Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Έχω σύνδεση forthnet και έχω το router Linksys wag200g το wireless που δίνει η forthnet στο double play. Το πρόβλημα είναι το εξής.Δεν μπορώ να κατεβάσω με μεγάλη ταχύτητα.Οι seeds ειναι 1907 και οι peers 17703 οποτε δεν ειναι εκει το θεμα.το θεμα ειναι οτι πάω στο portforward για να ανοίξω πόρτα και τα κάνω όπως τα λέει αλλά τίποτα. Υπάρχει κάποια ελληνική σελίδα για να δω καλύτερα τι συμβαίνει γιατί η πιο πάνω σελίδα που ανέφερα μου φαίνεται κάπως παλιά. Ευχαριστώ

Υ.Γ αν εχει καποιος το ιδιο προβλημα και το ελυσε θα με βοηθουσε να μου το πει.

Link to comment
Share on other sites

ισως ασχετο,αλλα εχεις τσεκαρει για κανα update το firmware του router σου...?

ενα πολυ χρησιμο σχετικο με την τεχνικη ερωτηση σου φορουμ ειναι το www.insomnia .gr

καλη συνεχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

και στο insomnia εχω γραψει και περιμενω απαντησεις απλα ηθελα να το βαλω και εδω για πιο αμμεσα.Το εχω κανει το update ολα τα εχω δοκιμασει αλλα τπτ

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη της forthnet για adsl(θα δυσκολευτεις λίγο, μιλάει συνέχεια) και θα σου πούνε βήμα βήμα πως να ανοίξεις τα ports στον router.

Έχε πάντως υπόψιν σου ότι οι ελληνικοί isp "κόβουν" το download από τα torrents για να μην μπουκώσουν οι μπουκωμένες γραμμές τους. Στην καλύτερη περίπτωση θα μπορέσεις να κατεβάσεις με 400kbps, το σύνηθες είναι 40 με 100 kbps.

Πάντως ένα καλό site με πληροφορίες για port forwarding σε routers είναι το www.portforward.com

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

....και εγω πληρωνω για 24mbps (doubleplay) και κατεβασω maximum στα 5mbps !!!

Μπες στο http://www.speedtest.net/ να τσεκαρεις την ταχυτητα σου.

Οφειλω να σου πω οτι το ιδιο router wag200g εχω αλλα και το προηγουμενο μοντελο linksys που μου ειχαν δωσει (προηγουμενη συνδεση με ιδια εταιρεια) ...και τα 2 αυτα router λοιπον ειχαν τρελλη ασυμβατοτητα με το wirelss του laptop μου HP (τα ειχα δοκιμασει και με δευτερο laptop HP).

Παντα μετα απο 7 περιπου λεπτα, χανοτανε το wireless !!! ...και δεν το ξαναβρισκε αν δεν εκανα restarts.

Για 1,5 χρονο δεν εβρισκα λυση. Ειχα κατεβασει ολα τα firmware updates, ειχα φερει τεχνικους τα εξετασουν τα παντα...τιποτα. Ποτε δεν λυθηκε αυτο το προβλημα !!

Παρα μονον οταν μονος μου αγορασα το wireless router της apple...και το κουμπωσα με ethernet cable πανω στο wag200g. Μονον τοτε λυθηκε το θεμα.

Τελικα ετσι το wireless μου το δινει το apple router και εχω κανει disable το wireless του wag200g.

Στα λεω ολα αυτα σε περιπτωση που αντιμετωπισεις τετοιο προβλημα και τραβας τα μαλλια σου για 1,5 ολοκληρο χρονο οπως εγω !!

Την λυση την βρηκα στην τυχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα linksys ειχαν θεμα με το TX rate και σιγα σιγα χανοταν η συνδεση.

Ψαξτω λιγο μηπως ειναι αυτο γιατι ρυθμιζεται απο τον Router.

Για το Utorrent τσεκαρε οτι ΔΕΝ εχεις ενεργοποιηση την επιλογη Randomize port each start. Δοκιμασε στα prefferences να δηλωσεις την γραμμη σου εως xx/768k

Η FORTHnet τουλαχιστον που ξερω δεν κοβει τα download των torrent, εγω κατεβαζω απο καλους server με 1MB/Δευτερολεπτο.

Link to comment
Share on other sites

και εγω forthnet exw 24αρα αλλα δεν εχω δει ακομα πανω απο 350kb :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...