Jump to content

Xwris 8ermostati


PouLawTreLLa

Recommended Posts

καλησπερα! λογο καποιασ βλαβησ στον πινακα τον ηλεκτρικο στο σπιτι ανγκαστικα να μεινω σαββατοκυριακο χωρισ ρευμα! ο συγκεκριμενοσ τυποσ πινακοσ που χαλασε ειναι καποιασ παλαιοτητασ κ για να αντικατασταθει επρεπε πρωτα να τον παραγγειλουμε. στο δια ταυτα αυτο π θελω να πω ειναι πωσ το ενυδρειο μ εχεισ μεινει διχωσ θερμοστατη απο την παρασκευη το βραδυ. κ συμφωνα με τον ηλεκτρολογο απο δευτερα μεσημερακι θα το φτιαξει! ειμαι πολυ αγχωμενοσ διοτι απο τουσ 25 π το ειχα σημερα εχει πεσει στουσ 19... υπαρχει φοβοσ για αλλη μια μερα? μπορω να κανω κατι ? παιδια βοηθηστε με οσο μπορειτε πιο αμεσα γιατι δεν βλεπω να κραταει η μπαταρια του laptop μου!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις UPS σύνδεσέ το στο ενυδρείο, μην το λυπάσαι. Τώρα απ' ότι είδα σε φωτό του ενυδρείου σου έχεις τροπικά ψαράκια, αλλά χωρίς ρεύμα δεν μπορείς να κάνεις εσύ τίποτα.... Αν θες αλλαγη νερού με ζεστό νερό αλλά και πάλι η θερμοκρασία θα ξαναπέσει.... Άναψε το καλοριφέρ και θα πάει το ενυδρείο σε θερμοκρασία δωματίου σιγά-σιγά :)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις UPS σύνδεσέ το στο ενυδρείο, μην το λυπάσαι. Τώρα απ' ότι είδα σε φωτό του ενυδρείου σου έχεις τροπικά ψαράκια, αλλά χωρίς ρεύμα δεν μπορείς να κάνεις εσύ τίποτα.... Αν θες αλλαγη νερού με ζεστό νερό αλλά και πάλι η θερμοκρασία θα ξαναπέσει.... Άναψε το καλοριφέρ και θα πάει το ενυδρείο σε θερμοκρασία δωματίου σιγά-σιγά :)

σε ευχαριστω παρα πολυ! το ups τι ειναι? επισησ ανεβασα στο αλμπουμ φωτοσ. ριξε μια ματια. λεσ να αντεξουν ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, βλέπω σκαλάρια, να πλέκο (νομίζω) και τα άλλα πρέπει να ναι πλάτυ, ε; Θα την βγάλουν, πιστεύω..... Πάντως κρυώνουν, να ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

εχω 3 σκαλαρια, 2 κοριτσακια πλατυ, εναν γλυφτη π κολλαει στα τζαμια, 2 νταρφ κ 2 νεον πρασινα. τωρα μ κανεισ την καρδια περιβολι! αν τουσ δωσω λιγο παραπανω φαγητο λογο καυσησ στο στομαχακι τουσ δεν θα αυξηθει λιγο η θερμοκρασια του σωματοσ τουσ ? θελω να δω κ το δικο σ ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

To δικό μου θα το δεις στν παρουσίασή του όταν θα ναι έτοιμο :):P:glare::thumbup: . Όχι μην τους δώσεις παραπάνω τροφή, δεν είναι αρκούδες ν' αποθηκέυουν το λίπος! Σου λέω, το νερό του ενυδρείου θα ρθει σιγά σιγά στην ίδια θερμοκρασία που είναι και το δωμάτιό σου. Αν θες να το επιταχύνεις, κάνε μια αλλαγή νερού και το καινούριο νερό να ναι ζεστούτσικο και όχι κατευθείαν από την βρύση.

Για τα ψαράκια σου τώρα θα πρότεινα μια αλλαγή στην σύνθεση, να το σκεφτεις......

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

δεν το εθεσα απο αποψεωσ λιπουσ αλλα απο καυσησ. ανεβαινει η θερμοκρασια λογο του μεταβολισμου κ τησ προσπαθειασ διασπασεισ του φαγητου. σιγουρα θα εννοεισ τα σκαλαρια κ τα νεον. κ ομωσ δεν τα κυνηγανε. δεν ασχολουνται καν. την πρωτη μερα επεσε ενα κυνηγι αλλα διαπιστωσα πωσ τα σκαλαρια ειναι απελπιστικα αργα μπροστα στα νεον π τα διεπει ταχυτητα πυγμαχου!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι ν' ανέβει η θερμοκρασία των ψαριών. Και δεν θ' ανέβει έτσι, στα ψάρια το θέμα θερμοκρασία είναι διαφορετικό. Κάνε αυτό που σου πα και μην ανησυχείς.

Η σύνθεση των ψαριών σου είναι άλλο θέμα. Και πρώτα-πρώτα, όταν λες 2 ντουάρφ τι εννοείς; γκουράμι μήπως;

red_dwarf_gourami.jpg

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτα ειναι αλλα εμενα σαν νταρφ μ τα ειχαν πει... τι εννοεισ ομωσ με το θεμα τησ συνθεσησ? σε οτι αφορα το ενυδρειο μ δεν το εχω τελειωσει ουτε εγω ακομα

Link to comment
Share on other sites

Είναι Dwarf γκουράμι..... Άκου λοιπόν λαθάκια:

Έχεις 3 σκαλάρια, κανονικά πάνε σε ζυγό αριθμό. Αλλά και αυτό να ήταν , 90 λίτρα ΔΕΝ φτάνουν για κανένα σκαλάρι, γίνονται πολύ μεγάλα. Για τα σκαλάρια προτείνονται μεγάλα ενυδρεία, τουλάχιστον 150 λίτρα νομίζω....

2 νέον, ενώ αυτά πάνε σε κοπαδάκι πολλών μαζί, είναι κοπαδόψαρα

2 γκουράμι, που πάνε κανονικά σε αναλογίες 1 αρσενικό-3 θυληκά

Α, και ο γλύφτης λέγεται πλέκο.

Οπότε καταλαβαίνεις ότι υπάρχει ένα θεματάκι όσο αναφορά αυτό.

Αν θες προσωπική γνώμη δώσε τα σκαλάρια... Εδώ, στις ενυδρειακές του γλυκού αν δεν θες να τα πας πισω στο πετσοπ. Θα σαι έτσι σίγουρος ότι θα πάνε σε κάποιον γνώστη

Link to comment
Share on other sites

ειχα αλλα 6 νεον μπλε αλλα πεθαναν μαζι με κατι ραμιρεζουσ. λογο τησ ασθενειασ με τισ λευκεσ κιλιδεσ. μετα αγορασα φαρμακο κ διορθωσα το θεμα. τα σκαλαρια ισωσ τα δωσω. αλλο ψαρι ομορφο εχεισ να προτεινεισ?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι εσένα τί σ' αρέσει. Θα σου πρότεινα να πάρεις μερικά Dwarf γκουράμι ακόμα, είναι πολύ ωραία ψαράκια. Γατοψαράκια επίσης, corydoras εννοώ, υπάρχουν άπειρα είδη και χρώματα οπότε διαλέγεις ό,τι σ' αρέσει, πρόσεχε μόνο μήν βάλεις παραπάνω ψάρια απ' ότι αντέχουν τα λίτρα σου. Ήδη έχεις φόρτωμα.... Υπολόγισε κάθε εκατοστό ψαριού=2-3 λίτρα νερού

Θα πρότεινα βέβαια πριν ασχοληθείς με αγορά ψαριών ν' ασχοληθείς με το ενυδρείο πρώτα. Βάλε κάτω άμμο, ίσως και κανένα ξύλο για να ναι πιο άνετα τα ψάρια.

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

ηθελα εξαρχησ αμμο αλλα με αποτρεψε ο εμποροσ. λεγοντασ πωσ δυσκολα καθαριζεται κ αλλα. θελω πολυ να βαλω αμμο! κ εκει π ειναι το καραβι εναν παρθενωνα

Link to comment
Share on other sites

Η διακόσμηση δικό σου θέμα. Αλλά αν βάλεις γατόψαρα που σου λέω, χρειάζεσαι σίγουρα άμμο. Και αν βάλεις κανα ξύλο, το πλέκο σου θα κάνει μεγάλες χαρούλες.....

Link to comment
Share on other sites

Αφού σε καλησπερήσω και συμφωνίσω σε όλα με την φίλη Astra...

θα σου έλεγα πως περισσότερο θα έπρεπε να σε ανησηχεί η πάυση του φίλτρου σου παρά η θερμοκρασία του ενυδρείου...

ΥΓ. Άν δεν σε πειράζει όταν ανοιγείς ένα θέμα άνοιγέ το στην κατάλληλη ενότητα και για να υπάρχει μία όμορφη εικόνα στο forum αλλά και για να πέρνεις πιό άμεσες απαντήσεις...

Φιλικά Κώστας

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ σε σενα. δηλαδη ? αα τωρα π το θυμηθικα αντιμετωπιζω κ αλλο προβλημα. παιδια συγνωμη για το πρηξιμο αλλα ειμαι αρχαριοσ αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

εχω π λετε παρατηρησει πολυ μικρεσ φυσαλιδεσ π δινουν την αισθηση πωσ χιονιζει μεσα στο ενυδρειο μου. αυτο ειναι αποκρουστικο. νομιζα στην αρχη πωσ ηταν βρωμια αλλα μετα διαπιστωσα πωσ ηταν μπουρμπουληθρεσ!!!! απο τη πρωτη μερα αντιμετωπιζω αυτο το θεμα... κ δεν ειχα καν αεραντλια. πριν λιγεσ μερεσ προμηθευτικα μια. αυτο σασ το λεω γιατι σε ενα πετ σοπ μ ειπανε πωσ ειναι απο το οξυγονο π δινει η αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

Δέν πρίζεις κανέναν και ούτε πρίζετε κανείς όποιος δεν έχει όρεξη να μιλήσει απλά δεν μπαίνει στο forum...στο συγκεκριμένο forum όλα μα όλα τα παιδιά ανα πάσα ώρα και στιγμή θα σε βοηθήσουν όπως μπορούν, γιατί εδώ επικρατεί η νοοτροποία της παρέας και όχι αυτό το ξένο που επικρατεί σε άλλα forum...

anyway ,ξέφυγα λίγο...ναι έχεις και άλλο πρόβλημα και αυτό με το φίλτρο είναι σημαντικότερο

Link to comment
Share on other sites

εχω π λετε παρατηρησει πολυ μικρεσ φυσαλιδεσ π δινουν την αισθηση πωσ χιονιζει μεσα στο ενυδρειο μου. αυτο ειναι αποκρουστικο. νομιζα στην αρχη πωσ ηταν βρωμια αλλα μετα διαπιστωσα πωσ ηταν μπουρμπουληθρεσ!!!! απο τη πρωτη μερα αντιμετωπιζω αυτο το θεμα... κ δεν ειχα καν αεραντλια. πριν λιγεσ μερεσ προμηθευτικα μια. αυτο σασ το λεω γιατι σε ενα πετ σοπ μ ειπανε πωσ ειναι απο το οξυγονο π δινει η αεραντλια.

Αποκρουστικό για σένα΄αλλά άμεσα απαραίτητο για τα ψαράκια και το περιβάλλον τους το νερό οξυγονώνετε με διάφορους τρόπους είτε απο τον αέρα που αναπνέουμε ,είτε απο το φίλτρο μας όταν αναταράσει την επιφάνεια του νερού είτε ακόμα ακόμα και απο το υπόστρωμά του ενυδρείου που το ανακατέβουν και το ψαχουλεύουν σαλιγγαράκια και άλοι μικροοργανισμοί...

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

δεν με καταλαβεσ. αυτο το θεμα συμβαινει μονο στο δικο μ ενυδρειο. σε κανενα πετ σοπ δε συμβαινει κ οποιον εχω ρωτησει δεν ξερει τι φταιει. δεν σ μιλαω για την ποσοτητα απο τισ φυσαλιδεσ απο τον πωρολιθο αλλα για ενα φαινομενο αλλο! σκεψου μεσα στο ενυδρειο μ να χιονιζει.. ειναι λεσ κ ειναι αμμοσ π την παρασερνει ισχυροσ ανεμοσ. σαν να υπαρχουν υπολειματα απο κατι κ να στροβιλιζονται εκει μεσα

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν είναι οξυγόνο τότε όντως μπορεί να είναι διάφορα αιορούμενα σωματίδια που υπάρχουν όμως σε όλα τα ενυδρεία αλλά μπορεί το φίλτρο σου να μην είναι αρκετό ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει...

Έχεις φίλτρο; ποιό; κάθε πότε το καθαρίζεις ; (υαλλοβάμβακα)

Έχεις μέσα κάποιο διακοσμητικό που μπορεί να αποσυντήθετε...;

Σόρι άν σε πρίζω με τις ερωτήσεις μου αλλά προσπαθώ να σε βοηθήσω... :)

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

κ πολυ καλα κανεισ! κανενα προβλημα. μονο π δεν εχω αλλη μπαταρια στο λαπτοπ. θα σημειωσω αυτα π χρειαζεσαι κ θα σ απαντησω αμεσα! σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν είναι οξυγόνο τότε όντως μπορεί να είναι διάφορα αιορούμενα σωματίδια που υπάρχουν όμως σε όλα τα ενυδρεία αλλά μπορεί το φίλτρο σου να μην είναι αρκετό ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει...

Έχεις φίλτρο; ποιό; κάθε πότε το καθαρίζεις ; (υαλλοβάμβακα)

Έχεις μέσα κάποιο διακοσμητικό που μπορεί να αποσυντήθετε...;

Σόρι άν σε πρίζω με τις ερωτήσεις μου αλλά προσπαθώ να σε βοηθήσω... :)

επανηλθα! εχω φιλτρο δεν ξερω πωσ ονομαζεται αλλα αν σε βοηθαει θα σ πω πωσ το ενυδρειο ειναι κινεζικο κ λεγεται SENSEN AQUARIUM Κ ΕΧΕΙ το εργοστασιακο φιλτρο. το καθαριζω καθε βδομαδα. απλά αλλαζω υαλοβαμβακα. εχω διακοσμητικα τα οποια αποσυντηθικαν. εαν δεισ τισ φωτοσ εχω κατι πετρεσ αμαζονιου απο ποταμι π τισ αγορασα απο πετ σοπ. αλλα τισ ειχα βγαλει για αρκετο καιρο. τισ τοποθετησα εκ νεου τισ προαλλεσ μεσα. φαινεται βρωμικο το νερο ετσι.. χρησιμοποιω sera toxivec kai aqua clean για να καθαρισω το νερο. στην πρωτη εφρμογη το aqua clean με ικανοποιησε. απο κει κ περα τπτ ιδιαιτερο.επισισ εχω παρατηρησει κομματια μεσα στο ενυδρειο σαν ιστο τησ αραχνησ. σαν γλιτσα ενα πραμα αλλα λευκογκρι χρωμα.

ανεμενω την πολυτιμη βοηθεια σασ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...