Jump to content

Diy Backup συστημα


Recommended Posts

Ξεκινάμε με την εξής παραδοχή: Είμαι άσχετος από ηλεκτρολογικά. Τα παρακάτω ουσιαστικά είναι ένα DΙΥ UPS χωρίς τα φρου φρου και αρώματα, μεγάλης χωρητικότητας που θα κρατήσει το ενυδρείο αρκετές ώρες ανάλογα το φορτίο. Αν δούμε ότι η θεωρία μπορεί να γίνει πράξει τότε θα ψάξω να δω πιο θα ήταν το κόστος. Διαφορετικά σκέπτομαι να πάω σε γεννήτρια και να ξεμπερδεύω.

Η θεωρία είναι απλή αλλά η πράξη με ανησυχεί λίγο. Υποθέτουμε πώς το ενυδρείο μπορεί να έχει max κατανάλωση 1000watt full load ή τα μισά χωρίς τα φώτα. Χρειαζόμαστε μια μπαταρία, ένα σύστημα φόρτισης της μπαταρίας σε περίπτωση που αδειάσει, έναν ανορθωτή που θα μετατρέπει τα 12v στα 220 και ένα αυτόματο ρελέ που θα καταλαβαίνει πότε δεν υπάρχει παροχή ρεύματος από το δίκτυο για να δώσει από τη μπαταρία.

Με πρόχειρους υπολογισμούς χρειάζομαι στην έξοδο του ρελέ να έχω 220v 10 Amber (Ή 5 στο μισό φορτίο). Έχω τις εξής ερωτήσεις αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει κάποιος που να ξέρει από ηλεκτρολογικά:

1. Αν δίνω 1amber στον κατάλληλο ανορθωτή παίρνω 1amber στην έξοδο ή έχω απώλειες ?

2. Πόση πρέπει να είναι ή χωρητικότητα του ανορθωτή για να δώσει 220v 1000w

3. Και τέλος αν έχουμε μια μπαταρία που δίνει 100 Amber πόσες ώρες θα κάλυπτε θεωρητικά ένα φορτίο 1000w στα 220v ?

:)

Backup.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...