Jump to content

Το μποστανάκι του Mastronik...


mastronik

Recommended Posts

Το πήρα απόφαση να παρουσιάσω και εγώ τον κηπάκο μου, ένα φυτεμένο διακοσάρι με μέτριες απαιτήσεις φωτισμού και συντήρησης που τρέχει επιτυχώς επί πέντε μήνες. Είναι το τρίτο φυτεμένο που στήνω (παρόλο που μέχρι στιγμής έχω κάνει παρουσιάσεις μόνο για μεσογειακά…) που σημαίνει ότι αποφευχθήκαν λάθη και ταλαιπωρίες του παρελθόντος. Από αισθητικής πλευράς επιδέχεται ακόμα βελτιώσεις (πυκνώματα, κλαδέματα και μετατοπίσεις σε διάφορα σημεία) αλλά τα φυτεμένα είναι έτσι κι αλλιώς ενυδρεία σε συνεχή εξέλιξη που δεν τελειώνουν ποτέ…

Τεχνικές Πληροφορίες

Ενυδρείο: Juwel Rio 240 High-Lite

Διαστάσεις: 121 x 41 x 55 cm

Όγκος: 210 l

Φωτισμός: 1 Χ 55W Juwel Day, 1 X 55W Juwel Nature, 1 X 18W Arcadia Original Tropical (Σύνολο 128W) όλες με ανακλαστήρες.

Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες η μικρή, 8 ώρες οι μεγάλες.

Φιλτράρισμα: Εσωτερικό Juwel με κυκλοφορητή 1500l/h με σφουγγάρια και siporax. Εξωτερικό EHEIM 2215 επίσης με σφουγγάρια και siporax.

Θέρμανση / Ψύξη: Jager 200W και 2 fan 12mm ελεγχόμενα από Eliwell IC 915

Λίπανση/Υπόστρωμα: Καθημερινά τη μία μέρα seachem flourish (1,5ml) την άλλη seachem potassium (2ml) και seachem iron (1ml). Υπόστρωμα: 30 κιλά άσπρη χαλαζιακή άμμος.

Παροχή CO2: DIY (2 δίλιτρα μπουκάλια στην είσοδο του 2215).

Παράμετροι Nερού

PH: 7 (API)

GH: 8 (API)

ΚΗ: 7 (API)

ΝΗ3: 0 (API)

ΝΟ2: 0 (API)

ΝΟ3: 5 (API)

Αλλαγές: 50% μια φορά το μήνα και 6-7 λίτρα μέρα παρά μέρα μαζεμένα από την επιφάνεια.

Θερμοκρασία: 25.5 C

Φιλοξενούμενοι

Φυτά: Microsorium pteropus, Microsorium pteropus Windelov, Hygrophila polysperma, Hygrophila polysperma Rosanervig, Rotala rotundifolia, Cryptocoryne balansae, Altenanthera lilacina, Limnophila sessiflora, Bacopa caroliniana, Christmass moss

Ψάρια: 19 X Trigonostigma heteromorpha, 6 X Corydoras paleatus (δικής μου παραγωγής)

Ασπόνδυλα: Πολλές γαρίδες Red Cherry (αναπαράγονται ασταμάτητα) και ένα Zebra snail

post-6069-1227298528_thumb.jpg post-6069-1227298543_thumb.jpg post-6069-1227298561_thumb.jpg

post-6069-1227298575_thumb.jpg post-6069-1227298593_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΜΡΦΟΟΟΟΟΟ

ΣΥΓΧΑΡΗΤΙΡΙΑΑΑ!!! :):P:thumbup:

Ολο αυτο το πυκνο δασος δινει απηστευτη ομορφια :glare:

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ...!!!!

σουπερ στησιμο φυτων,ξερεις πολυ καλα το τι κανεις,πανεμορφη δουλεια πραγματικα.

επισης πααααρα πολυ καλη και η παρουσιαση με ολες τις λεπτομερειες καθως και η φωτογραφηση πολυ καλη.

γενικως σαν συνολο ειναι απο τις πολυ ευχαριστες εκπληξεις που βλεπω εδω μεσα κατ'εμε παντα.

καλη συνεχεια φιλε μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το ενυδρείο σου είναι απλά πανέμορφο, τέλεια αρμονία σε φυτά και στήσιμο!!!

Τα σέβη μου :)

Αλήθεια μόνο με τις 2 μπουκάλες diy του παρέχεις co2 ;

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ !!!!!!!!

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγμάτικα υπέροχη δουλειά!!!!

Δεν βλέπεις κάθε μερα τόσο προσεγμένα στη λεπτομέρεια ενυδρεία..

ΜΠΡΑΒΟ :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε mastronik είσαι μάστορας !!!

Συγχαρητήρια! πολύ καλή η δουλειά σου .

Μας έχεις ενθουσιάσει .

:):P:glare:

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα πραγματικό κόσμημα!!!Να το χαίρεσε!!! :):P:glare::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω όταν το κοιτάς θα πρέπει να σε κάνει πανευτυχή! Μπράβο και από εμένα!

Υ.Γ. ...διδαξέ μας δάσκαλε! :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σας σχόλια. Ανεβάζω και κάποιες φωτογραφίες με τεχνικές λεπτομέρειες.

post-6069-1227466928_thumb.jpg post-6069-1227466948_thumb.jpg post-6069-1227466971_thumb.jpg post-6069-1227466989_thumb.jpg

Εδώ φαίνεται η είσοδος του 2215 όπου καταλήγει το CO2, με το σφουγγάρι τοποθετημένο σαν προφίλτρο για να μην τραβάει τα γαριδάκια και να μειώνεται η συντήρηση του κάδου. Στην πλάτη το μαύρο χαρτόνι το κρατάει ένα φύλο φελιζόλ που προσφέρει και μια στοιχειώδη θερμομόνωση. Σχετικά με τους ανεμιστήρες έχω φτιάξει ένα πλαίσιο από πηχάκια αφίσας που εφαρμόζει στο άνοιγμα του καπακιού και κρατάει δύο δωδεκάριδες ανεμιστήρες για να μην χρειάζεται να ανοιχτούν τρύπες στο καπάκι. Για τον eliwel τι να πω, έχουν ειπωθεί άπειρες φορές… :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους...Επανέρχομαι με φρέσκιες φωτογραφίες από το μποστανάκι το οποίο έμεινε με τα microsorum τη moss και τη rotala για να απαιτεί λιγότερη συντήρηση...Βλέπετε ο συνδιασμός μωράκι και reefακι επέφερε λιτότητα στο φυτεμένο... :rasp: Ελπίζω να σας αρεσει... :D

post-6069-1238953368_thumb.jpg post-6069-1238953385_thumb.jpg post-6069-1238953397_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...Επανέρχομαι με φρέσκιες φωτογραφίες από το μποστανάκι το οποίο έμεινε με τα microsorum τη moss και τη rotala για να απαιτεί λιγότερη συντήρηση...Βλέπετε ο συνδιασμός μωράκι και reefακι επέφερε λιτότητα στο φυτεμένο... :rasp: Ελπίζω να σας αρεσει... :D

post-6069-1238953368_thumb.jpg post-6069-1238953385_thumb.jpg post-6069-1238953397_thumb.jpg

Μου αρεσει πιο πολυ απο πριν :rasp::rasp:

;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

υπεροχο..να το χαιρεσαι φιλε μου.. :D

Link to comment
Share on other sites

Το κατι αλλο....Πολυ ωραιο.

Ενα μεγαλο Μπραβο!!!!!

Αλήθεια γιατι τραβας καθε μερα νερο απο την επιφανεια?

Δημιουργείτε κρουστα?

Link to comment
Share on other sites

:D

πανεμορφο!το reefaki μας το εχεις δειξει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...