μπορείς να "κρύψεις" τα εσωτερικά στοιχεία του φίλτρου σου πασαλείβοντας τα μπαστούνια με σιλικόνη και στην συνέχεια να ρίξεις πάνω τους άμμο/τριμμένη πέτρα/τύρφη!

Σωστοοοοοοοοος ο παικτης! :buttrock:

Όσο για τα εξωτερικά... πασάλειψέ τα με σιλικόνη και βάλε πάνω τους βάζα, τασάκια, λουλούδια....

:):P:glare::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ok τότε! Θα σου κάνω μήνυση για χρήση ξένης πνευματικής ιδιοκτησίας-δημιουργίας και για ηρονύα!

:P See you in court then ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...