Jump to content

Νεα στο χωρο


marga

Recommended Posts

Ανοιγω το δικο μου τοπικ καθως θα χρειαστω καποιες πληροφοριες για τη δημιουργια ενος fish only περιπου 500 λιτρων ενυδρειου :)

Διαβασα καποια αρθρα εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=117 κ κοιταω κ παλια θεματα

Το ενυδρειο θα το ξεκινησω απο τον Ιουνιο κ μετα οποτε εχω αρκετο χρονο να μαθω αυτα που χρειαζονται

Μια πρωτη ερωτηση.

Διαβαζω οτι το καθε ψαρι εχει τα δικα του χαρακτηριστικα κ τις δικες του αναγκες, οπως ειναι κ λογικο αλλωστε

Αν εγω εχω 2-3 διαφορετικα ψαρια στ ενυδρειο μου, που το καθενα χρειαζεται διαφορετικη τροφη, οταν πχ θελω να ταισω το ενα, δεν υπαρχει περιπτωση να φανε κ τ αλλα? κ να ναι μια τροφη που δε τους κανει καλο? αν ναι, τοτε πως το αποφευγω?

επισης..

ερχεται η ωρα ν αγορασω τα ψαρια.. εχω μπει σε καποιες σελιδες, κοιατω κ εδω κ βλεπω μια περιγραφη του ζωου. Μεγεθος, αναγκες διατροφης, ph κλπ. Επισης υπαρχουν κ χαρακτηρισμοι οπως "ησυχο" ή πολυ κινητικο..

Περα απ αυτα πως θα ξερω αν τα ψαρια που εχω επιλεξει ταιριαζουν μεταξυ τους? (κ δε λεω πχ να βαζα πιρανχας(αν κ ειναι τ γλυκου απ οτι ειδα) μ ενα αλλο μικρο ψαρακι..θα γινει μεζες μαλλον)

κ τελος

μπορει ενα ρυθμισμενο ενυδρειο να μεινει χωρις επιβλεψη πχ για ενα 15μερο?

:glare::thumbup::buttrock:

*μπορει σ καποιος οι αποριες να φαινονται... χαζες, αλλα νομιζω οτι ολοι καποτε ειμαστε αρχαριοι/ασχετοι :P

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σε καλοσορίσω στο forum μας και να σου ευχηθώ καλη τύχη!

Σίγουρα τα ζωντανα που φιλοξενούμε στο ενυδρείο μας εχουν διαφορετικές απετήσεις. Προσπαθούμε να παρέχουμε τις αποδεκτές τιμές για όλα. Όσο αφορά το θέμα τις διατροφής, συνήθως ταίζουμε τροφές που κάνουν για τα περισσότερα ψαράκια.

Η επιθετικότητα, η συμβιωσημότητα, καθώς και τα λίτρα που απαιτεί το κάθε ψάρι είναι αυτά που θα πρέπει να προσέξουμε στην επιλογή των ζωντανών μας...

Link to comment
Share on other sites

Καλως σε βρηκα!

κ κατι αλλο..

Οταν θα ρθει η ωρα να το παρω, θα πρεπει πρωτα να ρθει μηχανικος στ σπιτι, να μου μεχρι ποσα λιτρα μπορω να εχω?? :)

Έγινε επεξεργασία - marga
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και καλη τυχη με τα αλατια :):P

Νομιζω οτι καλο θα ηταν να ερθει ...

Αν εχεις πατωμα (ξυλινο) επιβαλεται .... :glare:

Link to comment
Share on other sites

μμμμ δεν εχω ξυλινο.. εχω μωσαικο κ το σπιτι ειναι κτηριο 40 χρονων standard

*το καλο ειναι πως απο κατω μενει η γιαγια μου, οποτε αν πεσουμε, θα πεσουμε σε γνωστο ανθρωπο :)

Link to comment
Share on other sites

Να χεις υποψη σου ότι το βαρος του ενυδρείου σου θα ναι λογικά πάνω απο 700Kg (500L) γι αυτό κανε ενα check αν ειναι 40 χρονων η οικοδομή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...